Akkor is van hangrobbanás, ha egy pörgő tárgy kerületi sebessége lépi át a hangsebességet?
Az attól függ.
Ha a tárgy teljesen forgásszimmetrikus, akkor elvileg nem kelt hangsebesség feletti légáramlást, nincs hangrobbanás.
Viszont gyakorlatban ilyen nincs. A mozgó felület és az álló levegő közt keletkezik egy átmeneti áramló réteg, ez ideális esetben lamináris, de a valóságban turbulens lesz. Ha a turbulenciákban a levegő átlépi a hangsebességet, akkor létrejöhetnek lokálisan hangrobbanások. Extrém esetben a szerkentyű durroghat, mint egy marék eldobott petárda.
Lásd helikopter-propeller. Az még csak nem is forgásszimmetrikus test, van örvénylés dögivel. Ott is keletkezhetnek az örvényekben kis hangrobbanások.
Első kettő: Ha nem tudjátok a választ, NE válaszoljatok ez más. Gondolom szerintetek nem lehet gyorsabban menni a fénynél, hát a cserenkov-sugárzás nem épp erről szól.
A többieknek viszont köszönöm!
Én is arra gondoltam, hogy olyan lamináris áramlások keletkeznek, amik a felület fele közeledve a kerületi sebességhez közelednek, és így nem lesz hangrobbanás. Ilyenkor a hangsebesség átlépésekor elvileg ugyanúgy egyenes arányban (nem négyzetesen, mert ez súrlódási közegellenállás) nő a súrlódás a sebességgel? És nagyon gyors légáramlatok belsejében a légáramlás sebessége elérheti a hangsebességet az álló levegőhöz képest?
Igen, akkor is bekövetkezik a "hangrobbanás"-nak nevezett jelenség. Ez egyébként nem robbanás, a nyomáshullámok folyamatosan válnak le a mozgó test felületeiről, csak az álló megfigyelő "robbanás"-ként érzékeli. Ha pont jó helyen mozognánk a tárggyal együtt, folyamatosan hallanánk ezeket a leváló nyomáshullámokat és nem robbanásnak hívnánk.
Kiegészítések a többi hozzászóláshoz:
- A helikopternek forgószárnya van, nem propellere.
- A határréteget kár belekeverni a "hangrobbanás" magyarázatába.
- A hangsebesség feletti áramlásban a súrlódási ellenállás nem egyenes arányban van a sebességgel, az összefüggés ennél bonyolultabb.
- A hangsebesség magától nem alakul ki, segíteni kell neki. Tehát egy "nagyon gyors" légáramlásban nem alakulhat ki hangsebesség feletti áramlás, csak ha az egész "nagyon gyors" légáramlás hangsebesség felettivé gyorsul. Ez azonban csak speciálisan kialakított geometrián történő átáramlás esetén fordulhat elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!