Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Holdnak miért mindig ugyanaz...

Pamelatuktuk kérdése:

A Holdnak miért mindig ugyanazt az oldalát látjuk a Földről?

Figyelt kérdés

Tudom hogy a Hold pontosan annyi idő alatt kerüli meg a Földet, amennyi idő alatt a tengelye körül egyszer megfordul. De ez hogy lehetséges? Nincs még tizedmásodperces eltérés sem? Mert akkor néhány év alatt csak látnánk új részeket is.

Ez természetes, más hold is forog így? Mennyi ennek a valószínűsége?



2014. jún. 21. 02:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Van némi eltérés, ennek köszönhető a Hold librációja.


[link]


Nem egyedi a dolog sem, a Plútó-Charon rendszer is pont így működik, de ott ráadásul még a Plútó is mindig ugyanazt az oldalát mutatja a Charon felé. Tehát a Charon egén is mindig ugyanott tanyázik a Plútó az égbolton, és a Plútó égboltján is mindig ugyanott áll a Charon. Rajtuk kívül is akad még hold a Naprendszerben, amely kötött tengelyforgású, ilyenek a Jupiter nagy holdjai is.

2014. jún. 21. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ebben semmi csodálatos.

Nagy valószínűséggel összefügg a Hold tömegeloszlásával, amely ha csekély mértékben, de a gravitáció hatására módosult.

Ekkor mintha zsinóron húznák a Holdat, alig van lehetősége eltérő forgásra, a rendszer önbeálló.

Ilyen jellegű tömegeloszlási változás valójában a Földön is az árapály jelenség, de bizonyára a Föld folyékony magjában is érezhető némi tömegátrendeződés.

2014. jún. 21. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
32%
Ha meglátnák a hold másik felét, akkor szegény szégyenlős földönkívülieknek nem lenne hova elbújni és a titkos amerikai és orosz űrállomások se lennének titkosak. Én már annyi ilyen videót láttam, hogy siman elhiszem, hogy ez igaz. Meg amugyis miért ne alapon.
2014. jún. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 meteorologus8 ***** válasza:
70%

Nem, nem véletlen, az árapályerőkhöz van köze. Szinte minden égitest-párnál kialakul ilyen rezonancia, bár nem mindig 1:1 arányú a forgási és keringési periódus (pl. a Merkúrnál 2:3).

Itt elég jól (csak sajnos angolul) el van magyarázva a jelenség:

[link]

2014. jún. 21. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Ezek szerint nem csodáról van szó. Azért mégse teljesen világos, például a Föld miért nem áll be így? Akkor az egyik oldala mindig a Nap felé lenne, a másik felét meg sosem érné napfény. De még megközelítően sincs így.

2014. jún. 23. 00:26
 6/8 anonim ***** válasza:

#5: Türelem, be fog állni. Csak a Föld sokkal nagyobb tömegű mint a Hold, így nagyobb a lendülete is, aminek megfelelő szintre történő fékez(őd)éséhez több energiára is van szükség. Mivel mind a Hold, mind a Föld nagyságrendileg azonos mértékű lassító hatást szenved el, így ebből logikusan következik, hogy a Földnek több időre is van szüksége a kötött tengelykörüli forgás eléréséhez.


A Föld is be fog állni valamely oldalával a Nap felé, de addig még el fog telni néhány milliárd év. Ám elvileg már most meg lehet azt is mondani, hogy melyik oldala fog a Nap felé fordulni, és melyiken várható "örök sötétség": ehhez csak azt kell tudni, hogy a Föld mértani középpontjától mely irányba esik a Föld tömegközéppontja. Amely állapotban megvalósul az, hogy a 'Nap - Föld-tömegközéppont - Föld mértani középpont' egy enegyesre esik, azon állapotban fog majdan megállni a Föld forgása. Tippem szerint ez jelenleg azt jelenti, hogy a Tibeti saolin papok feje búbja feketére fog sülni, míg Brazíliában csak legendákból és mítoszokból fognak hallani a Napról.

2014. jún. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Akkor költözök Tibetbe. Szeretem a sok napsütést :)
2014. jún. 24. 15:57
 8/8 Thuban válasza:

Azért, hogy Roger waters tudjon miről albumot elnevezni. :)

(csak vicc, szeretem a Pink Floydot)

2014. jún. 30. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!