Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elmúlt párszáz évben...

Az elmúlt párszáz évben megfigyelhető volt evolúciós folyamat?

Figyelt kérdés
2008. aug. 19. 11:04
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
94%

Itt egy érdekes példa a P-elem.


Ezt is, mint annyi mindent, Drosophila melanogasterben fedezték fel. Akkor már évtizedek óta tartottak laboratóriumokban ecetmuslicát, míg egyszer valakinek eszébe nem jutott, hogy mi lenne, ha egy labortörzset kereszteznének egy frissen befogott ecetmuslicával. (Mindkettő ugynaz a faj, a Drosophila melanogaster. Mindkét populáció önmagával életképes, termékeny.) Azt vették észre, hogy ha friss nőstényeket kereszteztek laborhímekkel, nem történt semmi, míg ha labornőstényeket kereszteztek friss hímekkel, azt tapasztalták, hogy a hiridek utódaiban hihetetlen mértékben megnőtt a mutációs ráta, sok petéből nem is kelt ki semmi és rengeteg kromoszóma-rendellenességet találtak. Ezt elnevezték hibrid diszgenezisnek és nem értették. Később kiderült, hogy a frissen befogott legyek genomja tartalmazott egy P-elemnek nevezett ugráló genetikai elemet. Maga a P-elem egy kb. három kilobázis méretű DNS szekvencia, ami a kromoszómán található változó helyeken. Mindkét végén 31 bázisnyi fordítottan ismétlődő szekvencia található, a köztük lévő DNS szakasz pedig egy transzpozáznak nevezett fehérjét kódol. A transzpozáz fehérje annyit csinál, hogy megkeresi a genomi DNSben a 31 bp fordított ismétlődéseket, majd a P-elem két végénél kettősszálú DNS törést hoz létre és ezt a DNS szakaszt máshová helyezi a genomban, egy véletlenszerűen kiválasztott helyre. Tulajdonképpen a P-elem azért van, hogy önmagát szaporítsa és azért szaporítja önmagát, hogy legyen. Ezek után találtak olyan P-elemeket is, amelyek a transzpozáz enzim egyik mutáns formáját kódolták, amely ugyan képes kötni a DNShez, de a kettősszálú DNS törést már nem tudja létrehozni, ez a része elromlott, viszont ha ez a forma jelen van egy ivarsejtben, akkor az gátolja a többi, működőképes transzpozáz fehérje működését is, így ezekben a sejtekben a P-elemek már nem mozognak, így nem is okoznak mutációkat. A frissen befogott legyek mind termelték ezeket a gátlófehérjéket, azért írom többes számban, mert nem mind ugynazokat, több különböző P-elem ugrást gátló fehérjét találtak, amely mind más mutáció termékei, de egyformán működnek.


A hibris diszgenezist ez alapján úgy lehet magyarázni, hogy a labortörzsek nem tartalmaztak P-elemeket, míg a frissen befogott muslicák igen, így abban az esetben, ha egy hímivarsejt genetikai anygában található ép P-elem, a pete citoplazmájában pedig nem található a gátlófehérjéből, akkor a P-elemek szabadon ugrálnak, ezzel rengeteg mutációt előidézve, míg ha a petesejt tartalmaz a gátlófehérjéből, akkor akárhonnan jönnek P-elemek a genomba, azok nyugton maradnak, nem ugrálnak.


Ezek után felmerült a kérdés, hogy miért különböznek a frissen befogott legyek a labortörzsetől? Egyszerű, amikor a labortörzseket alapították, jó száz éve, a Drosophila melanogaster faj genomja még nem tartalmazott egyetléen P-elemet sem. Ez az ugráló genetikai elem azóta került be a D. melanogaster fajba egy másik hasonló fajból, vélhetően atka közvetítésével (ez természetesen csak feltételezés.). Viszont ma, ötven-száz évvel később (A pontos időpont természetesen ismeretlen.) a világon már sehol sem lehet P-elem nélküli ecetmuslicát befogni, ez az ugráló genetikai elem futótűzszerűen terjedt el az egész földön. Ahogy elterjedt, ez nyilván súlyos hátrányt okozott a hordozóknak, így párhuzamosan többször is kialakult a vad típusú transzpozázból a gátlófehérje, különböző mutációs események során, de az eredmény ugyanaz: A Drosophila melanogaster faj száz év alatt megszelidített egy újonnan bekerült ugráló genetikai elemet.



