Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha nem is igaz teljesen...

Ha nem is igaz teljesen pontosan a Haeckel szabály, de azért hasonlóságokon alapul. Körülbelül mi lehet az oka annak, hogy a "szabály" azért mutat valami párhuzamot az evolúció és az egyedfejlődés között?

Figyelt kérdés

2014. nov. 25. 20:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Az evolúció hozott anyagból dolgozik, tehát a már meglevő szervezeteken végbemenő mutációk közül válogat, lásd szelekció, amelyek felhalmozódnak, ha sikeresek. A születés előtti fejlődésre viszonylag kicsi az evolúciós nyomás.
2014. nov. 25. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az egyedfejlődés *változása* általában úgy történik, hogy elkezd kifejlődni valamilyen jellemző (pl. kopoltyú), majd egy gén leállítja ezt a fejlődést, egy másik pedig átalakítja más szervvé, vagy visszafejleszti.

Ezért van itt is hasonlóság az ősökkel.


Ez azért működik így, mert ellenkező esetben az evolúciónak tudnia kellene, hol van a DNS-ben az a gén(sorozat), amit ki akar lőni.

Így viszont csak azt kell "tudni", hogy mit akar megváltoztatni, ami azért sokkal egyszerűbb.

Ráadásul nem kell azonnal "lőnie": elég, ha még időben működésbe lép.

Az ember farka pl. van olyan szakasz, hogy ugyanolyan hosszú, mint a teste. Ugyanígy lehetne fele olyan hosszú, vagy akár kétszer olyan hosszú is - lényegében nem érintené a fejlődés menetét.

2014. nov. 26. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
De azért a lehetősége megvan a rendszernek arra, hogy megfelelő mutációkkal pl. hamarabb elágazzon vagy visszafejlessze (pl. farok), és gondolom annak meglenne az előnye, energetikailag, metabolikusan, időben, stb. kevesebb pazarlás történne, aminek számos előnye van a későbbiekben. Azt tudom elképzelni, hogy folytonosságában nincs meg rá a lehetőség, akkor viszont az evolúció egészét tekintve is paradox számomra, hogy miként lehet meg az a lehetőség a változatosságra, ami szükséges volt ahhoz, hogy idáig fejlődjünk. Az evolúcióban nem az a hihetetlen számomra, hogy megvan az a hatalmas variabilitás, hogy szinte bármi kifejlődjön, hanem az, hogy folytonos módon a géneknek úgy kell kifejteniük a hatásukat, hogy az egyedfejlődés során is mindig életképes legyen az egyed, és ilyen szinten én nem látom a variabilitást, mármint nyilván megvan, csak nem látom szemléletesen, hogy miből következik, és még soha senkitől nem láttam erre vonatkozó becslést. Nagyon érdekelne, ha valaki tud ilyenről.
2014. nov. 26. 11:59
 4/4 anonim ***** válasza:

"gondolom annak meglenne az előnye, energetikailag, metabolikusan, időben, stb. kevesebb pazarlás történne"

Nyilván - csak kérdés, hogy ez az előny elég nagy-e ahhoz, hogy a mutációkkal elszaporodjon a jobb változat?

Akkor igen, ha emiatt pl. a terhesség ideje jócskán meghosszabbodik.

De ilyesmiről nem tudok. Az embrió ebben az állapotban tudomásom szerint kb. 3 cm, a farka szintén. Tápanyagban, időben, helyszükségletben ez nem sokat jelent.


Létezik olyan is, hogy egy (hím) hal nemi mirigye majdnem az elejétől a végéig tart. Azért, mert valaha a hal elején volt, onnan levándorolt a végére - az egyik vége.

A másik maradt a helyén, tehát egy hosszú bot lett az eredeti kis méretű zacskóból.

Nem pusztult ki, mert annyira nem hátrányos.

A legtöbb élőlény tele van ilyen furcsaságokkal.

2014. nov. 26. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!