Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Át léphetjük a fénysebességet?

Át léphetjük a fénysebességet?

Figyelt kérdés

A fénysebességet nem léphetjük át sehogy, ezt én elfogadom, szóval nem az igazi kérdésem. Pusztán erre irányuló dolgokkal nem vagyok tisztában:


1.: A kvantum összefonódott részecskék hogyan viselkednek? Ha az egyiken valamit változtatok, akkor a párja ugyanabban az időben ugyanúgy változik?

2.: Nem jut eszembe a kísérlet neve: Az a lényeg, hogy összefonódott fotonpár egyik részével csinálnak két rés kísérletet, és távolabb a másiknak hullám/anyagtermészetét egybevetik ezzel. Ez sem sért semmit az adatok kiértékelésének ideje miatt. Ezt nem értem.

3.: A nulla idejű alagúteffektus hogyan nem sérti meg a kauzalitás elvét?



2014. jan. 26. 22:16
1 2 3 4 5 6
 1/57 A kérdező kommentje:

4.: Kakukktojás (de ez is kvantummechanika): Milyen módon történnek olyan folyamatok amik (ha csak pillanatnyilag is) sértik az energiamegmaradás törvényét.

5.: Lehet ez 4-eshez tartozik, hogyan tud a negatív béta bomlás során a pehelysúlyú mindössze 5 MeV-os d kvark 80 GeV-os W-bozonra és u kvarkra bomlani?

2014. jan. 26. 22:21
 2/57 anonim ***** válasza:
0%

Átléphető a fénysebesség..

[link]

2014. jan. 26. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/57 anonim ***** válasza:
100%
A kvantum osszefonodott reszecskek valoszinu azert reagalnak azonnal egyszerre mert nem kulon reszecskek, hanem ugyanaz a reszecske, csak egyszerre 2 helyen van jelen a terben.
2014. jan. 27. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/57 anonim ***** válasza:
89%
2#, ha jol emlekszem ezt a kiserletet utana tobbszor ellenoriztek es kiderult hogy meresi hiba volt es nem mentek fenysebessegnel gyorsabban a reszecskek.
2014. jan. 27. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/57 anonim ***** válasza:
89%

[link]

itt is van a cikk. Hibas kabel miatt tortent a meresi hiba.

2014. jan. 27. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/57 anonim ***** válasza:
100%
A részecskefizikában teljesen természetes dolog, hogy egy könnyű részecske sokkal nehezebbekre bomlik, vagy hogy azokból tevődik össze. Hiszen az atommag tömege is mindig kisebb, mint az őt alkotó protonok és neutronok tömegének az összege. Igaz, itt az eltérés még csak néhány ezrelék. Kvarkok szintjén sokkal durvább a helyzet, ott az is előfordulhat, hogy egy részecske nálánál több százszor nehezebb részecskékből áll. Ez a kötési energia miatt van.
2014. jan. 27. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/57 Wadmalac ***** válasza:
100%

1. az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem. Csupán az anyagi részecskék (itt is főként a tömeggel rendelkező részecskék) számára adja meg határsebességnek a fénysebességet.

2. az einsteini relativitás-elmélet nem állítja, hogy nincs fénynél nagyobb sebesség. Csak azt, hogy nem léphető át. Ezzel nyitott az elvi lehetősége olyan részecskéknek is, melyeknek a fénysebesség az ALSÓ sebességhatára. Csak ott erőteljesen borul a mostani idő- és térfogalmunk.


Esetleg, ha már szóba került a kvantummechanika, ennek a kétrés-kísérletes kvantum-összefonódás témának mondjuk az idokep.hu oldalán lévő folytatólagos cikkeit érdemes végigolvasnod, elég jól le van fejtve "józan paraszti nyelvre". :)

2014. jan. 27. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/57 anonim ***** válasza:

"az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem"


Nem a relativitás mond neki ellent, hanem a logika, mert ilyen esetekben mindig az jön ki, hogy az okozat megelőzheti az okot. Akárhogy is terjedt az információ.

2014. jan. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/57 Wadmalac ***** válasza:
72%

"Nem a relativitás mond neki ellent, hanem a logika, mert ilyen esetekben mindig az jön ki, hogy az okozat megelőzheti az okot. Akárhogy is terjedt az információ."

A kvantummechanika nem őrül bele. Csak a newtoni fizika. :)

Az ok-okozati sorrend a mi makrovilágunk megszokásának tipikus jellemzője. Kvantumszinten már nem igazán van értelme.

2014. jan. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/57 A kérdező kommentje:

Az információnak van energiája? Ezt egy ismerősöm is többször mondta. Akkor tömege is van?


Egyébként nem a neutrínókra gondolok, hanem egy késleltetett kétrés kísérlet, vagy valami hasonló nevűre.


Megvan:

[link]

igen, időkép :D

Összefonódott részecskepárok késleltetett választásos kvantumradír-kísérlete

2014. jan. 27. 17:17
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!