Tömegvonzás sebessége?
1 példával jobban kitudnám fejteni a kérdésemet:
Képzeljünk el egy üres teret. Egy univerzum nagyságú üres tér amiben nincs semmiféle anyag aminek lehetne tömege. Tegyük fel,hogy ennek az üres tér 2 végébe ugyanazon a másodpercben lerakunk 2 tömeggel rendelkező részecskét. Amint leraktuk őket abban a szent minutumban vonzani fogják egymást? Vagy kell egy "kis" idő mire egymás vonzás hatósugara alá kerülnek?
Ha kell 1 kis idő mire "megtalálják" egymást a részecskék és vonzani kezdik egymást,akkor a vonzás terjedési sebessége túl tesz-e a fénysebességen?
Ugyebár a vonzás maga nem tömeggel rendelkező anyag így nem köti a törvény miszerint nem lehet fénysebességű.
Ha valamit rosszul fogalmaztam meg akkor sorry, de remélem mindenki értette mire gondoltam :)
A vonzás egy erőhatás, nem neki, hanem annak a tömeggel rendelkező dolognak lesz sebessége amire hatni fog.
A részecskék meg lehet soha nem találják meg egy mást, ha elég kis tömegűek akkor elmennek egymás mellett, főleg ha nem ellentétes töltésűek.
Az én ujjamhoz sem ragad a billentyűzet.
Hát ha a második válaszolóból indulok ki, akkor nyilván nem abban a szent pillanatban, hanem attól függ milyen távol vannak egymástól.
Viszont én változatlanul úgy gondolom, hogy az erőhatásnak nincs sebessége, az vagy van, vagy nincs. Akkor viszont abban szent pillanatban ott kell már lennie. Max. olyan lassan hat, hogy ihaj.
A gravitáció tényleg a tér görbülete, így szerintem a tér abban a pillanatba görbül, mikor belehelyezed a részecskét, innentől kezdve pedig az a kérdés, hogy mennyire lejt is az a tér a részecske felé, meg mennyire.
Szerintem, de annyira nem vagyok ebben spíler, nem akarom leégetni magam vagy vitatkozni. Csak filózok. Végül is gondolom azért van a kérdés is... :-)
Elvileg a tömegvonzás is fénysebességgel terjed, viszont az ezt igazoló gravitációs hullámokat eddig nem tudták kimutatni. (Ha a gravitációnak véges a "terjedési sebessége", szükségképpen vannak gravitáviós hullámfrontok.)
Az Einsteinhez köthető torzult tér elmélet viszont nem kívánja meg a gravitációs hullámok létét. Mivel a térszerkezet torzul, ezért a terjedési sebességet a térben nézve végtelennek látjuk, nincsenek hullámok, a hatás azonnal fellép, amint a gravitáló tömeg valahol megjelenik, ill. egy mozgó gravitáló tömeget az ő mozgási sebességével kíséri a gravitációs hatás is.
Egy másik elméletet olvastam Paul Davies valamelyik könyvében, már nem emlékszem, melyikben. Az a baj, hogy nem emlékszem annyira, hogy el tudjam mondani, pedig kifejezetten ötletesnek találtam, és szintén nem kellenek hozzá hullámfrontok, de fénysebesség feletti terjedési sebesség sem.
A relativitás nem csak azt állítja, hogy a testek nem mehetnek fénysebességnél gyorsabban, hanem azt, hogy a hatások sem terjedhetnek ennél gyorsabban (ez talán még lényegesebb is).
Tehát a gravitáció is fénysebességgel terjed, akár sima newtoni gravitációként gondolunk rá, akár a téridő görbületeként.
Igen, a hatás egy hullámfront formájában fog megérkezni a másik testhez, mint a vízbe dobott kő által keltett hullámok hullámfrontja.
Nagyon köszönöm a válaszokat! :)
Azért még boncolnám kicsit a témát.
Tegyük fel hogy a hullámfrontos forma az igaz:
-Tehát a gravitációs "hullám"-ha mondhatom így- fénysebességgel terjed. Tehát ha a nap eltűnne (csak úgy natúr) akkor 8,5 percig még mindig látnánk a fényt (eddig stim) és egészen ennyi ideig még mindig a keringési pályán lenne a föld. Ez így érthető és logikus szerintem.
Ha kivesszük a téridő görbület lehetőségét a fenti példa még mindig érvényes marad igaz?
Ha igen, ha nem, lenne még 1 kérdésem: Ugyebár univerzumunk tágul.Az hogy az ősrobbanás miatt vagy a fekete/sötét energia miatt azt most hagyjuk.2 objektum között növekedhet-e úgy a távolság,hogy a fénynek ne legyen ideje eljutni az egyikről a másikra? Elméletileg igen hisz különben sokkalta messzebb láthatnánk távcsöveinkkel az űrben.(Nem vok biztos benne de asszem 13,6 (vagy 13,7) fényév a látható Univerzum sugara,ezentúl már nem ér el hozzánk a fény)
Na már most ha vannak helyek ahol nem ér el hozzánk a fény, mert a köztünk és a fény közötti távolság gyorsabban nő mint,hogy ideérjen a fény, akkor ezzel együtt a fényt bocsájtó objektum gravitációs erőhatása sem ér el minket?
Sorry, az utlsó zárójeles mondatomban az van írva,hogy 13,6-7 fényévig látunk el... Nem helyes!
13,7 MILLIÁRD fényévet akartam írni, remélem nem gond...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!