Igaz hogy a napelem ökológiai katasztrófát okozhat?
Igen, túl kicsi pocsolyákba pedig nem éri meg nekik belepetézni. De itt van részletesebb és pontosabb leírás is. :)
Egyébként úgy tudom, a napelemek gyártása se igazán környezetbarát a legtöbb esetben (pláne Kínában, ahol manapság a legtöbbet gyártják), de erről nem tudok túl sokat.
Nem mondanám, hogy ökológiai katasztrófát okozna, de az alkotóelemek, amikből nem kevés kell ezekhez, nos azok egy részéből nincs túl sok. Szép meg jó dolog, hogy a földfelszín 0 egész X százaléka elég lenne a világ összes energiafogyasztójának, de azokat a napelemeket el is kell valahogy készíteni (#13), szóval még mindig nem annyira gazdaságosak és környezetkímélőek a megújuló energiaforrások. Nem minden fekete-fehér szerény kis világunkban.
G.
A napsütés hővé alakul. Önmagában az nem lenne probléma ha a pazarlás miatt a napenergiás elektromosság visszasugározodna hővé mert igy nincs változás.
Nagyobb baj az hogy mi elől veszi el a fényt, hőt?
Tenger fölé kéne rakni az alá ugyse nagyon kell fény, s ráadásul a tenger tükrözi, ugy több napfényt kapna.
Nem tudható pontosan milyen meglepetéssel szolgálhat azért ha terjed - folyamatosan figyelni kell a hatását és kiküszöbölni. Ez a rovaros polarizásciós dolog lehet elvileg ilyen, de alighanem nem nehéz olyan napelemet gyártani aminél nem lép fel.
A földfelszín leárnyékolása miatti hőveszteség sem számottevő - mert szinte minden megtermelt villamos energia is hőként végzi.
Az persze aggályos volna ha a mezőgazdasági területektől veszik el a napfényt komplett.
Hogy ne a levegőbe beszéljünk érdemes néhány sarokkőadatot ismerni. Például azt, hogy a Földfelszínt érő egynapi Nap besugárzás energiája több mint az emberiség egészéves felhasználása.
A másik, hogy a mai olcsó napelemek a napenergiát 10-25% hatásfokkal alakítják villannyá.
A drágábbak több mint 40%-át.
Magyarországi viszonyok közt ezzel a technológiával egy családi ház tetején évente a teljes háztartásnak elég villany termelhető (20 %hatásfok mellett) Mégannyi felületen kb. egy átlagos autós az autóját egész éven át villannyal tankolhatná.
A lényeg az, hogy a nap olyan energiaforrás - temészetes magfúziós reaktor, ami addig amíg a Föld egyáltalán élhető elegendő energiát küld.
Egyébként az atomenergia kivételével szinte minden más is napenergia - a szén a kőolaj régről tárolt napenergia a szelet és a vizeket is a Nap tartja mozgásban.
Kérdéssedre a válasz: a "napelem" a legjobb energiaforrás lehet és alighanem a legkönnyebb úgy megcsinálni és úgy használni, hogy ne okozzon ökológia katasztrófát - ellentétben a kőolajjal és földgázzal.
Alapanyaga olcsó (lehet) szilícium - vagyis homok :-) van bőven. A technológia viszont energiaigényes - jelenleg.
Tömeggyártás sokat segíthetne az áron is.
A probléma - hogy nehezen szabályozható a szükséglethez. Hol süt a nap, hol nem. Az ingadozást kiegyenlíteni pl energiatárolással lehetne - a villanyáram tárolása viszont problémás - nem elég kiforrott. Lehet nemcsak akkumulátorokban hanem más energiahordozóba alakításon (vízboontás vizzé elégethető hidrogénné) is kellene gondolkozni. Másrészt a hálózati elosztásssal, hogy ahol épp túltermelés van onnan elvezetni oda ahol hiány van.
A maradék hiányokat kellene csak más hagyományos módon előállítani.
Szóval lehetne sokmindent csinálni a jelenlegi ismeretek alapján is - a fő akadály sajnos mi magunk vagyunk a profitorientáltság miatt nem a közérdeket szolgáló fejlesztések és kutatások.
Az energiaelőállítás decentralizált módjaiban nem érdekelt a profit sót veszélyes - megszünteti azt a függőséget amin jól keres. Ha neked elszámolja az energiát amit a háztetődről a hálózatba táplálsz annak ellenében amit felhasználsz onnan mikor nem süt a nap - a mérleg nagyjából nullszaldós... csak a hálózati szolgáltatást adja el. Sokkal nagyobb üzlet ha te nem tudsz energiát előállítani, hanem ő adja el neked amit ő gyárt és te tőle függsz. Ezért inkább magfúziós reaktort fejleszt, ami neked nem lesz otthon, amit ő birtokolhat.
Semmint annak módjait, hogy a Nap nevű magfúziós erőmű adta villanyt befogd magadnak... azt nehéz volna privatizálni.
Pióca-garázdálkodási stratégiai kérdések ezek. :-)
Sokan és nagyon meg fogjuk szenvedni az utat amin végig kell menni, amíg a profitérdekek rá nem kényszerülnek tenni azt amit már most tehetnének, tenniük kellene - ha az emberiség javát szolgálnák - a kapzsiság helyett.
Ma is sokféle napelem van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!