Ha az időben visszamennék és meglátnám saját magam, akkor a paradoxon miatt megsemmisülne a világegyetem?
Komolytalannak tűnhet a kérdés, és az időutazás valószínű nem is lehetséges. De ha mégis történne ilyesmi, és ellentmondásos dolgok történnének, az okozna valami rendkívülit, akár ezt?
Ha eltekintünk attól, hogy ez nem kivitelezhető, a tudomány mai állása szerint mégis hova vezethetne?
Hát ha csak meglátnád magadat, attól még nem történne semmi baj.
A paradoxon sem azt tiltja, hogy az időutazó meglássa a régebbi önmagát, hanem azt, hogy megölje.
A kettő között igen nagy különbség van. :-D
Ez inkább logikai probléma, mint fizikai. Előttem már leírták a logikai paradoxon voltát a dolognak. Sok sci-fi foglalkozik időutazással, némelyikben van feloldás e logikai paradoxonra. Pl. ha visszamész a múltba, akkor nem tudod megölni önmagadat. Ha meglátna a múltbéli éned, akkor ennek lehet az feloldása, hogy aztán valamiért elfelejtette, ezért nem emlékszel rá, hogy te már találkoztál a jövőbeli önmagaddal. Hogy miért felejtette el? Így volt megírva a sors nagy könyvében…
Sokkal érdekesebb a fizikai oldala a dolognak. Pl. ha van egy féreglyuk, amiben bármilyen anyagi természetű dolog visszajuthatna a múltba, az komoly problémát jelentene, mert ugye így a múltban több anyag és energia kerül a Világegyetembe. De sugárzás is kerülne vissza. Ha ennek csak egy kis része is eléri a jövőben a féreglyukat, akkor az komoly gond, mert egy öngerjesztő állapot alakulna ki, ami kvázi végtelen mennyiségű sugárzást jelentene. Kicsit olyan ez, mint mikor egy mikrofont helyezel egy hangszóró elé, és összekapcsolod. Be fog gerjedni, egyre csak nő és nő a hangerő…
Persze fiktív jelenségekről bármit lehet mesélni. Jelenleg nem tapasztaltunk olyat, hogy bármi is képes lenne az időben utazni, így aligha lehetne bármit is megállapítani a dologról tudományos szempontból, hiszen ahhoz megfigyelések, tények, mérések kellenek, amiből aztán le lehet vonni az adott jelenség törvényszerűségeit. Maximum extrapolálni tudjuk a jelenlegi, megismert világ törvényszerűségeit, abból meg nem sok jó sül ki. Ha lehetséges is valamilyen módon megsérteni azt a szabályt, hogy az ok megelőzi az okozatot, azt biztos, hogy csak korlátozott módon lehet megtenni, amíg nem kerülünk logikai paradoxonba…
Szerintem ez úgy működne, hogy:
Tegyük fel visszautazol a múltba az utazás pillanata legyen "A" miután a múltban vagy és bármit teszel az kihat a jövőre így 'A' megszűnik létezni annak fűgvényében változik, hogy mekkora változást idéztél elő... így mikor visszatérsz a jelenbe az 'A' pontra akkor az már egy 'A1" lehet csak... mert azt is nehezen tudom elképzelni hogy vissza mész a múltba és megölöd magadat akkor az utazó éned is meghal... aki időt utazik az nem illik bele a világba..
Hawking szerint elméletileg egy megfelelően gyors űrhajó segítségével a legénység benépesíthetne egy új Földet, mivel az utazás olyan sokáig tartalan, hogy ezidő alatt a Földön kihalna az emberiség. Egy ilyen űrhajó hat év alatt gyorsulhatna fel annyira, hogy sebessége 98 százalékban megközelíti a fény sebességét, miáltal egy a hajón töltött nap megfelelne egy évnek a Földön. Így a legénység egy emberöltő alatt eljuthatna galaxisunk szélére. Hawking szerint az időutazás csak előre, azaz a jövőbe lehetséges. Mint mondja, ha a múltba akarnánk utazni, az alapvető törvényeket sértene meg, és beláthatatlan következményekkel járhatna: emberek megakadályozzák, hogy megszülessenek, vagy azért utaznak vissza az időben, hogy megöljék múltbéli önmagukat.
Bár Hawking sok kijelentésével nem ért egyet, azt Brian Cox, a Manchester Egyetem fizikaprofesszora is elismeri, hogy van alapja az időutazás-teóriának. „Már látjuk, hogyan lassul le az idő, ha valami közel fénysebességgel száguld. Ezt a részecskegyorsítóban szimuláljuk" - mondta. „Amikor a részecskéket a fénysebesség 99,99 százalékára gyorsítjuk a Nagy Hadronütköztetőben azt tapasztaljuk, hogy számukra az idő egy-hétezred résszel lassabban telik, mint számunkra. Ha elég gyors űrhajót tudnánk építeni, a legénység még életében eljuthatna más csillagokhoz, miközben itt a Földön 2,5 millió év telne el" - tette hozzá Cox.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!