Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktivitás, radioaktív...

Radioaktivitás, radioaktív sugárzás képes létrejönni természetes módon?

Figyelt kérdés
Akár a földön, akár a világűrben?

2014. aug. 20. 22:38
1 2 3 4
 21/36 A kérdező kommentje:
Háát... nem tudom. Egy atomrobbanás átmérője, és amilyen sugárban szétszórja az egészet, az hatalmas méretű. Nem csak az epicentrumban van sugárzás, a hatalmas robbanás maga előtt tolja az egészet, az első lökéshullámmal együtt.
2014. aug. 21. 14:24
 22/36 anonim ***** válasza:

17-esre hadd reagáljak:

Fogalmam sincs, hogy egy atomrobbantás helyszínén mekkora a sugárzás, (remélem valaki megírja, ha már erről beszélgetünk) de erős a gyanúm, hogy több nagyságrenddel kisebb annál, mint amit elsőre gondolnál.


A robbanás idején az epicentrumban komoly dózisokat lehet összeszedni. 30 Gy-t olvastam. De a maradó dózisteljesítmény nagyon gyorsan csökken. Ha viszont telibe kap egy atombomba, akkor a tűzgömb előbb kicsinál, mint a 30 Gy.


Ebben a könyvben:

[link]


0,01 R/h nagyságrendű értékeket írnak, ami olyan 100 uGy/h-nak felel meg.

Sokkal jobb kilátások, mint a karlevágás :) Persze nagyon függ a helytől és a robbanás óta eltelt időtől.


(ha gamma sugárzásról és egésztest-besugárzásról beszélünk, akkor a Sv-ben és a Gy-ben megadott dózisok megegyeznek)

2014. aug. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 A kérdező kommentje:
Nem úgy volt hogy a sugárzás 100 év alatt feleződik?
2014. aug. 21. 15:27
 24/36 anonim ***** válasza:
Nem száz év, hiszen mindegyik elem felezése más, ezer év, vagy még sokkal több is lehet, de a porszemcséket elviszi a szél, elmossa az eső, vagyis elterül a környezetben, szétoszlik a Földön.
2014. aug. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:
Az ember létrehozott valamit, ami pusztítóbb mint bármi más ami ránk leselkedhet ezen a világon. Ha figyelembe veszünk minden paramétert, legjobb esetben is minimum 5 kilométer sugarú körben még a levegőt is elégeti a robbanás, nem hogy a szelet. Ezután minden szél a robbanás epicentruma felé fog fújni egy darabig, csak aztán kezd el a szél széthordani bármit is. Plusz a szél hordóereje igen lassú. Egy porszemnek is sok idő kéne hogy 5 kilométert utazzon. Nem hogy a földbe is beszívódott sugárzásnak. Félelmetes... :o
2014. aug. 21. 16:42
 26/36 anonim ***** válasza:
95%

„Az ember létrehozott valamit, ami pusztítóbb mint bármi más ami ránk leselkedhet ezen a világon.”

És már kétezret felrobbantott belőle, de még mindig nem volt globális kihalás. Bezzeg egy nyomorult meteor milyen szépen kiirtotta az óriás őshüllőket.

Számokban: a 20. század eleji Tunguska-becsapódás körülbelül 10-15 megatonnás volt, a hirosimai és nagaszaki atombomba 10 illetve 15 kilotonnás, azaz ezred akkora.

A Hirosimára ledobott atombomba közvetlen és közvetett halálos áldozatainak száma a pesszimista becslések szerint 100-200 ezer fő. Ezen a vízerőmű-baleset közvetlen halálos áldozatainak száma 171 000 fő: [link] (és még 10 millióan elvesztették az otthonukat.)


> „legjobb esetben is minimum 5 kilométer sugarú körben még a levegőt is elégeti a robbanás,”

Ezt meg honnan a fenéből vetted?


Másrészt megjegyzem, hogy néhány másodperc felezési idejű termékei is vannak a robbanásnak, szóval az első néhány órában elég erősen csökken az aktivitás a robbanás helyszínén.


A brutálcucc meg, amire te gondolsz, az a kobalt-60. Ha lakhatatlanná akarnak tenni egy területet, akkor ezt az izotópot pakolják (akár hagyományos bombába is), hogy szétszórják.

[link]

2014. aug. 21. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:

Csak hogy tiszta legyen a dolog: a sugárzásnak kétféle egészségkárosító hatása van (az egyiket determinisztikusnak, a másikat sztochasztikusnak hívják).


A közvetlen, determinisztikus hatás csak nagy dózisoknál lép fel, és gyakorlatilag azonnal, vagy legalábbis rövid időn belül hat. Legenyhébb esetben tulajdonképpen égési sérüléseket produkál (például Fukushimában néhány szerelőnek radioaktív víz jutott a védőruhájába, és égéseket okozott a lábukon). Nagyobb dózisok az égési sérülések mellett rosszullétet, hányást, eszméletvesztést, végső esetben halált okoznak. A tünetek ilyenkor leginkább a mérgezéses esetekhez hasonlítanak.


Ilyen akut sugárbetegségben eddig a világon szerencsére igen kevesen haltak meg (Hirosima, Csernobil). A sugárzás súlyosabb veszélye a determinisztikus hatás, ami tulajdonképpen a későbbi rák kialakulásának kockázatát jelenti. Ebből a szempontból a sugárzás hatása gyakorlatilag megegyezik a többi rákkeltő hatás mechanizmusával, legyen az akár a légszennyezés, a táplálékban lévő rákkeltő anyagok, a mozgásszegény életmód és a stressz.

Egy rohanó, stresszes városi üzletember sokkal nagyobb dózist kap rákkeltő hatásokból, mint egy fukushimai nyugdíjas.

2014. aug. 21. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 A kérdező kommentje:
tehát koncentrált dózis égési sérüléshez hasonlóakat okoz. Világos. :) Akkor mégsem olyan muri radioaktív zónában kocsikázni.
2014. aug. 21. 17:32
 29/36 anonim ***** válasza:

Nagyon nehezen tudsz olyan helyre kerülni, ahol ilyen hatások érnének (kocsival pedig 2 másodperc alatt hajtasz keresztül rajta).

Csernobilban azok a tűzoltók haltak meg akut sugárbetegségben, akik közvetlenül a lángoló grafitrudakat (értsd: a reaktor belsejét) oltották védőruha nélkül.

Fukushima jó nagy baleset volt, de az említett néhány lábégésen kívül senki nem kapott közvetlen tüneteket kiváltó dózist.


Egyébként a sugárkezelésben akkora dózisokat adnak, amik már bőven akut sugárbetegséghez vezetnek (sokkal nagyobbat, mint amit Fukushimában bárki is kapott). Mindenféle gyógyszeres kezeléssel elérik, hogy azért ne haljon bele a beteg, de így is pokoli kín.

2014. aug. 21. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 A kérdező kommentje:
Kocsival 2 másodperc alatt hajtasz végig egy atombomba után maradt sugárzó övezeten? Ezt a mondatot kérlek gondold át újra.
2014. aug. 21. 21:13
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!