Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a világűr tágul, ráadásul...

Ha a világűr tágul, ráadásul gyorsulva, akkor a két legtávolabbi pontja közötti távolságnövekedés, vagyis az egymáshoz viszonyított sebesség, túllépi a fénysebességet? -lehetetlen? -

Figyelt kérdés

2013. szept. 1. 22:46
1 2
 1/13 anonim válasza:
2%
nem tagulhat ojan gyorsan hogy atlepje.
2013. szept. 1. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Két hajó elindul Fokvárosból, az egyik nyugat felé, a másik kelet felé tart.


Fokvárosból nézve (vagy akár a környékéről) egyre nagyobb lesz a távolság köztük, pedig a Föld másik oldalán találkozni fognak.


Márpedig ahogy közelednek egymáshoz, egyre jobban vonzzák is egymást. Ha ekkor csak ezen múlna, akkor ekkor gyorsulnának is egymás felé, Fokvárosból nézve egyre gyorsabban nőne köztük a távolság.

2013. szept. 2. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
13%
a sebesség határtalan. bármi elképzelhető.
2013. szept. 2. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
tusléphetik, de ekkora az univerzum alkotóelemeire szakad
2013. szept. 2. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 szpeti1991 ***** válasza:
78%
Semmi sem tiltja, hogy a tér táguljon a fénysebességnél nagyobb sebességgel. Azt tiltják a fizikai alaptörvények, hogy egy tömeggel rendelkező részecske/test a fénynél nagyobb sebességre gyorsuljon. A tér(idő) nem rendelkezik tömeggel.
2013. szept. 2. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
63%

Elég sok baromság érkezett az eddigi válaszokban, tisztelet a kivételnek, az #5-ösnek.


Magát a kérdést is pontosítani kell, mert két különböző dolog keveredik benne, a metrikus tágulás és a gyorsuló tágulás.

A metrikus tágulás azt jelenti, hogy az univerzumban mindenhol egyenletesen tágul a tér. Ennek következménye, hogy minél messzebb van tőlünk egy objektum, mondjuk egy galaxishalmaz, a közöttünk lévő távolság annál nagyobb ütemben növekszik. Természetesen kis távolságok esetén a gravitáció helyileg egyben tartja a naprendszereket, galaxisokat, galaxishalmazokat, de ha elég nagy léptékben nézzük a világegyetemet, akkor így lehet általánosítani. Nagyon fontos, hogy nem „robbanásszerűen” tágul egy pontból kifelé a tér, hanem mindenhol egyformán. Bárhonnan nézed, mindig úgy látszik, mintha te lennél egy robbanás középpontjában, minden távolodik tőled, minél messzebb van, annál gyorsabban. Ez a tágulás nem szó szerint vett mozgás, mert a két objektum között maga a tér nyúlik meg, az út hossza növekszik. Bizonyos távolságra tőlünk (kb. 13,6 milliárd fényévre) már közel fénysebességgel távolodnak tőlünk a galaxishalmazok, ezeknek a fény még éppen képes elérni hozzánk, nagyon erősen vörös felé tolódva. Persze azok az objektumok, amiknek a fénye 13,6 milliárd év alatt most ért el hozzánk, már valójában ~46 milliárd fényévre vannak, de ez egy másik kérdés. A fénysugarak, amik 13,6 milliárd fényévnél nagyobb távolságra lévő objektumokból erednek, fénysebességgel száguldanak felénk, de a köztünk lévő távolság már ennél is gyorsabban növekszik. A fotonok fénysebességgel repülnek a Föld felé, és mégis egyre távolabb kerülnek attól. Azonban, mint mondtam, ez nem mozgás, tehát nem borul fel a relativitáselmélet, semmi sem halad fénysebességnél gyorsabban.

Ezen kívül úgy tűnik, hogy ennek a tágulásnak az üteme is növekszik, ez a gyorsuló tágulás.


[link]

[link]


Ignoramus

2013. szept. 2. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Huh! Az emberi fantázia határtalan (szerettem volna megőrizni méltóságomat, azért ezt írtam).

Mi az, hogy a két legtávolabbi. A világűr véges? Valaki megmutatta? Egyidejűleg így találtak rá e két pontra? És ahová e két pont tágul, az nem a világűr? Akkor az mi? Mik ott a viszonyok, lehet oda egyáltalán tágulni?

A fenti ismeretek birtokában meg lehet adni az egymáshoz viszonyított sebességet. Kéretnek tehát a kérdéseket megválaszolni.

2013. szept. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Ozmium42 ***** válasza:
Bár nem értek hozzá, de ha fénysebesség, akkor kvantumfizika, ha pedig kvantumfizika, akkor a válasz valami olyasmi, hogy hamarabb begöndörödik a tér-idő, mint hogy valami átlépje a fénysebességet, vagyis a válasz valahogy úgy hangzana, hogy az Univerzumnak nincs két legtávolabbi pontja, és ha lenne is, az egymáshoz viszonyított térbeli helyzetük is viszonylagos lenne, és ezért nem is távolodnának egymástól valójában, sőt, ha mégis távolodnának, akkor az idő viszonylagossága miatt valahogy mégsem. :D
2013. szept. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Zorall1 ***** válasza:
0%
Nem a tér tágul, hanem benne a rendelkezésre álló (energia) anyag (változhat; energia alakulhat anyaggá) által kitöltött tér! Ez a Földön tapasztalt fizika. A többi meg feltevés, ami nincs bizonyítva de kizárva sem! A bizonyított törvények szerint nem léphetik túl a tér egy pontjához viszonyítva, pl. a napszél részecskéi 100ezer km/sec. áramlanak. Fénysebesség közelében/alatta exponenciálisan nő az igényelt mozgási energia, tehát nem. De elvileg max. <2fénysebesség.
2013. szept. 2. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem a tér tágul, hanem benne a rendelkezésre álló (energia) anyag


A térben van anyag? Leírnád hogy néz ki a tér?

2013. szept. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!