Valaki eltudná nekem érthetően magyarázni a káosz elméletet úgy hogy a laikusok is megértsék?
Káosz ott van, ahol nagyon kicsi bemeneti változásra nagyon nagy és egyáltalán nem szabályos változás van a kimeneten.
Erre példa az örvény, vagy a hegyére állított ceruza.
Fontos: ezek determinisztikus (elvileg kiszámítható) folyamatok... csak amiatt van gond, hogy az adatok sose teljesen pontosak (nem fogod nanométer pontossággal illeszteni) és emiatt borul minden.
Még ha nanométeres (vagy akár tetszőleges) pontossággal is sikerülne kiszámítani, akkor sem biztos, hogy determinisztikus lenne, tehát minden beállítás után ugyanoda dőlne a ceruza. Eldőlése végén a hirtelen lassulás hatására szerkezeti változások állhatnak be a ceruza anyagában, vagy újraállításkor a hegyében, amelyek ismét befolyásol(hat)ják a dőlés irányát, vagy pl. a rendszer anyagában bekövetkező hőmérsékleti fluktuációk is közbeszólhatnak.
Továbbá a determinizmus egy lehetőség, amellyel szemben áll a kvantumfizikában felismert határozatlansági-elv. A részecskék mozgását ugyanis determinisztikus törvények helyett hullámfüggvény írja le, ami a részecskék mozgására csak valószínűségi jóslatokat ad, nem konkrét adatokat. Ez alapján viszont világunk indeterminisztikus (előre nem kiszámítható).
Hogy melyik felel meg a valóságnak a két elv közül, arról jelenleg is komoly viták folynak a tudományos életben. Annyi bizonyos, hogy jelenlegi ismereteink szerint bármelyik mellett is állást foglalni egyértelmű bizonyíték hiányában nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!