Relativitás elmélet pár kérdés laikusként?
Üdv.
1. Van-e az univerzumban sebességhatár? Einstein relativitás elmélete szerint egy inerciarendszerből vizsgálva c a felső sebességhatár, de, ha bármely tömeggel rendelkező tegyük fel űrhajó minél inkább megközelíti c-t, ott az idő az én "időmhöz" képest minél inkább lelassul tau=t/sqrt(1-v^2/c^2) módon. Na most a sebesség a megtett út és az idő függvénye és tegyük fel az űrhajó 100 fényévnyire akar elmenni. Akadályozza bármilyen fizikai határ abban, hogy ezt az utat akár 1 pillanat alatt tegye meg(az űrhajós szemszögéből nézve)?
2. Ha nem, akkor utazás közben mit lát az űrhajós, ha kinéz az ablakon? Ugyanúgy vonatkoznak rá a fizika törvényei, tehát nem láthatná azt, hogy fénysebesség sokszorosával távolodik a földtől.
3. Úgy tudom, hogy nincsen kitüntetett inerciarendszer, tehát, ha az űrhajó elkezdi megközelíteni c sebességet a földhöz képest, mi mondja meg, hogy ott lassul le az idő (szintén a földhöz képest) és nem fordítva? Mert, ha az űrhajós szemszögéből nézzük, ő azt látja, hogy a föld gyorsít fel hozzá képest.
Remélem érthetőek a kérdések, bocsássatok meg, ha hülyeségek, csak egy érdeklődő laikus vagyok.
A válaszokat köszönöm előre is!
1. Nem. (Illetve lásd megjegyzés…)
2. Azt látja, hogy a Föld közel fénysebességgel távolodik tőle, és hogy a Föld–Cél távolság nem 100 fényév, hanem csak néhány tízezer kilométer.
3. A Földről nézve az űrhajón lassul le az idő, az űrhajóról nézve a Földön.
Megjegyzés: Azért nem érdemes ezzel próbálkozni, mert a mikrohullámú háttérsugárzást ilyen szélsőséges esetben nagy energiájú gamma-sugárzásként kapnák az űrhajósok, és gyorsabban kimúlnának, mint ha a csernobili szarkofágba tennénk őket. Másrészt meg tényleg baromi sok energia kell ahhoz, hogy így felgyorsítsunk valamit.
De. A külső szemlélő (pl a Földön álló ember) azt látja, hogy az űrhajóban kb megáll az idő, ott nem mozdul senki (minél közelebb van a fénysebességhez annál jobban lelassul).
Az űrhajóban lévők meg igen, azt látnák, hogy a Föld egyre jobban felgyorsul (vagyis, konkrétan nem látnák, mert a fény nagyon durván eltolódna a vörös felé, hiszen jóformán utol se érné a hajót, de ettől tekintsünk el).
És igen, a közel fénysebességgel menő hajóban töredékmásodpercek telnének el, mire a Földön hetek.
Másként vetítve: ha lenne egy c 99,999999999%-al haladó hajónk, az egy hat fényévre lévő rendszerbe (az ŰRHAJÓ SAJÁT IDEJÉBEN!) pár perc alatt odaérne. Azonban a Földön ettől még ugyanúgy eltelne hat év, vissza másik hat. Tehát, amíg az utazók az egész utazással eltöltöttek kb 10 percet (+ ügye a gyorsítás) addigra a Földön eltelt 12+ valahány év.
Köszönöm a választ, azonban akkor továbbra is él a harmadik kérdésem, :)
3. Úgy tudom, hogy nincsen kitüntetett inerciarendszer, tehát, ha az űrhajó elkezdi megközelíteni c sebességet a földhöz képest, mi mondja meg, hogy ott lassul le az idő (szintén a földhöz képest) és nem fordítva?
A #3 hozzászólásban ábrázolt helyzet nem inerciarendszer, így ebben az esetben nem használható a speciális relativitás elmélet. Helyette az általános relativitást kell alkalmazni.
A 3. kérdéshez annyit, hogy semmi. A relativitás elmélet szerint nincs kitüntetett nézőpont, azaz nem mondhatjuk meg, hogy melyik megfigyelés helyes, és melyik nem. A saját szemszögéből mindkét megfigyelés jó. Tehát mindkét esetben azt jelentheti ki a megfigyelő, hogy a másik inerciarendszerben lelassul az idő hozzá képest.
"azt látnák, hogy a Föld egyre jobban felgyorsul"
Ez nem igaz: a Földet ugyanúgy lassulni látnák (amíg az űrhajó egyenletesen mozog).
Ezért relativitás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!