Fénysebesség mindenre vonatkozik (sugárzás rádióhullám egyebek) vagy csak tömeggel rendelkező fizikai egységre?
Még mindig nem világos a kérdésed...
A lényeg, hogy a vákuumbeli fénysebesség abszolút határ, azt nyugalmi tömeggel rendelkező anyag nem érheti el.
Amire nem vonatkozik: pl. ha forgatsz egy zseblámpát, van az a távolság, ahol a fényfolt már fénysebesség felett mozog.
Vagy pl. a hullámfüggvény redukciója végtelen sebességgel történik. (Amikor a hullámként terjedő elektron egy ernyő előtt "eldönti", hogy ő most melyik pontba fog becsapódni.)
A rádióhullám is sugárzás, meg az infravörös is, meg az UV is, stb. Ezek csak hullámhosszban (frekvenciában) különböznek egymástól, de mind az elektromágneses spektrum részei.
"a fény sebessége sem egyenlõ minden közegben"
De bizony, a fény sebessége közegfüggetlen. A fény terjedésének sebessége változik különböző közegekben.
Sceptic!
Ha nem túl bonyolult, magyarázd el nekünk, kérlek, hogy mi a különbség a "fény sebessége" és "a fény terjedési sebessége" között!
Neandervölgyi
A fény a vákuumban (űrben) egyenes vonalban halad. Ám amint valamilyen közegbe ér (pl. levegő, víz, stb.), ez az egyenes vonalú mozgása megszűnik, mert folyton beleütközik a közeget alkotó atomokba, molekulákba. Ezek elnyelik, majd újra kibocsátják a fotonokat. Ez időbe telik, emiatt a fény sebessége lelassulni látszik közegben. Valójában a fotonok továbbra is fénysebességgel haladnak, csak a közeg fénytani szempontból vett sűrűsége végett a fény terjedése lassabb lesz, mint a fénysebesség.
Analógia: Adott egy egy kilométer hosszú sík pálya. Ezen egy távfutó mondjuk 20 km/h sebességgel rongyol végig. Itt a futó a fény (foton), a pálya a vákuum. A rajttól a célig ugye 3 perc alatt ér el.
Most tegyünk ki bójákat a pályára. A futónak ezeket a bójákat kell kerülgetnie. A futó továbbra is 20 km/h sebességgel szalad, ám a rajtvonaltól a célig mégis 5 percre lesz szüksége, hogy elérkezzen a korábbi 3 perc helyett.
No a fénnyel is valami ilyesmi történik. A sebessége nem csökken, de a terjedésének sebessége igen.
A fénysebességnem csak a nyugalmi tömeggel rendelkező objektumok számára felső határ. A fénynek sincs nyugalmi tömege, még sem lépheti túl a fénysebességet. Ugyanígy a gravitáció sem.
A legpontosabb megfogalmazás: Semmilyen hatás nem terjedhet gyorsabban a fénysebességnél.
"Semmilyen hatás nem terjedhet gyorsabban a fénysebességnél."
ez egy, a relativitáselmélethez köthető megállapítás, de nem abból következik, hanem annak egyik alaptétele.
több kísérletben próbálták már megmérni az egyes hatások terjedési sebességét, többek között a a gravitációét is.
2013-ban geostacionárius műholdak pályaadatait vizsgálva azt az eredményt kapták, hogy a gravitációs hatás terjedési sebessége sokkal nagyobb, mint a fénysebesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!