A mérleg most súlyt mutatja vagy a tömeget?
Súlyt mér, és feltételezi, hogy a Föld felszínén használják, ahol a g állandó, és automatikusan elosztja ezzel.
Amúgy több lépcsőben: valamilyen rugalmas dolog deformációját méri, azt megszorozza a rugóállandójával (illetve a megfelelő Lamé-állandóval) – amit ugye nem cserélgetünk benne –, és elosztja a nehézségi gyorsulással. Így a ráhelyezett, őt nyomó dolog tömegét mutatja. De természetesen ha nem rendeltetés szerűen használod, megfogod, és a kezeddel nyomod össze, akkor az ujjaid által kifejtett erő és a nehézségi gyorsulás hányadosát fogja mutatni.
Vagy digitális mérleg esetén járható út ez az is, hogy piezoelektromos anyag van benne, aminek a deformációját a deformáció hatására a két oldala között kialakuló feszültségből lehet számolni, és innen az, amit fentebb írtam.
Szóval nem súlyt mutat, hanem egy tömegdimenziójú dolgot. Amikor a karoddal a levegőben tartod, és a kezeddel nyomod le a mérleg lapját, akkor nyilván nem súlyt mutat, mert a kezednek az nem alátámasztása vagy felfüggesztése.
Fent pedig kihagytam egy egyszerűbb esetet, hogy a kétkarú mérleg súlyokat hasonlít össze, ráadásul közvetlenül.
(Az előttem szólónak abban igaza van, hogy a deformációt hosszúságdimenziójú dologban elég megadni speciális esetekben.)
"Szóval nem súlyt mutat, hanem egy tömegdimenziójú dolgot. Amikor a karoddal a levegőben tartod, és a kezeddel nyomod le a mérleg lapját, akkor nyilván nem súlyt mutat, mert a kezednek az nem alátámasztása vagy felfüggesztése. "
Na ha már szőrszálat hasogatunk, akkor a mérleg egyszerűen ERŐT mér (mint a rugós erőmérő a fizika órán).
Mégpedig azt az erőt, amellyel a Föld vonzza az adott tárgyat, vagy az előző példánál amellyel nyomod a mérleg lapját.
(Ha még jobban hasogatjuk azt a szőrszálat, akkor a súlyerő hatására történő elmozdulást mérjük.)
A mérlegre tett tárgyra hat a Föld vonzóereje. Ez tehát ERŐ, amelynek a neve súlyerő. A mérleget hivatalosan Newtonban kellene skálázni.
Mivel Newtonban az emberek nem igazán tudnak számolni, gondolkodni, ezért a skálát kg-ban rajzolják meg. Kihasználjuk, hogy a Földön a nehézségi gyorsulási állandó értéke ÁLLANDÓ, ezért "kis csalással" a 9,81N nehézségi erőt megfeleltetjük 1kg-nak, amely viszont tömegmérték.
Tehát mikor 1kg tömegű valamit kérünk, akkor annyit fogak kimérni nekünk, amennyit a Föld 9,81N erővel vonz. (Bármi is az a valami.) És ezt azért tudják könnyen megtenni, mert a mérleg skáláján be van jelölve az 1, 2, 0.5, 3, stb . kilogramm tömegnek megfelelő súlyerő értékhez tartozó kitérés. Egyszerűbben mondva: a mérleg kg-ban van skálázva.
De ettől még SÚLYERŐT mér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!