Mi történik, ha megáll a világegyetem tágulása?
meg semmiféle képpen nem áll- alapvető mechanikai törvények.
abban a kérdésben még valóban nem jutottak egyeszségre a tudósok, hogy a világegyetem a végtelenségig tágul, vagy pulzál- bár mostanában a végtelenségig tágul nézet látszik elfogadottabbnk lenni.
a probléma ott van, hogy világegyetem számított tömege és a tágulás jelenlegi sebessége nincs igazán összhangban egymással, ezért kellett a "sötét tömeg" és a "sötét energia" fogalmát bevezetni.
"meg semmiféle képpen nem áll- alapvető mechanikai törvények."
pontosan, hogy de...
a mechanika pont az lenne, hogy két egymástól távolodó, de egymást vonzó objektum távolodása lassul, megáll, majd visszafordul.
A század elején még azt gondolták, hogy statikus az univerzum, ezért is szerepelt Einstein egyenleteiben egy bazinagy X erőhatás, ami fenttartja ezt az állapotot, hiszen a gravitációnak össze kellene rántania az egész hóbelebancot.
Aztán Hubble jött rá, hogy a távoli galaxisok szinképében található jellegzetességek nem eddig ismeretlen anyagok, hanem abból adódnak, hogy az adott galaxis távolodik tőlünk. Ez a vöröseltolódás.
Ekkor mindenki fellélegzett, mert az univerzum nem stacionárius, hanem tágul, megszületett az ősrobbanás elmélete és ezzel párhuzamosan az is, hogy a tágulás majd megáll és az egész visszazuhan önmagába.
A bökkenő az volt, amikor nehány évtizede újramérték a vöröseltolódásokat és szemben azzal amit vártak, hogy a tágulás üteme lassul, azt találták, hogy gyorsul. Ebből keletkezett (ebböl is) a sötét anyag/sötét energia elmélet...
jelenleg ott tartunk, hogy nemhogy megállna a tágulás, de még egyre gyorsabb is...
azt, hogy semmiféleképpen sem állhat meg, azt a kérdésnek erre a részére válaszoltam:
"és ha megáll, de nem megy össze, hanem úgy marad"
azt gondolom te sem vonod kétségbe, hogy olyan, hogy "megáll" nem fordulhat elő.
a válaszod többi része stimmel- te sem mondasz mást, mint én.
na, azért ezt a választ még nem ártana egy kicsit reszelgetni...:)
különös tekintettel a BOLYGÓK távolodása kitételre.... azt már meg sem kérdezem, hogy a vöröseltolódásról hallottál- e...
"... akkor sem lehet biztosan igazolni hiszen nem tudjuk.."
nyugi - tudjuk
Magyarul: Értem mi az a vöröseltolódás de ezzel csak azt lehet igazolni hogy a világegyetemben a fényt visszaverő,észlelhető objektumok távolodnak egy bizonyos ponttól. De mi van azokkal az objektumokkal amiket nem tudunk észlelni a fény alapján.Így például a világegyetem határa szerintem semmilyen fényt nem bocsájt ki. ha egy olyan teremben vagy ahol nem tudod hol vannak a falak és a padló és sötét van de a benne lévő tárgyakat látod és azt is hogy azok távolodnak attól még nem biztos hogy a terem határai(a padló és a fal:))is távolodnak.
Ha viszont itt valaki is tudja, hogy a világegyetem határa látható és egyre távolabb kerül akkor kérem jelezze és azonnal megértem hogy miért tágul az univerzum.
nézd, túl meleg van ahhoz, hogy legyen erőm egy igazán részletes magyarázathoz (meg persze annak a terjedelme is bőven meghaladná a néhány kötet nagyságát...)
de aki ilyent ír le:
"... világegyetemben a FÉNYT VISSZAVERŐ,észlelhető objektumok távolodnak ..."- az bizony tényleg csak hallott bizonyos dolgokról.
gy.k.: a világegyetemben a naprendszerünkön kívül nem vagyunk képesek érzékelni a fényt visszaverő testeket (a bolygókat)- ellenben nagyon is jól látjuk a fényt kibocsátó testeket ( a csillagokat)...
javaslom, hogy szerezd be és olvasd el Ferrys Timothy: A vörös határ c. könyvét- sok mindent meg fogsz érteni belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!