Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért olyan elfogadott a nagy...

Miért olyan elfogadott a nagy bumm elmélete?

Figyelt kérdés
Mi a bizonyíték rá? Egyszerűen annyi, hogy most tágul az univerzum, szóval korábban kisebb volt, tehát a legelején egyetlen pont? Ez csak nekem nem túl meggyőző? Ez olyan mintha egy gyorsuló autóra azt mondanánk, hogy majd eléri a végtelen sebességet, hisz ebben a pillanatban gyorsul.
2013. jún. 19. 11:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
2%

Már a neve is megtévesztő. Ősrobbanás? A robbanás egy, már meglévő térrészt tölt ki anyaggal. De itt maga a tér is abban a pillanatban jött létre. Tehát inkább ősvillanásnak kellene nevezni.

Szóval a világ egy pillanat alatt keletkezett a semmiből, trigger mechanizmus nélkül? Ennél még a teremtés sztori is életszerűbb.

2013. jún. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 szpeti1991 ***** válasza:
97%
A fizikai elméletek azért születnek, hogy a megmagyaráz(hat)atlan dolgokat magyarázni tudja. Itt a megfigyelt dolgok: univerzum változó sebességű gyorsulása, az univerzum korai szakaszából érkező háttérsugárzás, az égi fényességi paradoxon (ebből következően az univerzum végessége), bolygók és csillagok anyaga, ősi meteordarabok stb. Ezeket jelenleg a nagy bumm magyarázza a lehető legpontosabban. Egy elmélet akkor elfogadott, ha az alapjelenségeket leírja. Itt a legfontosabb, hogy a fényességi paradoxon miatt kezdetet kellett adni az univerzumnak, ráadásul a háttérsugárzást és a tágulást is magyarázni kellett valamivel, ráadásul az anyagok keletkezését, és a felszabaduló hatalmas energiákat is bele kellett venni. A bigbang többé kevésbé beleveszi. Ezért elfogadott.
2013. jún. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Wadmalac ***** válasza:
97%

"Ez olyan mintha egy gyorsuló autóra azt mondanánk, hogy majd eléri a végtelen sebességet, hisz ebben a pillanatban gyorsul"

Sántít a hasonlat. Képzeld el egy kézigránát gömbként szétrepülő repeszeit, tüzét, tágulva csökkenő nyomását és hőmérsékletét anélkül, hogy láttad volna a gránátot a durranás előtt. Nem tudod, hogy milyen színű volt a gránát, nem tudod, mi gyújtotta be, de elég valószínű, hogy a robbanás megtörtént és előtte egy kisebb valamiből indult ki, mint a jelen robbanási gömb. Mellette ott van a rengeteg már igazolt fizikai törvény, ami alapján az eredeti állapot sok szempontból nagyon jól megközelíthető. Persze ebből a pukkanás előttről semmi nem derül ki. Az se, hogy előtte dobálóztak vagy fociztak vele, vagy néztek-e a gránátra csúnyán. Ezekben a kérdésekben a jelen fizika nem ad megoldást, csak teóriáid lehetnek.

Ez a hasonlat is több sebből vérzik, de ehhez képest a versenyautós hősi halott. :D

2013. jún. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
97%
Mindig az lesz az elfogadott, amelyik legjobban megállja a helyét. Ha te tudsz jobbat, akkor ne fojtsd magadba...
2013. jún. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
95%

A kérdésedet az előttem szólók már egés jól megválaszolták.

Jelenleg az univerzum tágul. logikus, hogy előtte akkor kisebb volt, ezt te is elfogadod.

Jó, induljunk ki abból, hogy mégsem ősrobbanás volt. Volt a hatalmas irdatlan nagy univerzum ami elkezdett összeszűkülni, aztán több milliárd éve meg ismét tágul. Mivel lehet ezt alátámasztani? Kellene néhány tudós, aki ezt kidolgozná, aztán különböző jelenségekkel ezt bizonyítaná. Én ilyenről még nem hallottam, te igen?


Az autós hasonlatod tényleg nagyon rossz. Hogy miért? Mert birtokában vagyunk az infónak, hogy az autó lejtőn megy a lefelé, hogy mennyi üzemanyag van benne, és mennyit használ amitől gyorsul, illetve még ott a légellenállás és a súrlődás is. Hiába gyorsul, tudjuk jól, ha kifogy az üzemanyag, illetve leér a lejtő aljára akkor majd lassulni fog és hamarosan majd meg is áll.

2013. jún. 19. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 szpeti1991 ***** válasza:

Igen, azt hiszem teljes választ kaptál mindenkitől.

Én sokat rálátok saját tanulmányaimban a fizikai modell építés nehézségeire, hogy mennyi mindent kell modelleznie egy kezdő feltételnek. Nyilván ennél sokkal összetettebbek a kiindulási folyamatok, még annál is bonyolultabbak, amit az elméleti fizikusok el tudnak képzelni és össze tudnak rakni. De a modell lényege, hogy a folyamatok minél jobban meg tudják magyarázni a megfigyeléseket. Mindig lehet pontosabb és részletesebb modelleket építeni, néha pedig a paradigmát kell váltani, ha jobb jut "eszünkbe". De jelenleg a bigbang a legpontosabb modell.

2013. jún. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Ez olyan mintha egy gyorsuló autóra azt mondanánk, hogy majd eléri a végtelen sebességet, hisz ebben a pillanatban gyorsul."


Nem. Ha egy autó gyorsul, mert pl. gurul le egy lejtőn, abból az következik, hogy korábban állt, vagy legalábbis lassabb volt.


Amúgy az, hogy elfogadott, nem feltétlenül jelenti, hogy be van betonozva. Léteznek alternatív forgatókönyvek, de egyelőre(!) a nagy bummot igazolja a legtöbb tapasztalat.

2013. jún. 19. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
0%
Azért olyan elfogadott, mert (1) tudattalan tömegek mozgathatók meg általa - és ez persze nem jelentéktelen az adófizetők pénzének kicsikarása és elherdálása szempontjából, erre a gyakorlatilag teljesen haszontalan elméletre, ami inkább filozófiai jellegű, mintsem tudományos. (2) Manapság nem "divat" belátni az egyértelműt: semmiből nem lesz valami, azaz univerzumunk (életterünk) számunkra felfoghatatlan mennyiségű információja kizárólag úgy adathatott.
2013. jún. 19. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"olyan mintha egy gyorsuló autóra azt mondanánk, hogy"

Nem, kérdező.


Ez hasonló, mintha a gyorsuló autóra azt mondanánk, hogy egyszer biztosan állnia kellett és onnan indult el, hogy ha most megy és még gyorsul is.


Vagy te el tudsz képzelni mást is, ha meglátsz valami szétrobbanó dolgot, mint hogy valaha egyben volt?


Amúgy, ahogy írták, sok más bizonyíték is van.

2013. jún. 19. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Oké félreérthető a példa, legyen egy test ami gyorsul amióta észleltük, nem tudunk semmit róla, csak, hogy valamiért gyorsul. Akkor az nagyon régen állt, nagyon soká meg végtelen! lesz a sebessége? Vagy fénysebességnél végtelen lesz a tömege, végtelen gravitáció, megsemmisül az univerzum? Túl sok a végtelen, épp ahogy a nagy bummnál. Végtelen kis helyen végtelen nagy tömeg végtelen sűrűség, hőmérséklet stb. végtelen= nem tudjuk, de valamit mondani kell
2013. jún. 19. 20:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!