Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az agynak mindenképpen van...

Az agynak mindenképpen van elmélete?

Figyelt kérdés
Nem lehet hogy közelítőleg sem tudjuk soha elméletbe foglalni, csak egyszerűen egy baromi komplex dolog, ami olyanná evolválódott, hogy stabilan és rugalmasan jól tud működni? Persze egy egy agyterület, mondjuk a látókéreg esetleg megérthető, de most olyan elméletre gondolok, ami az egész agyra érvényes lenne.

2014. aug. 13. 12:25
1 2 3
 11/26 Napfonat ***** válasza:
28%

Nekem - természetesen - "ezós" elméletem van. Pontosabban nem én találtam ki, csak beleillik a világnézetembe!

Ez az elmélet szerint az agy egy adóvevő, és a gondolatokat nem az agy hozza létre, hanem csak "lehívja" egy transzcendens "adatbázisból". Ezt az elméletet néhány kortárs - számomra ismeretlen - amerikai író és művész is osztja, akik szerint az ihlet pontosan így kell, hogy működjön.

További elméletek szerint az agy "kihasználtsága" nem teljes. Bár minden agyi területen mérhető aktivitás, bizonyos elméletek szerint az "alvó" területek csak ellátnak bizonyos - a szervezet működéséhez vagy dekódoláshoz - szükséges feladatot, de elképzelhető, hogy (valamilyen) hatásra ezek a területek aktiválódnak, és az ember új emberré válik. Pl. "Lucy" c. film.


Tuuuudom, tuuudom, ez nem tudományos elmélet, de az nem is érdekel!

2014. aug. 13. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 Wadmalac ***** válasza:
61%

#11:

tudományosabb hipotézis változat: az agy működése kiterjed egy negyedik térdimenzióra is.

Ez megmagyarázná és a misztikumból tudományos térre húzná a clairvoyance, a telepátia, a jövőbe látás, a testen kívüli élmény, sőt, még talán a halál utáni élet jelenségét is.

Csak a felsőbb térdimenziók is még csak hipotézis/elméletek szintjén ismertek, ez meg még nem valami stabil alap.

2014. aug. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Na, ha már erről van szó, erre válaszoljon nekem valaki:



Amikor az agyunk kiszámol valamit, pl. egy dobás ívét, vagy egy ugrás szögét, akkor ugyanazokat a számításokat végzi el a saját módján, mint amikor mi papíron szögeket számolunk, integrálunk, fizikai képleteket használunk? Tehát ezek a képletek mind megvannak az agyunkban, komplexebben, tökéletesebben (hisz képes kiszámolni), csak nem tudjuk onnan "kivonni"? Amikor egy golfozó egyből a lyukba talál, akkor azt az agy matematikai és fizikai képletekkel kiszámítja már előre, vagy csak tapasztalati úton eljut a gyakorlott mozdulatig, a helyes mértékig?

2014. aug. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Wadmalac ***** válasza:
Tapasztalati út, teljesen analóg, finom iterációs szabályozással. Magyarul gyakorlat teszi a mestert. :)
2014. aug. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 Napfonat ***** válasza:

13-as.

SZERINTEM (!!!!) az agy nem képes a különösen bonyolult képleteket kiszámolni. Ezért vannak a segédeszközök; számológép, számítógép, papír, ceruza :)

Ami a golfozót illeti, tuti hogy nem számol ki semmilyen képletet a fejében, hanem érzésből teszi. Olyan gyakorlottá válik idővel, hogy egyszerűen a puszta vizuális tapasztalatból belövi a labdát. Ugyanez elmondható minden olyan sportágra vagy fizikai tevékenységre, amely ügyességet, vagyis gyakorlatot igényel. Betanulás!

Én például fiatalabb koromban képes voltam bringával nyaktörő mutatványokra. Ma már biztosan összetörném magam! Akkoriban "ki kellett számítani", hogy pontosan hova érkezek, és a lendület meddig visz tovább, elég lesz-e ahhoz, hogy átugrassak egy árkon, ha szaltózom, kerékre érkezzem stb. Azt mondjuk, "ki kellett számítani", a valóságban azonban azonban én semmiféle képletekkel nem bajlódtam, tiszta érzés volt az egész. Gyakorlat teszi a mestert, mondják.

Az agy is csupán lehívja a szükséges információt, és amit sokszor gyakorol, gyorsabban hívja le, hiszen megjegyezte, megtanulta. Mint a számítógép, amikor fölmész a netre, és beütöd a gyakran használt címet, és lenyomod az enter, sokkal hamarabb jeleníti meg az adott oldalt, mint mondjuk egy olyat, amit életedben először nyitsz meg.

