A komplex számok halmazának létezik kibővítése? És ha igen, annak kibővítése? . És így tovább. Hogy hívják ezeket. Ha folytatható a "sor", milyen nevezéktan fogalmazható meg az egészre?
"Szvsz. akkor az idiótaság definiálni. Az efféle teljesen absztrakt definiálgatások miatt fogja megutálni a közember a matematikát."
A definíciók sohasem öncélúak és általában nem úgy történik a fogalmak definiálása, hogy "ezt nevezzük el ennek, aztán meglátjuk mit tud". Inkább úgy, hogy van egy összefüggésem, amiből elhagyhatok egy két feltételt és az összefüggés még mindig igaz. Akkor ezt a feltételrendszer teljesítő halmazt elnevezem valaminek (itt a definíció).
Az absztrakt definícióknak éppen az a célja, hogy a fenti módszerrel látszólag különböző dolgokra is kiterjeszthetünk bizonyos tulajdonságokat.
Utolsó : végülis ha mélyen belegondolnék talán, neked kellene igazat adjak. Bocsánat, ott tényleg elszóltam magam.
....
Hmmm, meg ilyenkor gondolkozok el rajta, lehet, hogy gazdálkodás-menedzsmentel szabadon választhatóként nem kellett volna egyből tisztán matekos tárgynak nekiugrani, csak az érdeklődés miatt... azért tűnnek néha ilyen gyakorlatiatlannak a dolgok... Nah, mindegy.
"Mert ha jól tudom, fizikusok valahogy kiszámolták/utánajártak, hogy a fizikai dimenzió száma nem lehet több 11-nél. Akkor vajon a matematika is csak eddig engedné meg a számhalmazok kialakítását? "
Én nagyon keveset tudok matekból, de úgy tudom, hogy már a komplex számok sem léteznek a fizikában/univerzumunkban, ezért is hívják képzetes számoknak őket. Csupán afféle matematikai absztrakciók, amelyekre azért volt szükség, hogy egyes egyenleteket (amelyekben a részeredmények "gyök alatt mínusz akármennyi" eredményt produkálnak) is meg lehessen oldani. Tehát a matematikában sokmindent lehet alkalmazni a cél érdekében, ami a fizikában (létező világunkban) valójában soha nem bukkan fel.
Az einsteini egyenleteknek (áltrel) is van rengetegféle matematikai megoldása, amelyek közül a valóságban csak nagyon kevés valóban létező van. Elméletben lehetséges olyan univerzum, amelyben létezhet olyan helyzet, amely megfeleltethető ezen "valóságban nem létező" egyenletmegoldásoknak, de az nem a mi univerzumunk; továbbá egy ilyen univerzumban viszont az nem lehetséges, ami a mi univerzumunkban viszont létezik.
Ha mégsem így van, akkor valaki majd kijavít, és én is csiszolom kicsit a (-z alig létező) matektudásom :)
„Isten teremtette az egész számokat; minden egyéb az ember műve" - Leopold Kronecker
De mi az, ami a valóságban létezik? Ha belegondolunk pl. egyenesek sem léteznek. Egyáltalán mit jelent az, hogy a valóságban létezik valami?
Kiegészíteném az előbbi halmazok bővítését:
R^1 = R - valósok
C^1 = R^2 = C - komplexek
C^2 = R^4 = H - kvaterniók
C^3 = R^8 = O - októniók
C^4 = R^16 = S - szedeniók
C^5 = R^32 = P - pafiók (pathions)
C^6 = R^64 = X - csingiók (chingions)
C^7 = R^128 = U - rutiók (routions)
C^8 = R^256 = V - vudiók (voudions)
R^végtelen = E - excellensek (excellents)
(Ezeket tényleg így hívják!)
De sajnos nagyon kevés infó van róluk.
Ha lenne/van általános szabály a bázisegységeik szorzására (i_n * i_m = i_x, x=?), akkor lényegében mindent tudunk róluk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!