Ha tudjuk egy reverzibilis reakció sebességét, és minden fontos paraméterét, akkor az inverz reakció sebességére ez jelent valami korlátozást? Vagy teljesen független a kettő egymástól?
1.: A reakciósebesség egy adott reakció adott irányba történő lefolyására utal, azaz például a H2O + CO2 -> H2CO3 folyamatra, ahol H2CO3 keletkezik. Viszont emellett folyamatosan lejátszódik visszafelé is, mely már egy másik reakciósebességi adattal írható le (H2CO3 -> H2O + CO2).
A két reakció sebességének számítására építhetünk modelleket melyek nagyjából reprezentálják az adott reakciósebességi értékeket.
A két folyamat semmiképp sem független egymástól, amennyiben a reakció nem elsőrendű. Ennek oka, hogy a reakciósebességet az adott kompnensek koncentrációi is befolyásolják. Így minél nagyobb a kiindulási anyagok koncentrációja(H2O, CO2), kezdetben annál nagyobb lesz a reakciósebességi állandó. Azonban az idő elteltével egyre nagyobb lesz a H2CO3 koncentrációja, amely a visszaalakulás sebsségét növeli.
Az egyetlen biztos adat a reakciósebességekről az, hogy egyensúlyban az oda- és visszaalakulás között a következő összefüggés áll fent:
K=k+/k-, ahol:
K - a reakció egyenysúlyi állandója
k+ - az "odaalakulás" reakciósebessége
k- - a "visszaalakulás" reakciósebessége
2.: A reakció lejátszódásához szükséges aktiválási energia valóban exponenciális tényezőben található:
CO2 + H2O <=> H2CO3 reakcióra:
k+=k0*exp(-E/(RT))*[CO2]*[H2O]
k+ - az "odaalakulás" reakciósebessége
k0 - preexponenciális tényező
E - aktiválási energia
R - univerzális gázállandó
T - hőmérséklet
[CO2] - a CO2 koncentrációja az oldatban
[H2O] - a H2O koncentrációja az oldatban
Látható, hogy az exponenciális tagban negatív előjellel szerepel az aktiválási energia, így minél nagyobb az aktiválási energia, annál inkább csökken (a negatív előjel következtében) a reakció sebessége (exponenciális mértékben).
3.: Elvileg az aktiválási energiával felvértezett részecske át is alakulhat, és "vissza is eshet". A reakció lejátszódásának feltétele nem csak az aktiválási energia megléte, szükséges a másik reakciópartner jelenléte, a megfelelő szögben történő ütközés, stb. Nem is olyan rég volt egy hasonló kérdés az oldalon ahol azt fejtegettük, mi szükséges a reakció lejátszódásához.
Az, hogy milyen valószínűséggel játszódik le egyik vagy másik... Véleményem szerint nagyon sok paramétertől függ:
- Hőmérséklet (ütközések száma)
- Geometria
- Részecskék mérete
- Stb.
Az aktiválási energia nincs benne a preexponenciális tényezőben. Elvileg A értéke (a szócikkben Z-vel jelölt) a következő tényezőktől függ:
Kicsit javítanám magam:
A=Z*Rho, ahol Rho a sztérikus faktor (nem találtam rá összefüggést, valószínűleg kísérleti változó).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!