Vákuumban is függ a fény sebessége a frekvenciától? Egyáltalán, mondjuk vízben miért függ tőle?
Figyelt kérdés
2013. máj. 9. 10:50
1/8 anonim válasza:
A fény sebessége függene a frekvenciától? Ilyet se hallottam még.
2/8 A kérdező kommentje:
Csak az elejét értem, de ott azt mondja, hogy a törésmutató függ a hullámhossztól, valamint hogy a törésmutató azzal arányos, hogy mennyire lassul le a fény az anyagban. Akkor eltérő hullámhosszra eltérő a törésmutató, akkor a lassulás, tehát a sebesség is. Vagy nem?
2013. máj. 9. 11:13
3/8 anonim válasza:
Vákuumban minden frekvencián azonos sebességgel terjed a fény. Ezért van értelme vákuumbeli fénysebességről beszélni. Anyagi közegben viszont általában frekvenciafüggő a fényterjedés - már ha van egyáltalán.
4/8 anonim válasza:
A "fény sebessége" (fénysebesség) és a "fény terjedési sebessége" két különböző fogalom. Mint ahogyan egy autó végsebessége lehet mondjuk 200 km/h, de ezt a sebességet a szántóföldön vagy a kukoricásban biztosan nem fogja elérni.
5/8 anonim válasza:
Nem két különböző fogalom, legfeljebb pongyola szóhasználat. Fénysebességen (ti. azon, amit nem lehet túlszárnyalni) sokszor a vákuumbeli fénysebességet értik. A fénysebesség azonban anyagi közegekben eltérő lehet, és anyagi részecskék sebessége akár még meg is haladhatja azt.
6/8 anonim válasza:
1. A fény terjedési sebessége csak anyagi közegben függ a frekvenciától.
2. "A hullámhossz, frekvencia, terjedési sebesség megfelelnek a mechanikai hullámoknál megismert fogalmaknak, közöttük fennáll a c=λν összefüggés.
Ha a fény új közegbe lép, a frekvenciája változatlan marad, de terjedési sebessége és hullámhossza megváltozik. A fény színét a fény frekvenciája határozza meg."
7/8 A kérdező kommentje:
De miért más a sebessége a különböző színeknek egy anyagban, ha vákuumban egyébként ugyanolyan gyors?
2013. máj. 10. 10:53
8/8 anonim válasza:
Mert a fény kölcsönhat az anyaggal, ez a kölcsönhatás pedig hullámhosszfüggő. Ahogy pl. az eget is azért látjuk kéknek, mert a kék fény szóródik rajta a legjobban (Rayleigh-szórás), ugyanígy pl. az üvegben, vízben és más anyagokban is a molekuláris szintű kölcsönhatások határozzák meg, hogy képes-e terjedni bennük a fény és ha igen, milyen gyorsan. Vákuumban viszont nincs semmi, ez semmi meg mindenütt ugyanolyan, tehát a vákuumbeli fénysebesség is adott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!