Amit beszív egy fekete lyuk az hová kerül? Egy másik dimenzióba?
1. A kamerát szétroppantaná a 1.000.000.000.000.000.000.000 G-s erő.
Amikor egy hermetikusan lezárt pohárban örvényt kavarsz, egy gyufaszál, ami emígy úszik a vízen, lesüllyed a pohár aljára. mivel elvileg egy multiverzális világban élünk, a fekete lyuk által beszippantott anyag egy fehér lyukon lökődik ki egy másik univerzumban, ahol megfelelő a g erő(egy gigászi csillag belsejében, egy univerzum közepe. Azzal, hogy részecskékre tépi a fekete lyuk a szubsztanciát.
Ez emberi ésszel fel nem fogható, mivel ez már több mint 3D, féreglyukak, inter-univerzális örvények, járatok.
Hawking bácsi előszeretettel foglalkozik ezekkel az objektumokkal, nála (és csapatánál) többet szerintem a világon senki nem tud ezekről az égi jelenségekről. Viszont még neki is csak hipotézisei vannak arról, hogy mi lesz az anyaggal és energiával ha az eseményhorizont "túloldalára" kerül. Szerinte közvetlenül az EH-t követően beleütközik egy hatalmas energiával rendelkező energiafalba, és gyakorlatilag elemésztődik, fénnyé válik. Ez nem is olyan elvetemült modell, hiszen a fekete lyukból a fény sem tud kiszabadulni. Na de akkor mi lesz vele?
Hawking szerint folyamatosan halad kifelé, de soha nem tud megszökni onnan. Ez minden fénysugárra igaz, ami belép az EH mögé. Kábé úgy képzelhető el, mint egy hangya, ami folyamatosan kifelé mászik a homokgödörből (lásd hangyaleső), de csak egy bizonyos magasságig tud eljutni, ahol elér egy bizonyos meredekséget a gödör oldala. Ott pedig lelassul, majd megáll, mert a laza homokfalnak köszönhetően ugyanannyit halad felfelé, mint amennyit csúszik vissza. Kábé ez történik egy fekete lyukban a fénysugarakkal is, ha elnyeli őket.
Ez ugye az összes fénysugárra igaz, amelyiket a fekete lyuk elnyel, tehát ezek egy egyre növekvő energiájú fényfalat hoznak létre az EH mögött (gyakorlatilag egy második EH-ot). Egy bizonyos (nem sok) idő után (főleg hogy az általunk ismert formájában maga az idő is értelmét veszti ekkora tömegvonzás térdeformáló hatásában), tehát a fekete lyuk létrejöttét követő nagyon rövid idő után ez a fényfal olyan energiájúra duzzad, hogy a befelé zuhanó anyag ebbe beleütközve felbomlik kvark-gluon plazmára, tehát visszatér egy olyan formációba, ami legutóbb az Ősrobbanás körüli időkben volt érvényes univerzumunk alkotórészeire.
Ez csak egy a sokféle hipotézis közül, hogy vajon mi a túró is lakhat egy fekete lyukban. Igazából egyelőre esélyünk sincs semmiféle közvetlen módon információt szerezni belőle, és még nagyon hosszú ideig ez így is fog maradni, az tuti.
Másik dimenziók nincsenek. Hát ugye van 1, 2, 3, 4 dimenzió.
A feketelyuk gyakorlatilag egy csillag, csak akkora a tömege, hogy a fényt is elnyeli. (nem a színe, a gravitációja miatt, persze így a színe is fekete lesz.)
Amit elnyel az átalakul a feketelyuk anyagává, és része lesz annak. A feketelyuk nem egy dimenziókapu vagy ilyesmi, csak egy nagyon nagy tömegű égitest. De annyira nagy a tömege, hogy anyagából egy gombostűfejnyi is többet nyom a Napnál. És sűrűsége egyre nagyobb lesz ahogy egyre több mindent "kebelez be".
Nem végtelen, de nagyon nagy a tömege.
A szupernehéz feketelyukak képesek létrehozni féreglyukakat, mert a akkora a tömegük, hogy a téridőt is átlyukasztják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!