Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény sebessége hogy lehet...

A fény sebessége hogy lehet konstans, vagy inkább mihez képest az?

Figyelt kérdés
Ugye azt mondják, hogy nem számít milyen sebességgel mozog a fényt kibocsátó test, a fény továbbhaladási sebessége mindig kb 300 000 km/s. De mihez képest? A Föld ugye kb 30 km/s-os sebességgel kering a Nap körül, tehát a naphoz viszonyítva is van 30 km/s-os eltérés a Föld haladási irányára? És akkor ugye a Nap sem biztos pont, az is kering. meg a galaxisunk is stb... Akkor mégiscsak számít az inerciarendszer amiben a fény terjed? vagy ez már ilyen speciális relativitáselméletes dolog?

2014. jan. 24. 22:52
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Próbáljunk meg nem szakmai nyelven fogalmazni. Így egy kicsit körülményesebb, de nem lehetetlen.

Akiknek - mint a kérdezőnek - problémát okoz ez, az attól van, hogy önkéntelenül egy hétköznapi koordináta-rendszerben gondolkodnak. (azt pedig még előtte rögzítsük le, hogy egy csillag nem úgy születik, mint egy gyerek: ebben a percben még nincs, a következőben van - nem, egy csillag évmilliók alatt születik meg).

Tehát adott egy koordináta-rendszer, abban valaki elképzeli, hogy előrefelé, vagy hátrafelé halad, és vizsgálja a sebességeket. Itt mindig igaz, hogy v1+v2, vagy v1-v2. Csakhogy a fénysebesség közelében a koordináta-rendszer használhatatlan, mert egy csomó fizikai törvény vagy nem igaz, vagy ellentmondásos. Ebben úgy lehet rendet tenni, hogy ki kell mondanunk: nincs abszolút koordináta-rendszer. Mindig csak valamihez viszonyítva van, és ebben a rendszerben az a valami áll. Ha ezt elfogadjuk, akkor minden fizikai jelenség ellentmondás nélkül megmagyarázható egy megfelelő törvénnyel.

Van még egy dolog. A gyorsuláshoz (pl. a fénysebesség közeli állapot eléréséhez) erő (energia) kell. Azt valahonnan nyerjük, ahonnan az hiányozni fog. Ez, ha végigvisszük, azt eredményezi, hogy a koordináta-rendszerünk nem "szabályos". Ahol nagy tömegek vannak, ott a távolság- és időegység vonalak a koordinátán sokkal sűrűbbek, mégpedig a tömeg arányában. Ez viszont a térben mindenféle "gyűrődéseket" eredményez, mint egy gumilepedő, ha különböző pontokon meghúzzuk. Ennek az a következménye, hogy ha ezen a "rendszeren" száguldozik egy tömeg, akkor attól függően, hogy a tér melyik pontján van, más sebességet fog mérni, miközben ő maga (a saját rendszerében) úgy érzi, minden változatlan.

Más szavakkal: amikor mérünk, hogy megkaphassuk a sebességet (amiről el akarjuk dönteni, hogy mekkora), akkor mi magunk ennek a térnek egy pontján vagyunk, és ott valamekkora a mérőeszközünk skálája (távolság és idő). És nincs módunk megállapítani, hogy az új helyen változott-e a mérőeszközeink skálája. Mert amivel mérünk, is változik. Ebben a káoszban úgy tudunk rendet tenni, hogy kimondjuk, a fénysebesség a mi vezérlő pontunk, az állandó.

De ehhez el kell felejtenünk mindent, amit a hétköznapokban tapasztalunk. Ugyanis a fizikában is van értelmezési tartomány. Ahogy egy logaritmusfüggvény esetén nem beszélünk negatív számok logaritmusáról, mert ott a függvény nincs értelmezve, úgy a nagy sebességek tartományában nem beszélünk v1+v2-ről, mert ez a szabály ott nincs értelmezve.

2014. jan. 25. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
74%

"Ebben a káoszban úgy tudunk rendet tenni, hogy kimondjuk, a fénysebesség a mi vezérlő pontunk, az állandó."

Azt hozzáteszem hogy ez nem önkényesen választott sebesség, hogy ezt tekintsük állandónak.


"egy logaritmusfüggvény esetén nem beszélünk negatív számok logaritmusáról"


A példád nem jó, mert értelmezve van, csak kivezet a valós számok halmazából.


"úgy a nagy sebességek tartományában nem beszélünk v1+v2-ről, mert ez a szabály ott nincs értelmezve"


Precízebben: ott ezt máshogy kell értelmezni.

