Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek keletkezhetett...

Szerintetek keletkezhetett így a hold?

Figyelt kérdés

Nem vagyok egy nagy tudós zseni, és nem is nagyon tudom tudományosan körül írni.

Tegyük fel hogy a naprendszer kialakulása után még jópár millió évig stabil pályán volt a föld és egy másik, kicsit kisebb méretű bolygó. Ezesetben a hold. Évmilliók alatt annyira közel kerültek egymáshoz, esetleg frontálisan is ütközhettek, ennek hatására a hold külső rétegei teljesen leszakadhattak (mivel lényegesen kisebb volt mint a föld), és csak a mag maradhatott meg, amely ugye rengetek vasat tartalmazhat. Így évmilliókkal később a gravitáció ismét göbölyűvé tette őket, ezáltal egy véknyabb réteget képezve a holdon.

Ez magyarázhatná azt is, hogy a holdon földi kőzeteket találtak. Vagy az orosz üreges holtól elkezdve(ami a vas miatt, a hirtelen lehülésnek köszönhetően olyan), a kettős becsapódásig. Sőt ezért is közeledik folyamatosan a hold a földhöz, napról napra. ...


ui.: Ne oltsatok be nagyon, mint mondtam nem értek a témához, csak elmélkedtem... :D Ja és a helyesen író nagytudású kritikusokra sincs most szükség ...



2014. jún. 22. 21:02
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

A mai elméletek szerint valóban egy kisbolygó ütközött a Földdel, viszont a Hold korábban nem létezett, hanem az ütközés során szakadt ki a Föld anyagából, illetve a másik (feltételezett) bolygó, a Theia anyagából is egy jelentős hányadot tartalmazhat. Ennek viszont még akkor kellett történnie, amikor a Föld még könnyen formálható volt, ha minden igaz, kb. 4,5 milliárd éve. Az ütközés után kiszakadó anyag előbb gyűrűvé állt össze a Föld körül, és szépen lassan gömb alakot vett fel, és létrejött a Hold.


UI.: A helyesírásoddal nincs nagyobb probléma, talán csak annyi, hogy a bolygók nevét nagy betűvel írjuk, mert tulajdonnevek. Oltani pedig egyáltalán nincs okunk, hiszen laikusként csak az emberi kíváncsiság hajt, ami egyáltalán nem probléma. Ráadásul az ütközésre még rá is jöttél, ami valószínűleg tényleg megtörtént, ha nem is a Hold ütközött a Földdel.

2014. jún. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Dehogy oltogatunk:)

Az első korrektül leírt mindent, jelenleg ez az elfogadott álláspont.

Annyiban pontosítanálak, hogy a Hold nem közeledik, hanem folyamatosan távolodik a Földtől. Ennek oka az ár-apály jelenség, ami lassítja a Hold keringési szögsebességét.

2014. jún. 22. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Röviden a legvalószínűbb elmélet szerint az Ős-Föld ütközött egy Theiának elnevezett kb. mars nagyságú bolygóval. Az ütközés nem frontális volt. Az ütközéskor szétrepül törmelékből gyűrű képződött, mely később összeállt a Holddá.

Egy kis olvasnivaló:

[link]

2014. jún. 22. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
á igen ... belezavarodtam, én is úgy tudtam hogy a hold távolodik, nem is értem miért írtam ezt. De köszönöm a válaszokat, olvasgatok még. Arra viszont mi válasz van hogy a hol üreges?
2014. jún. 22. 21:30
 5/21 anonim ***** válasza:

A leggyakoribb érvek emellett:

- Szinte tökéletes körpálya: valójában kb. 5,5%-al eltér a körtől, ez ötször akkora, mint a Föld esetében.

- Eltérő sűrűség: a Föld sűrűsége kisebb, mint a Holdé: egyrészt, a Hold az egyik legnagyobb sűrűségű hold a Naprendszerben. Másrészt mind a Föld esetében, mind a Theia esetében a nehezebb elemek lesüllyedtek a bolygók magjába (még a bolygók képlékeny állapotában), míg a könnyebb elemeke a köpenyben maradtak. Mivel a Hold a két égitest köpenyéből alakult ki, természetes, hogy kisebb a sűrűsége. A Theia elméletet többek között ez a sűrűségkülönbség is alátámasztja.

- Szeizmikus "visszhang" - állítólag visszhangzik a Hold, de ennek nem találtam nyomát semmilyen komoly honlapon.

2014. jún. 22. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Ha összetömörültek az anyagok a magba, akkor nem pont úgy van hogy nem kéne visszhangoznia? Vagy bizonyos anyagok esetében ez normális?
2014. jún. 22. 22:50
 7/21 anonim ***** válasza:

Annyi még, hogy hogy nem kellettek évmilliók a gömb alakhoz.

Ekkora égitestnél ez max. órák kérdése.

2014. jún. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
A visszhangot úgy értettem (értik), hogy állítólag amikor az Apollo-12 holdkompja leért, akkor utána a becsapódást követően órákon át visszhangzott, mint egy üreges test (sokszor haranghoz hasonlítják). Viszont én csak olyan honlapokon találtam nyomát ennek a legendának, aminek a színvonala kb. a szomszéd Marika néni szakácskönyvének felel meg. Szóval hiteles információt nem találtam erről soha.
2014. jún. 23. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 Wadmalac ***** válasza:
100%

A visszhangzás igaz.

A holdi üregek léte csak teória, hasonló visszhangzás kialakulhat más geológiai (szelenológiai?:D) okoból is.

De ha elfogadjuk a keletkezés elméletét, tehát a kisbolygó-Föld ütközéssel "kifröccsentett" anyagot, akkor az esetlege belső "giga-buborékok" léte sem kizárható. Ugyanúgy, mint esetleg drasztikusan eltérő összetételű határrétegek léte is lehetséges, amelyek képesek erős visszhangot adni és az alacsony sűrűséget nagy térfogatokra kiterjedő porozitás is okozhatja.

A lokálisan erősen változó sűrűségre a Holdat kerülgető szondák által jelzett gravitációs anomáliák is utalnak.


De mindez nagyon könnyen vezethető vissza természetes okokra, tehát az idegenek által lakott hatalmas holdi barlangok elméletét még önmagában nemigen támasztja alá. :)

2014. jún. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
És az is lehetséges akkor, hogy ezekben a hatalmas "buborékokban" előfordulhat víz jelenléte a holdon? Mert akkor lehetne mesterségesen atmoszférát előállítani is. Persze ez sok mindentől függenne... Persze ezt csak úgy lehetne kideríteni, hogy vissza mennénk a holdra normális fúró szerkezetekkel. Amit viszont nem értek, hogy miért volt elég egyszer elmenni a holdra. Most tegyük fel hogy nem kamu a holdra szállás. Sokan azt mondják, hogy azért mert nincs ott semmi. De a kutatók a földön is képesek napokig, hónapokig egy egy föld darabot vagy részt vizsgálni. Nem hiszem el, hogy néhány befőttes üvegnyi homok és kőzet bőven elég ahhoz, hogy infót gyűjtsenek a keletkezéséről. Vagy ha ember nem is. Gépek is tudnának kőzeteket fúrni. Nem kell egyből a Marsig elmenni. Szerintem kezdhették volna a Holdal is.. Van egyáltalán még működő gépezet a Holdon? Vagy az már mind szemét?
2014. jún. 23. 13:12
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!