Át léphetjük a fénysebességet?
A fénysebességet nem léphetjük át sehogy, ezt én elfogadom, szóval nem az igazi kérdésem. Pusztán erre irányuló dolgokkal nem vagyok tisztában:
1.: A kvantum összefonódott részecskék hogyan viselkednek? Ha az egyiken valamit változtatok, akkor a párja ugyanabban az időben ugyanúgy változik?
2.: Nem jut eszembe a kísérlet neve: Az a lényeg, hogy összefonódott fotonpár egyik részével csinálnak két rés kísérletet, és távolabb a másiknak hullám/anyagtermészetét egybevetik ezzel. Ez sem sért semmit az adatok kiértékelésének ideje miatt. Ezt nem értem.
3.: A nulla idejű alagúteffektus hogyan nem sérti meg a kauzalitás elvét?
4.: Kakukktojás (de ez is kvantummechanika): Milyen módon történnek olyan folyamatok amik (ha csak pillanatnyilag is) sértik az energiamegmaradás törvényét.
5.: Lehet ez 4-eshez tartozik, hogyan tud a negatív béta bomlás során a pehelysúlyú mindössze 5 MeV-os d kvark 80 GeV-os W-bozonra és u kvarkra bomlani?
Átléphető a fénysebesség..
itt is van a cikk. Hibas kabel miatt tortent a meresi hiba.
1. az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem. Csupán az anyagi részecskék (itt is főként a tömeggel rendelkező részecskék) számára adja meg határsebességnek a fénysebességet.
2. az einsteini relativitás-elmélet nem állítja, hogy nincs fénynél nagyobb sebesség. Csak azt, hogy nem léphető át. Ezzel nyitott az elvi lehetősége olyan részecskéknek is, melyeknek a fénysebesség az ALSÓ sebességhatára. Csak ott erőteljesen borul a mostani idő- és térfogalmunk.
Esetleg, ha már szóba került a kvantummechanika, ennek a kétrés-kísérletes kvantum-összefonódás témának mondjuk az idokep.hu oldalán lévő folytatólagos cikkeit érdemes végigolvasnod, elég jól le van fejtve "józan paraszti nyelvre". :)
"az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem"
Nem a relativitás mond neki ellent, hanem a logika, mert ilyen esetekben mindig az jön ki, hogy az okozat megelőzheti az okot. Akárhogy is terjedt az információ.
"Nem a relativitás mond neki ellent, hanem a logika, mert ilyen esetekben mindig az jön ki, hogy az okozat megelőzheti az okot. Akárhogy is terjedt az információ."
A kvantummechanika nem őrül bele. Csak a newtoni fizika. :)
Az ok-okozati sorrend a mi makrovilágunk megszokásának tipikus jellemzője. Kvantumszinten már nem igazán van értelme.
Az információnak van energiája? Ezt egy ismerősöm is többször mondta. Akkor tömege is van?
Egyébként nem a neutrínókra gondolok, hanem egy késleltetett kétrés kísérlet, vagy valami hasonló nevűre.
Megvan:
igen, időkép :D
Összefonódott részecskepárok késleltetett választásos kvantumradír-kísérlete
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!