Igaz hogy a napelem ökológiai katasztrófát okozhat?
A napelemekről alapszinten:
A sivatagi napelemek telepítésébe, egyenlőre az együttműködés hiányából fakadó okok miatt nem lehet belekezdeni, mert Kínát és Ausztráliát leszámítva a többi technológiát birtokló ország nem rendelkezik számottevő sivatagi területtel.
A nemzetközi megállapodások terén nem állunk jól, mert nem sikerült tisztességes megoldást, vagyis az eszközgyártói és a sivatagot birtokló állam is jól járjon és kellően hatékony napelemekre sincs pénz, hogy eleget telepítsünk be a sivatagba. De majd csak megoldódik valahogy.
Addig építünk ehhez hasonló erőművekből mutatóba párat, amik biztatóak számos előnyük van, de még nem kiforrott technika:
Az ökológiai katasztrófát az okozhatja egyenlőre, ha a kis sárgák kezébe kerül az egész napelembiznisz, akik nem éppen a környezetbarát technológiájukról híresek, máskülönben a különféle prognosztizációk legfeljebb az albedó változását és a kérészfélék irtását róják föl a napelemnek.
És a sivatagban mitől több a napsütés mint a tengerben?
És nem is tudtam hogy van sósvizi kérész. De mindig tanul az ember.
A sivatagban azért lényegesen több a napsütéses órák száma, mint egy tengerben...
G.
A sivatag ugrott be nekem is elsőre.
De a sivatagba napkupolás várásokat lenne célszerű építeni, nem csak síma erőműveket. Ez a védett "oázis". Leköti a homokot, benntartja a nedvességet, árnyékolja a szélsőséges meleget és az éjjeli hideg esetén benntartja a belső hőt. Sok ilyen komplexum pedig eltüntetheti a sivatagot, illetve a köztes homokos területet már lehet próbálni alkalmas növényekkel lekötni. (Inkább ide a GMO, mint a kajámba...) :)
A napkupola persze ellátná a komplexumokat árammal, táplálhatna ipart is. Gyárthatnának pl. további napelemeket, napkupolákat ott, vagy napkohó segítségével olvaszthatnak fémet, égethetnek téglát, stb.
Tengernyi ötlet. Amúgy én Ausztrália belső területein kezdeném el először a projektet. Mennyi ipari és lakóterület keletkezne így, s mennyi erdősíthető, művelhető terület szabadulna fel a mai városok helyén, ha az emberiség kicsit átgondoltabban és összehangoltabban tervezne a jövőt illetően? Persze min csodálkozunk, mikor ökolábnyomokat emlegetve adják veszik a kiagyalt CO-kvótákat és közben meg a tervezett elavulás dolgozik a fogyasztói társadalom összes termékében. Itt előbb rendszerváltozás kell, utána jöhet a felfogás megváltozása, majd a tényleges életmód váltás. Ám ne legyen senkinek se illúziója, a napelem mai formájában nem más, mint egy remek ipari biznisz, nert bizony benne van ebben is a tervezett elavulás a fluorsav és az előállításhoz használt egyéb ökobarát kóficok - nem számolva azt a villanyt, amit a gépsor és a járműpark megeszik, mire a szolárpanel egyáltalán a háztetőkre kerülhet... Mindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!