Meddig élhet egy ember?
Szeretném már itt az elején leszögezni, hogy csak és kizárólag tudományos szempontból érdekel a dolog.
A kritériumaim a következők:
Az adott ember egy teljesen átlagos ember. Születésétől kezdve az emberi szervezetnek legkedvezőbb környezetben él. Nincs semmilyen testi-lelki rendellenessége (illetve a mi szempontunkból most a személyisége is lényegtelen), a lehető legmegfelelőbben táplálkozik, és semmilyen káros dolgot nem csinál illetve élete során egyszer sem szenved el komolyabb sérülést. - Lényegében a kérdésem az, hogy maga az emberi szervezet meddig képes életben maradni, ha minden szempontból a legideálisabb környezetbe van helyezve?
Az ember úgy van teremtve hogy 100-130 évig is eléljen ha jól tudom, de hogy ilyen szarokat zabálunk (már elnézést a kifejezésért) pl.:Cola, Chips, Párizsi, Cheese Burger, stb.
Ezek miatt csak olyan 70-80 évig élhetünk (a férfiak). De nők kb. 80-90 évig élhetnek.
200 év az elméleti maximum, de ez már nem az átlagember.
Léteznek olyan génváltozatok, amelyek különösen jól javítják a DNS és a sejthibákat, így az illető megfelelő életmóddal és környezettel egészséges maradhat késő öregkoráig.
Ez egy csalóka dolog.
A könnyű lefolyású betegségek egyáltalán nem károsak, sőt szükségesek a szervezet "izmosításához", az immunrendszer fenntartásához. Ahogy a könnyű fizikai munka, az optimális megterhelés is szükséges.
Az egészséges környezet, a jó levegő, az életmód sokat segíthet, akár tíz, húsz évet is, de az öregedés belénk van kódolva, ahogy a pubertás, a fogak kinövése. Ettől genetikailag lehet eltérés, a hajlam a különféle betegségekre, cukorbetegség, magas vérnyomás és a hozzá kapcsolódó dolgok.
Már így is sokat elértünk, jelentősen meghosszabbodott az élet, de nem elléggé, igaz manapság hangoztatnak, rebesgetnek úttörő eredményeket. Hallani én is hallottam, de aztán kiderül mindig, hogy tévedés.
Talán a genetika jobb feltérképezése, gyors és hatékony beavatkozási eljárások, módosítások valóban hozhatnak eredményt, de hogy mennyit, az kérdéses.
Sajnos.
A Föld jelenlegi termése alapszinten el tudna látni mindenkit. Nem lenne éhezés.
Csak elosztás kérdése.: Amerikában jelenleg az elkészített ételek 40%-át kidobják.
500 évvel ezelőtt pedig egyszerűen elképzelhetetlen lett volna, hogy ennyi embert ellássanak, mint most. Kellett volna hozzá vagy 10 Föld. Tudod: fejlődés is létezik.
Ez mind szép és jó, csak baromira nem ez volt a kérdés.
Pusztán a tudomány szintjén érdekelt a dolog (nyilván nem én akarom ilyenre változtatni most az életvitelemet...), és valaki felvetette hogy az immunrendszer szempontjából fontos hogy legyen néha beteg az alany.
Ehhez kapcsolódóan van egy újabb kérdésem: Az immunrendszer erőssége befolyásolja-e a maximális életkor elérését? Mármint, nyilván ha gyenge az immunrendszere vkinek és elkap egy mezei náthát mondjuk 80 évesen akkor belehal, de ha ebben az ideális környezetben semmilyen betegség nincs?
Tehát részletezve a feltételek (amik most eszembe jutnak):
- A vizsgált egyed egy zárt helyen van
- Itt nincsenek betegségek
- Élete során a vizsgált alany nem szenved el semmilyen sérülést
- Nincs semmilyen testi-lelki rendellenessége
- Ez a hely úgy van kialakítva (akármennyire is lehetetlen ez most), hogy az emberi szervezet számára a legideálisabb.
- Az emberi szervezet szempontjából a legideálisabb ételeket eszi, mindig a legideálisabb mennyiséget visz be mindenből (vitamin, fehérjék, stb.) ~ Ha úgy tetszik nem ételeket eszik, hanem minden anyagot megkap külön.
- Nincsen genetikailag módosítva az alany és nem speciális semmilyen szempontból sem, teljesen az átlagot képviseli.
Ezek fényében írjátok a további válaszokat mert eddig nem érkezett sok hasznos válasz.
