Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktivitás, radioaktív...

Radioaktivitás, radioaktív sugárzás képes létrejönni természetes módon?

Figyelt kérdés
Akár a földön, akár a világűrben?

2014. aug. 20. 22:38
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
100%

Ez most komoly? Tele van a vilagur radioaktiv sugarzassal, tele van a Fold radioaktiv sugarzassal.


[link]

2014. aug. 20. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:
Persze hogy tele a föld radioaktív sugárzással mivel számos atombombát robbantottak fel alig 50 éve.
2014. aug. 20. 22:54
 3/36 A kérdező kommentje:
Mellesleg nem wikipédia linkelést kértem. Google-özni én is tudok. A wiki oldal nem magyarázza meg hogy hol található sugárzás, miért, és hogy természetben miért fordul elő.
2014. aug. 20. 22:55
 4/36 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


Sőt, amíg nem kell orvoshoz menned röntgenre/hasonlóra, addig gyakorlatilag csak a természetes sugárzásból kapsz dózist, aminek ha jól emlékszem 30-40 %-a csak a testedben levő kálium-40 izotóp radioaktív bomlásából származik.


Egyéb érdekességek:

– A lakosság egy átlagos felnőtt tagja a nemzetközi törvény szerint legfeljebb 1 mSv dózist kaphat mesterséges sugárzásból évente. A természetes dózis körülbelül 4 mSv/év.

– A paksi atomerőmű annyira le van árnyékolva a sugárzás ellen, hogy ha ott éjszakázol, akkor ennek csak felét kapod. Ha a barátnőd mellé fekszel be, akkor az ő szervezetében levő kálium-40 sugárzásából még egy jó adagot ráteszel. Hasonlóan a banánevéssel, amivel sok káliumot juttatsz a szervezetedbe.

– A Japánba vezető repülő úton (mivel kevésbé árnyékol a Föld atmoszférája és mágneses tere) nagyobb sugárdózist kapsz az űrből, mintha egy hetet töltenél Fukusima prefektúrában.


És ne maradjon el, az xkcd-link: [link]

Mielőtt valamilyen orvosi vizsgálatra mész, feltétlenül ellenőrizd!


Közben olvasom, hogy azt is kérdezed, miért fordul elő a természetben:

Amikor a csillagok meghalnak van egy csomó felesleges energiájuk, és a fúzió során igen nehéz atommagok is legyártódnak. Mindenfélék, stabilak, instabilak. A földben levő sugárforrások azokból az elemekből származnak főként, amelyek elég stabilak voltak ahhoz, hogy 4 milliárd év alatt ne bomoljanak el, illetve ezek leánytermékeinek bomlásából. (Tehát tudnak olyan elemekre is bomlani, amik instabilak. Ezek a sugárzó leányelemek.)


A világűrből meg mindenféle sugárzás érkezik, első sorban fúziós folyamatokból, amiket azt hiszem, hogy definíció szerint nem tekintünk radioaktívnak, mert úgy rémlik, hogy csak az atommagok bomlását hívjuk radioaktivitásnak, de ebben nem vagyok teljesen biztos. Viszont abban igen, hogy az űrben is van egy csomó bomló atommag.


> „Persze hogy tele a föld radioaktív sugárzással mivel számos atombombát robbantottak fel alig 50 éve.”

Ez aránylag keveset tesz hozzá a sugárdózisodhoz, de mivel annyira félünk a sugárzástól, az érzékeny műszerekkel kimutatható. (Ezért kell a legérzékenyebb műszerek árnyékolását a második világháborúban víz alá bombázott hidak acélelemeiből készíteni.)


> „Mellesleg nem wikipédia linkelést kértem.”

A Wikipédiát ne tessék fikázni. Mi sem fikázunk téged. Egészen biztos vagyok benne, hogy ott is megtalálnád a választ a kérdésedre, ha figyelmesen, értően elolvasnád.

2014. aug. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
100%

Tele van a világ körülötted radioaktivitással. A legfontosabb források:

- a testedben lévő sók (nátrium és kálium izotópok)

- a mész (pl. a falakon lévő vakolat, vagy a házad alatt lévő mészkő) tartalmaz rádiumot, ami önmagában is radioaktív, de bomlásakor szintén radioaktív radon gáz keletkezik, ami kiszellőzik a falból, és belélegzed

- a talajban gyakorlatilag mindenhol lassan bomló urán is van (a bomlástermékek között szintén van jópár radioaktív)

- a kozmikus sugárzásból az égből folyamatosan bombáznak különböző (gamma) radioaktív sugárzásnak megfelelő részecskék


Mondható, hogy a radioaktivitás az élet része, a legszűkebb környezetedben, sőt, még a saját testeden belül sem tudsz megszabadulni tőle.

2014. aug. 20. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
100%
Jah, igen, ezt akartam még írni az egyéb érdekességekbe, hogy a tudósok szerint az evolúcióban is nagy szerepe van a természetes sugárzásnak, mivel katalizálja a mutációkat. (Vagy hogy kell ezt szépen mondani… De valami ilyesmi.)
2014. aug. 20. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:
Valószínűleg bunkónak tűnhettem az előbb. Bocsi. Nem fikáztam Wikit, nekem is jó barátnőm, mint minden kockának. De ettől független nem volt megoldás a kérdésemre. Valamilyen szinten hasznos válasz volt, annyira hasznos ami fel ér egy igennel vagy egy nemmel. Az atombomba sugárzását pedig azért vettem figyelembe, mert sokszor hallottam, hogy ahol egy atomot robbantottak, ott rengeteg évig még növény sem terem meg. Azért ez nem kis dózis. főleg hogy az a hatalmas robbanás szétlöki a légkörben az egészet. Köszönöm a válaszokat, mindegyik hasznos volt :)
2014. aug. 20. 23:43
 8/36 anonim ***** válasza:
68%

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a geológiai képződmények jócskán tartalmaznak radioaktív elemeket.

A pécsi uránbányákról mindenki halott már, de a szén, vagy ércbányák egyik kísérőjelensége a hasadó anyagokat nagy mértékben tartalmazó meddőhányó, így az emberi tevékenység valóban megnövelte a sugárzást a Földön, a helytelenül tárolt kiégett reaktorok elemeiről nem is beszélve, ami állandó veszélyforrás még hosszú időn keresztül.

A bányászat szinte egy idős az emberiséggel és a külszíni ércek elfogyásával egyre mélyebb rétegekből hozzuk fel a szükséges érceket tartalmazó kőzeteket.

A dél-afrikai aranybányák már több km mélyre lenyúlnak és a legtöbb kőzet tartalmaz radioaktív anyagot is, amelyek fő tulajdonsága, hogy a felezési idő függvényében maguktól is bomlanak és az atomfegyverekben, az erőművekben ezt a természetes bomlást használják fel a láncreakció, vagy a szabályozott hasítás elérésére.

2014. aug. 21. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:

Olvasd el az itteni 6-ost:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Nem pont a kérdésedre válaszol, de talán világossá teszi, hogyan jöttek létre, hogy kerültek ide természetes módon radioaktív anyagok.

2014. aug. 21. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:

Ez még érdekelhet:

[link]


video itt:

[link]

2014. aug. 21. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!