http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2008. aug. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
88%
Afrikában egyre több rövid agyarú, vagy agyartalan elefánt születik. A magyarázat egyszerű: a vadászok a hosszú agyarral rendelkező elefántokat ölték meg, mert a nagyobb agyart sokkal több pénzért tudták eladni. Korábban a hosszú agyar a dominancia és az erő "jelképe" volt, ezért a nőstény elefántok a párválasztás során előnyben részesítették a hosszú agyarú hímeket. Amikor azonban az ember az agyaruk miatt kezdett vadászni az elefántokra, a hosszú agyart kódoló gén előnytelenné vált, az azt hordozó hímeknek kisebb lett az esélyük, hogy továbbörökítsék a génjeiket.
2008. aug. 20. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
0%

Ez nem evolúció, ez változatosság fajon belül!

Szerintem.

2008. aug. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
94%
Igen. Éppen ez a változatosság vezet új fajok kialakulásához.
2008. aug. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
0%

De megbocsáss, ez nem válasz a kérdésre!

Ez már nem tény csak hipotézis.

2008. aug. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
5%
Ellentétben az értelmes tervezéssel, ami nem elmélet, hanem bizonyított tény.
2008. aug. 22. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
31%

Mi lesz, ha mégis nekik lesz igazuk?

De ha nem, lesz annyi alázat bennük, hogy beismerjék

2008. aug. 22. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
94%
Aki itt azt írta, hogy az értelmes tervezés bizonyított tény: leírná a bizonyítékokat?
2008. aug. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
91%

Előző válaszoló: Erős iróniával értettem. Magam is épp a bizonyítékokat kutatom, de sajnos még senki sem írt egyet sem.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Kettővel ezelőtti:

"Mi lesz, ha mégis nekik lesz igazuk?

De ha nem, lesz annyi alázat bennük, hogy beismerjék"


Azt szeretném megkérdezni, hogy mikor fogják elismerni az értelmes tervezés hívek, hogy nincs igazuk? Sajnos minden bizonyítékkal csak azt képesek szembe állítani, hogy márpedig úgy van, ahogy ők gondolják, mert csak. Szóval megnézném én azt a napot, amikor egy értelmes tervezés hívő beismeri, hogy nincs igaza, mégha tételesen megcáfolják minden egyes érvét, vagy megfelelnek minden egyes kérdésére, akkor is. Ettől lesz a dolog hit. Minden értelmes ember bármikor kész vitázni a törzsfejlődés elméletéről, ugyanis az nem hit, hanem bizonyított tény, így itt a vitának, kételkedésnek nemcsak helye van, hanem kötelező is.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__5..

2008. aug. 23. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
0%

"Minden értelmes ember bármikor kész vitázni a törzsfejlődés elméletéről, ugyanis az nem hit, hanem bizonyított tény,..."


Látod, ez egy szép mondat, szép kerek, és ellentmondásos.

Most akkor, elmélet, vagy tény! Szerintem e két fogalom még ma sem jelenti ugyanazt, ebben az evolúciós világban sem!


Ti, meglátásom szerint, rendkívül elfogultak vagytok e tárgyban. Nagyon sok evolúcióban hívő tudós, még a mai napig sem meri kijelenteni, hogy a hite "bizonyított tény"!

Ők az öszintébbek.


A fentiekben volt egy terjedelmesebb érvelés az ID, vagy magyarul IT mellett, erre egy szintén terjedelmes, de eléggé elnagyolt, felületes válasz érkezett a kérdezőtöl.

Én ezt a választ, és az előző állításokat is kitenném komolyabb tűzpróbának, hátha volna, aki másként gondolja, vagyis talál benne következetlenséget, és a válasz elöl kitérést!

Nekem most nincs időm, de visszatérek.

Helló!

2008. aug. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!