Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Rugalmas és rugalmatlan...

Rugalmas és rugalmatlan ütközés a speciális relativitáselméleten belül?

Figyelt kérdés
Próbálkoztam, de már a rugalmatlannál problémákba ütköztem. A lendület az állandó. Ha nekiütközik egy álló testnek 0,88c-vel egy ugyanolyan tömegű, akkor relativisztikus sebesség összeadásból az jön ki, hogy 0,6c les a közös sebesség, viszont akkor meg a lendület nem egyenlő. Vagy hogy is van ez?

2014. jan. 27. 20:13
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Én a nyugalmi tömegeket összeadom, amikor a közös test nyugalmi tömegéről van szó, ez helyes?
2014. jan. 27. 20:34
 2/12 Tom Benko ***** válasza:
Az energiáknak is meg kell egyeznie. Legjobb, ha felírod az energia-impulzus vektort, és azzal számolsz. Meg figyelembe veszed a relativisztikus tömegnövekedést.
2014. jan. 28. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A relativisztikus tömegnövekedést nem kell külön figyelembe venni. Az benne van a négyesimpulzus vektor megmaradásában. A tömegnövekedés egyébként is egy hülye elnevezés, csak félrevezet.
2014. jan. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Elsőként a rugalmatlan ütközést szeretném megérteni, ott nem egyenlő az energia.
2014. jan. 28. 19:32
 5/12 A kérdező kommentje:

Ütközik két egységnyi tömegű test, sebességük 0,5c. c most legyen egy, hogy könnyebb legyen számolni. Ekkor szimmetrikus, így a közös sebesség 0. Az energiák közötti különbség: 1/sqrt(1-0,5^2)+1/sqrt(1-0,5^2)-2=0,309

Ha ezt 0,5c-vel mozgó pontból nézzük, akkor relativisztikus sebesség összeadásból a sebességek:

0; 0,8; 0,5

Innen az energia különbsége az ütközés előtt és után:

1+1/sqrt(1-0,8^2)-2/sqrt(1-0,5^2)=0,357

2014. jan. 28. 19:42
 6/12 Tom Benko ***** válasza:
És szerinted mi lett azzal az energiával?
2014. jan. 29. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Az a kérdés, hogy miért nem ugyanannyi. Az, hogy különbség van értem.
2014. jan. 29. 21:30
 8/12 Tom Benko ***** válasza:

Na nézzük:

m_1u_1+m_2u_2=(m_1+m_2)u

Itt u a négyessebesség, u=\frac{\Delta x}{\Delta\tau}. Ezért nem lehet külön az energiát és külön az impulzust kezelni a relativitáselméletben. Jelen esetben a tömegkülönbségben fog megjelenni az energiakülönbség.

2014. jan. 30. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Azaz, nem mondhatjuk azt, hogyha két test rugalmatlanul ütközik, hogy az eredeti nyugalmi tömegek összege nem egyenlő a közös rendszer nyugalmi tömegével? Vagy pl neutron befogás esetén ez a különbség kisugárzott energia mértékében nyilvánul meg? Sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet, meglepő, de hát ez van. Rugalmasnál azért ez nincs így, ugye?
2014. jan. 30. 11:34
 10/12 A kérdező kommentje:
Tisztázásképp még kérdezném a következőt: Mi az axióma itt? Mi az ami alapján el jutunk ilyen következtetésekre? Én úgy gondolom, hogy elsősorban ha egy agyú ellő egy golyót, akkor ugyanakkora energia szabadul fel a puskapor elsülésekor egy földi megfigyelő és egy űrhajós szemszögéből. A másik pedig, hogy a különböző megfigyelők számára a sebességek is megfelelnek a relativisztikus sebesség összeadásnak.
2014. jan. 30. 11:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!