2014. jan. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm. Mint említettem, megpróbáltam nem szaknyelven fogalmazni, mert nem szakemberekhez szólok. Vállalva a szakemberek "megvetését". Ilyen az, ha az ember mondandójánál figyelembe veszi a célközönséget. Mindig van káka is, meg csomó is.
2014. jan. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
27%

@11:41

Lehet hogy te magyaráztad a legérthetőbben, még akkor is ha esetleg nem is tudod precízen csak a lényeget.(Nem azt állítom hogy nem tudod.) Az hogy itt ott pontatlanság van attól még lehet nagyon hasznos a kérdezőnek, lényegesen nem rosszabb "nem talált ütőeret", eddig a kérdező fejébe ezzel kapcsolatba egy nagy üresség volt.

Én csak pontosítottam, amúgy mondom hogy nagyon jól elmagyaráztad ettől függetlenül.

2014. jan. 25. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
52%

A kórdináta rendszerek nem adódnak össze tanuld meg hogy hogyan számulunk sebességet csak így helyes (v1+v2)/(1+(v1*v2))


A sebességek nem óra alapúak mert az idő fogalma nem fantázia segédfogalom hanem maga az anyag vagy fény ,ez az érték mindenkinek 1 vagyis maximális ,mivel az idő a mozgás fogalom kivetülése ez az 1 a maximális mozgást és a konstans időtelést jelenti. A kettő közt fordított arányosság van tehát ha találsz egy olyan anyagot ami 1 el mocorog akkor számára nem telik az idő ilyen a fény de az ember csak töredéke az 1 nek így számára telik az idő .A gyakorlatban nincs értelme saját magához viszonyítani a mozgást ezért tanítják hogy valamihez képest értelmezünk csak mozgást ,mostmár érted miért alakul ki emberek közt is idődilatáció csak mert nem egyformán mozogtak .


A képletben a v t a fénysebesség töredékében kell kifejezni mert azt tartják hogy az anyag kb egyenlő maximumú mint a fény terjedésileg .


Mellesleg az egésznek semmi köze a fényhez meg gumilepedőkhöz és már Einstein is leírta hogy nem létezik semmiféle tér ami gyűrődhet vagy görbülhet . Valóságban csak az anyagok kb fénysebességgel vagy feletti gravitációs hullámai terjednek és hatnak egymásra ,ezt hívják hibásan a tér szerkezetének. A tér és idő csak egyszerre értelmezhető mivel időegység nélküli mozgás - kiterjedés - objektum a valóságban nem létezik.


Klasszikus értelemben külön használjuk dehát a valóság egyáltalán nem klasszikus fizika,arra alapozva a sebességek összeadódnak és megsérül a fénysebesség meg egyéb baromságok jönnek ki.

2014. jan. 25. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

Még nem igazán néztem utána... még mindig üres a felyem

De akkor jól gondolom, hogy elméletben ha két megfigyelő 10m/s-al lassabban halad a fény sebességénél, 10 méter van a kettő között, és a fotonokat irányít az előtte lévő felő, akkor az a fény azt a 10 métert egy külső "álló" megfigyelő szemszögéből 1 teljes másodperc alatt teszi meg egy de a gyorsan haladóknak normál fénysebességnak tűnik, mert ők úgymond le vannak lassulva a külső megfigyelőhöz képest? ...nem megy a tudományos megfogalmazás, nem is erőltetem. És akkor úgy kell ezt elképzelni hogy az ilyen gyorsan mozgó objektum előtt a fotonok feltorlódnak? tudom sokkal komplexebb ennél, de most is hideg nyomon járok?

2014. jan. 25. 16:17
 17/19 anonim ***** válasza:
Ez egy zagyválás amit írtál próbáld meg megérteni hogy nincs külső megfigyelő , csak A és B objektum közt lehetséges relatívan sebességeket számolni , nem létezik C ,ha arra vagy kíváncsi pontosan mennyi C és A vagy C és B vagy C és a foton közti sebesség arra ott van a képlet ezenkívül az idődilatáció kiszámítására is vannak képletek és akkor tudod megmondani hogy C nek mennyi időt kell várni mire eléri a foton stb.
2014. jan. 25. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Igazad van tényleg zagyvaság amit írtam, nem olvastam át mielőtt elküldtem...
2014. jan. 25. 19:16
 19/19 anonim válasza:
Ha tényleg meg akarod érteni ezt, akkor érdemes példákat is csinálni. A számolás és az elmélet összedolgoznak a megértésért :D
2014. jan. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!