2014. aug. 13. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
elméleti értelemben kérdeztem, és pont az a kérdés, hogy elméleti/filozófiai/matematikia/logikai értelemben van-e valami korlát, ami meggátolja a megismerést
2014. aug. 13. 16:04
 17/26 A kérdező kommentje:
Kedves 13-as, a válasz az, hogy legalább kétféle módon számol párhuzamosan az agy. Az egyiket ventrális a másikat dorzális pályának hívják, legalábbis akkor, amikor az információ a látásból származik. Az egyik pályán a nagyobb időbeli felbontás, a másikon a nagyobb térbeli felbontás a jellemző, az egyik a mozgást, a másik az objektumkat tudja jól kezelni. Ezek az információk aztán később összefutnak és sok más agyterületre eljuthatnak. Olyan tipikus feladatban, amiről beszélsz, amikor gyors interakcióra van szükség, akkor tudat alatt nagyon gyorsan az agy valóban le tudja szimulálni a labda pályályát, de csak közelítőleg, és berögzült módon erre reagálni is tud, jóval előbb, minthogy a labda megérkezne. Az agy ezen területének éppen a jóslás a feladata, és erre specializálódott, hogy a motoros választ a feldolgozásból származó időkésésnél hamarabb le tudja vezényelni. Nem feltétlenül a Newton-egyenletet tanulta meg, hanem olyan szabályszerűségeket, amik jól közelítik, és közel helyes eredményre vezetnek. Miközben tudatosan egészen mást gondolunk, vagy tippelünk, ha mondjuk egy iskolai kérdőíven a legalapvetőbb fizikai jelenségekről kérdeznek, akkor bődületes marhaságokat képes az emberek nagy része válaszolni, mert az agynak más területe válaszolja meg a kérdést. Miközben tudat alatt ismerjük a fizikát, tudatosan komoly nehézségeink lehetnek vele.
2014. aug. 13. 16:13
 18/26 A kérdező kommentje:
Kedves 15-ös. Te valóban nem számoltál semmit, de az agyad számításokat végzett, mégpedig jóval bonyolultabbakat annál, mint amit te papíron el tudsz képzelni. Több millió idegsejt kódolja az bejövő információt, amit aztán ugyancsak több százezer vagy millió idegsejt dolgoz fel, és az ő dinamikájuk egy számítást valósít meg, aminek a végén kiad egy olyan motoros parancsot, amit te berögzült viselkedésnek interpretálsz az agyadnak egy tudatosnak nevezett másik részével. Persze nézőpont kérdése, hogy ezt számításnak nevezzük-e, de ha a tranzisztorok számításokat végeznek, akkor az idegsejtek is. Ami fontos, és érdemes látni, hogy ezek a számítások tipikusan jóval bonyolultabbak, mint a Newton-egyenletek, mert általánosabbak, többféle környezetre adaptálhatóak. A Newton-egyenlet pontos ugyan, mert azt egyszer sikerült pár száz évvel ezelőtt letisztultan megfogalmazni, és azóta boldogok vagyunk, de az is csak akkor ad helyes eredményt, ha ismertek a szükséges bemenő paraméterek, amik tipikusan ismeretlenek az agy számára, mint például a közegellenállás, a súrlódás, a szélerő, a labda anyaga, stb. Helyette az agy a legtöbb esetben csak a vizuális információt tudja felhasználni, ezért más a megközelítése. Egyrészt probabilisztikus, mert zajos a jel, másrészt inkább interpolációra hasonlít, mint analítikus megoldásra, és olyan plusz információkat használ a memóriából, hogy tapasztalat szerint például a tenisz labdának milyenek a tulajdonságai, de ezt is rögtön össze veti a tapasztalással és bár nem látjuk vizuálisan, de egy teniszlabda pályájából megérezzük azt is, hogy új vagy régi/lapos labda-e, stb.
2014. aug. 13. 16:24
 19/26 anonim ***** válasza:

Imádom, amikor valaki dobálózik egy szakmai zsargonnal, de ha egy beszélgetésben vázolnia kéne, miről is szólt a mondata, akkor nagyjából semmit se tudna válaszolni. Így van ez mindig, ha valaki hatalmas ugrással, valami speciális szakcikket olvas el, ami számára roppant érdekes, főleg, mert olyan idegenül izgi. Ezt már a főkérdés megfogalmazása is tisztán mutatja, a többi mindössze megerősíti a sejtést.


Az agynak van elmélete. Volt 5000 éve is. Az elmélet mindig az adott pillanat ismerteinek szintjén áll, és attól elmélet, hogy az állításai és leírt összefüggései az ismert adatoknak nem mondanak ellent. Későbbi ismeretek ezt felülírhatják, akkor új elmélet születik. Egy idő után - megfelelő ismeretek birtokában - kellően komplex, de soha nem teljes abban az értelemben, hogy már nincs mit hozzátenni. Aki kétségbe vonja, hogy az agyról jelenlegi ismereteink alapján alkotott és gondosan szelektált gondolathalmaz nem elmélet, annak mindössze az elmélet fogalmáról nincs sok ismerete. A tudományról úgy általában pedig még kevesebb.


Ha az ismereteinket nem bővíthetnénk tetszőleges mértékben - de ez már filozófia -, akkor az azt jelentené, hogy lesz egy pillanat, amitől kezdve nem tudunk szert tenni új ismeretre. Vagy azért, mert mindent ismerünk, vagy azért, mert elértük a lehetőségeink határát. Ez elvileg lehetséges, mert nem bizonyítható (ma) az ellenkezője, viszont ellentmond minden józan megfontolásnak, és megválaszolatlanul hagyja, mit tehet az ember lehetőségei határát elérve. Hitelesebb és értelmesebb arra gondolni, hogy az ember végtelen ideig (a létezése minden pillanatában) képes új ismeretekre szert tenni, és lesznek megismerni valók. Azt a kérdést szintén nem lehet megválaszolni, hogy az ismeretek ugyan végesek, de megismerésük végtelen ideig lehetséges, mert e határhoz közeledve egyre kevesebb újat találunk (de mindig találunk!). Viszont ez az elképzelés is életszerűtlen, a józan észnek és logikának ellentmondó, ezért, amíg nyomós okunk nem lesz a használatára - elvetjük.

2014. aug. 13. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Napfonat ***** válasza:
No íg már egészen más! :)
2014. aug. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!