Az emberi szervezet öngyógyító, javító és felépítő funkciókkal van ellátva. Ha fizikai munkát végzel, megerősödsz, izmosodsz, tehát az immunrendszert sem hagyhatod figyelmen kívül. Ha nem csinálsz semmit, akkor gyenge leszel és bizonyára tudod, az újszülöttnek nincs saját immunrendszere, az anyatejjel kapja a szükséges védettséget és mire két éves korára kialakul, addigra meg kell, hogy egyen legalább két kiló koszt.
Így hát nehéz meghatározni az abszolút ideális környezetet és az is figyelemre méltó, hogy nem vagyunk egyformák. Mindenkinek vannak gyengeségei, kinek a szíve, kinek a veséje, az epéje, a mája, ami hamarabb mondja fel a szolgálatot.
Szerintem 50-60 éves korban elkezdődik a leépülés és ezt csak nyújtani lehet valamennyire, tíz, húsz év, nem több.
Mint bizonyára tudod, az idegsejtek kivételével minden sejtünk kicserélődik 7-10 évente. Az újabb sejt genetikai lánca rövidebb lesz, míg a végén elfogy a reaktiváló jel és ekkor már nem termelődik, csak pusztul a sejt. Ez az öregség.
Az életmód talán befolyásolja a szakaszok hosszát is.
Értem különben mire gondolsz, de ha lenne rá pontos válasz, az Nobel díjat érdemelne, mert nem tudjuk, mennyi a határ, a végleges, de valószínűleg nem lehet sokkal több.
Meglehet, nemsokára már születéskor meg tudják saccolni az egyén adottságaiból az élete hosszát. Ha betartja a saját gyengesége elleni javallatokat, akkor az életszakaszokon nyerhet 3-4 évet, ez összesen húsz év is lehet és az öregséget is ki lehet talán toldani öt hat évvel, így a 90-100 reálisnak látszik, de az elmélet és a gyakorlat sosem talál pontosan, vagyis ebből nyilván le kell vonni valamennyit.
"Ez mind szép és jó, csak baromira nem ez volt a kérdés.
Pusztán a tudomány szintjén érdekelt a dolog"
Jó, hát hülyécske vagy egy kicsit a tudományhoz, szóval megismétlem. Lassan olvasd, hogy megértsd.
A tudomány CSAK azokat a dolgokat tudja, amit valaha valaki megmért. Tettek-e be bárkit steril szobába, hogy megmérjék, meddig él, miközben ellátták vitaminokkal meg tápanyagokkal? Nem. Tehát a tudomány NEM TUDJA, hogy mi a válasz a kérdésedre. Ehhez hozzá kell szokni, vannak dolgok, amikre nincs válasz, mert még soha senki nem mérte meg.
Tehát a kérdésedre az a korrekt válasz, hogy
- nem tudja senki a világon,
- meg lehet próbálni megbecsülni, de az csak becslés és nem biztos.
"Az immunrendszer erőssége befolyásolja-e a maximális életkor elérését?"
Minden valószínűség szerint igen. Betegségből nem csak a fertőzőek léteznek, ott van pl a rák is, ami bármilyen izolált steril környezetben, bármilyen jól táplálva is kialakulhat, és nagyon függ az immunrendszertől. Hasonlóan az autoimmun betegségek.
"Tehát részletezve a feltételek (amik most eszembe jutnak):
- A vizsgált egyed egy zárt helyen van
- Itt nincsenek betegségek
- Élete során a vizsgált alany nem szenved el semmilyen sérülést
- Nincs semmilyen testi-lelki rendellenessége
- Ez a hely úgy van kialakítva (akármennyire is lehetetlen ez most), hogy az emberi szervezet számára a legideálisabb.
- Az emberi szervezet szempontjából a legideálisabb ételeket eszi, mindig a legideálisabb mennyiséget visz be mindenből (vitamin, fehérjék, stb.) ~ Ha úgy tetszik nem ételeket eszik, hanem minden anyagot megkap külön.
- Nincsen genetikailag módosítva az alany és nem speciális semmilyen szempontból sem, teljesen az átlagot képviseli."
Tehát gyakorlatilag bezárod egy steril börtönbe. Mivel az ember társas lény, ebbe előbb-utóbb biztosan beleőrül. Ezen kívül az ismert tény, hogy a megfelelő szociális környezetben az emberek tovább élnek.
Mondjuk szerintem addig úgyse nyugszol, míg valaki egy konkrét számot oda nem bök neked, bár mint mondtam fentebb, ilyen konkrét szám nem létezik, senki sem tudja.
De ha mindenképp ragaszkodsz hozzá:
149 év, 9 hónap 11 nap és 2 óra. Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!