Az, hogy a mikrorészecskék ha figyelik részecske, ha nem figyelik meg hullám. Ez hogyan lehetséges? El tudnád magyarázni?
Pongyolán fogalmazva, ezt ne úgy képzeld el, hogy megváltozik.
Úgy képzeld el, hogy van egy valamid, amid egyszerre gömb, és egyszerre kocka is. Ezt a makrovilághoz szokott agyunknak nehéz feldolgozni, de a részecskék bizony ilyenek.
Amikor ezt a részecskét egy játékban a négyzet alakú lyukon próbálod áttolni, akkor úgy fogod érzékelni, hogy a részecskéd kocka alakú. Amikor azonban a részecskét a kör alakú lyukon akarod áttolni, akkor azon is át fér gond nélkül, mintha gömb alakú lenne.
Azonban nem változik meg - egyszerűen mindig azt a tulajdonságát mutatja, amelyiket éppen vizsgálod. Ha azt nézed, hogy gömb-e, akkor gömb. Ha azt nézed, hogy kocka, akkor kocka. Egyszerre mind a kettő :)
Nem azt írták, hogy ha megméred akkor milyen, hanem ha megfigyeled. Óriási különbség !
Ezt így el tudnátok magyarázni?
Nem Butcher rosszúl gondolod ! Te a hullám alatt azt érted, hogy kocka meg gömb és a részecske alatt hogy már csak kocka. Neem
Hanem hogy eleve hullám, zullámtulajdonságokkal nem pedig sokminden és amikor megfigyeled, akkor pedig részecskeként viselkedik, mert részecske.
Tisztában vagyok vele Ozmium42, hogy nem tudsz puszta szemmel ránézni egyetlen eletronra, csak mérni tudod, de itt nem erről volt szó hanem megfigyelésről.
Van olyan amikor megméred és mégis hullám marad, máskor pedig nem méred meg, csak megfigyeled és már azzal részecskevé válik. Ebből az következik, hogy pusztán a megfigyeléstől lesz részecske. Értitek a logikai műveletet?
Nagyjából ahhoz hasonlít, mintha egy vízhullámot vennél szemügyre.
Az is hullám is és részecske is, de ha közelről vizsgálod, akkor a vízcseppekben csak a H2O molekulákat kukkolhatod.
Ilyesmi a kvantumfizika is, csak elvontabb.
A következő a helyzet:
a mikrorészecskéket valamilyen módon rögzítened kell ahhoz, hogy meg tudd figyelni.
Ha egy ernyővel rögzíted a tulajdonságaikat, akkor részecskekként viselkedik: vagyis becsapódik az ernyőn.
Ha olyan helyzetbe hozod, hogy interferálni tud, akkor hullámként viselkedik.
Viszont van egy érdekes dolog: ha ezek egyikére sem kényszeríted - akkor nem lesz belőle sem részecske, sem hullám.
Ilyenor van tulajdonképpen az igazi állapotában, de sajnos ilyenkor nem lehet megfigyelni.
Viszont csinál furcsa dolgokat, aminek a hatását később ki tudod következtetni.
Pl. csatolt részecskék összekötve maradnak akár több fényéven keresztül - és, amikor valahol egy mérést végzel (tulajdonképpen ez addig egy rendszernek felel meg), akkor ebből a rendszerből egy ponton kiesik egy részecske - és ugyanakkor a párja is, de az akár fényévekre tőle.
Tehát nagyon szegényes fantáziára vall, ha azt kérdezzük, hogy hullám, vagy részecske - igazából azt kellene kérdezni, hogy valójában mi az, ami tud lenni hullám is, részecske is - és ilyen különleges állapot is, amire még szavunk sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!