Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a ma is aktuális matematika...

Mi a ma is aktuális matematikai kérdések, melyekkel Magyar matematikusok is foglalkoznak? Fizika és kémia is érdekel ezen a téren.

Figyelt kérdés

2014. júl. 7. 17:53
 1/6 anonim ***** válasza:
32%
Azt lehet, hogy fel sem fognád ép ésszel.
2014. júl. 7. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 reptoid tudós 2 ***** válasza:
0%
Hidegfúzió
2014. júl. 8. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A P=NP probléma és a Ramsey-számok ugranak be így hirtelen.


P=NP probléma: ez talán inkább informatikai kérdés, mint matematikai. Bizonyos problémák P-ben, bizonyos problémák NP-ben vannak. P-ben akkor van egy probléma, ha arra írható egy "gyors" algoritmus. Egy algoritmust gyorsnak nevezünk, ha a lépésszám valamilyen polinommal felülről becsülhető, például ha van n darab objektum, és adunk egy parancsot, hogy azokkal csináljon valamit, akkor azt legfeljebb n^c lépésben meg tudja valósítani (c konstans).


NP-ben akkor van egy probléma, ha nem tudunk rá adni polinommal becsülhető algoritmust, ellenben valamilyen exponenciális függvénnyel (c^n, de a 2^n sem ritka) becsülhető. Erre mondok egy példát; tegyük fel, hogy egy számzárat akarunk feltörni, és csak próbálgatással sikerülhet. Ha a kód 2 számjegyű, és 10-es számrendszerben vagyuunk, akkor legrosszabb esetben 10^2=100 próbálkozás után törhetjük fel a zárat. 3 számjegy esetén már 10^3=1000 próbálkozásra van szükségünk, ha pechesek vagyunk. n számjegy esetén már 10^n darab kódot kell végignéznünk. Ezzel csak az a baj, hogy az exponenciális függvények (1-nél nagyobb alapnál) egy bizonyos hatvány után irdatlan gyorsasággal nő, így annyi lépést kell végrehajtania szerencsétlennek, és megeshet, hogy egy generáció felnő, mialatt eredményre jut a program. De az is lehet, hogy az idők végezetéig futna, és még akkor sem adna ki választ.


A kérdés az, hogy valamilyen fortéllyal mégis lecsökkenthető-e az exponenciális felső korlát vagy sem. Aki ezt megválaszolja, az kap 1 millió dollárt, lásd.: Millemnniumi problémák (egyébként ezek között csak természettudományi problémák vannak, amiket a legnehezebbnek tartanak).


A Ramsey-számok problémája: ez is egy érdekes matematikai probléma, és még közérthető is. Ezzel kapcsolatban kézenfekvő leírást találsz a Wikipédián (becsléstáblázat is van ott).

2014. júl. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Tom Benko ***** válasza:
Minden matematikai kérdéssel foglalkoznak magyar matematikusok is, nincs olyan, hogy egy országban csak ezzel, másikban csak azzal. Egyébként sem lehet tudni, hogy egy kérdésre honnan kapunk választ. (Hogy egy klasszikus példát mutassak: sokáig kérdés volt a geometriai alakzatok szerkezsthetősége, amíg Galois meg nem mutatta, hogy egyenértékűek bizonyos egyenletek megoldhatóságával.)
2014. júl. 8. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Keressél rá az ország nevesebb egyetemeire, és nézd meg a tanszékeken dolgozók publikációit. Matekot érdemes az ELTE-n, fizikát a BME-n, kémiát a Pannonon keresni, most éppen ezek a legjobbak a témában.
2014. júl. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 swad ***** válasza:
Még mindig nem tudnak 0-val osztani, végtelennel szorozni, a kört négyszögesíteni, a legnagyobb prím számot megtalálni, épkézláb függvénygenerátort készíteni. :)
2014. aug. 8. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!