A fény sebessége hogy lehet konstans, vagy inkább mihez képest az?
Előző, tehát akkor, ha én elindulok egy ponttól, ahol 18 év múlva megszületik egy csillag, a fénysebesség felével, egy 10 fényévre lévő bolygó felé.
18 év múlva megszületik a csillag, ekkor én 9 fényévre vagyok a csillagtól, és mivel a fény sebessége konstans, 9 fényév múlva érkezik el hozzám a csillag fénye, hiába mozgok. 2 év múlva elérek a bolygóra. Ez alatt a 2 év alatt a fény fénysebességgel jön felém, tehát mikor megérkezek, a fény tőlem 7 fényévre lesz... de a bolygótól 8ra. Tehát mikor a bolygóról felnézek az égre 7 év múlva, én már látom a csillagot, de a bolygó lakosai még nem?
Első vagyok.
23:09-es ebben a formában nem igaz.
Én megfigyelőt írtam, de valójában nem kell ott megfigyelőnek lennie. Vagyis pontosabban a kérdéses mozgó objektum sajátidejében a fény sebessége állandó. Pl. képzeljük el hogy van egy szubatomi részecske melynek mozgási sebessége 10 m/s-al van a fénysebesség alatt, akkor nem igaz hogy 10 m/s = 300 000 km/s. Hanem a kérdéses részecske sajátidejében 300 000 km/s, ami a mi sajátidőnkben 10 m/s hozzá képest.
"Pl. képzeljük el hogy van egy szubatomi részecske melynek mozgási sebessége 10 m/s-al van a fénysebesség alatt, akkor nem igaz hogy 10 m/s = 300 000 km/s. Hanem a kérdéses részecske sajátidejében 300 000 km/s, ami a mi sajátidőnkben 10 m/s hozzá képest."
Nem teljesen értem a számítási módodat, miért is lenne = 10 m/s a 300M m/s sebességgel. Mindenesetre azt vedd figyelembe, hogy a sebességet a megtett út, és a közben eltelt idő hányadosaként jellemezzük. Ám egy közel fénysebességgel mozgó részecske sajátideje az általa bejárt út pontjaihoz képest már igen erősen "deformálódik", "megnyúlik", vagyis a közben eltelt időmennyiség megváltozik a szubatomi részecske nézőpontjából.
@23:16-os nem érti.
@23:40
"Nem teljesen értem a számítási módodat, miért is lenne = 10 m/s a 300M m/s sebességgel."
A fény sebessége (nem kerekített értéket írok) 299 792 458 m/s. Annak a részecskének a sebessége 299 792 448 m/s. Így jött ki a 10 m/s.
"Ám egy közel fénysebességgel mozgó részecske sajátideje az általa bejárt út pontjaihoz képest már igen erősen "deformálódik", "megnyúlik", vagyis a közben eltelt időmennyiség megváltozik a szubatomi részecske nézőpontjából."
Az ő sajátidejében ezért lesz szintén 299 792 458 m/s a fény sebessége.
Az a 10 m/s különbség amit írtam egy adott inerciarendszer sajátidejében annyi, más IR-ben ettől eltérő lehet.
Mindig az adott objektum sajátidejében a hozzá képesti fénysebesség konstans, nem pedig máshogy erre volt példa az a részecske.
Előző vagyok, ha 23:09-es válaszodba ha odaírtad volna hogy ez úgy értendő hogy ... vagy pedig megfelelően belecsempésszed abba a megfogalmazásba a saját időt akkor tökéletes lett volna a válaszod.
Akik relativitás elméletről beszélnek és értenek hozzá azoknak elég csak úgy fogalmazni ahogy te, mert tudják hogy úgy kell érteni (meg van a megfelelő alapértelmezett értelmezési mód), de itt egy olyan kérdezte aki nem tudja. Ebből a szempontból mondtam hogy nem jó a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!