Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz hogy a napelem ökológiai...

Igaz hogy a napelem ökológiai katasztrófát okozhat?

Figyelt kérdés
2013. aug. 29. 17:30
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
Azért nem kéne olyan sok, amikor én erről olvastam ott a számításokat úgy végezték el, hogy ha a világ jelenlegi energiaszükségletét elégítenénk ki napelemekkel vagy akár mondjuk szélerőművekkel mi történne és ekkora mennyiségnél már problémát okoznának, a kérdés csak az, hogy összességében mekkorát, kevesebbet, mint a fosszilis hőerőművek vagy atomerőművek esetleg más technológiák és a hozzájuk kapcsolódó kiszolgáló infrastruktúra.
2013. aug. 29. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
Sceptic: Ez az adat amennyire tudom nem arra vonatkozik, hogy a felhasználók úgy járatják a számítógépet, tv-t, rádiót, lámpákat, hogy nincsenek a közelében, nem használják, pocsékolják, hanem azt, hogy a vezetékes közműves áramszolgáltatásnál a vezetékek a megtermelt energia ekkora részét "szívják" el. Ha erre gondoltál akkor bocs, de szerintem nem egyértelmű, amit írsz.
2013. aug. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 sadam87 ***** válasza:
100%

Igen, túl kicsi pocsolyákba pedig nem éri meg nekik belepetézni. De itt van részletesebb és pontosabb leírás is. :)

[link]

Egyébként úgy tudom, a napelemek gyártása se igazán környezetbarát a legtöbb esetben (pláne Kínában, ahol manapság a legtöbbet gyártják), de erről nem tudok túl sokat.

2013. aug. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:

Nem mondanám, hogy ökológiai katasztrófát okozna, de az alkotóelemek, amikből nem kevés kell ezekhez, nos azok egy részéből nincs túl sok. Szép meg jó dolog, hogy a földfelszín 0 egész X százaléka elég lenne a világ összes energiafogyasztójának, de azokat a napelemeket el is kell valahogy készíteni (#13), szóval még mindig nem annyira gazdaságosak és környezetkímélőek a megújuló energiaforrások. Nem minden fekete-fehér szerény kis világunkban.

G.

2013. aug. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:

A napsütés hővé alakul. Önmagában az nem lenne probléma ha a pazarlás miatt a napenergiás elektromosság visszasugározodna hővé mert igy nincs változás.

Nagyobb baj az hogy mi elől veszi el a fényt, hőt?

Tenger fölé kéne rakni az alá ugyse nagyon kell fény, s ráadásul a tenger tükrözi, ugy több napfényt kapna.

2013. aug. 29. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 szpeti1991 ***** válasza:
A tengernek nem kell napfény? :) Erről a benne élő élőlények lehet, hogy másképp gondolkodnak :)
2013. aug. 30. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
0%
csak a felsziniek. alatta már sötét van. de amugy is: usszanak arrébb. a kaja is arrébb fog uszni mert neki is kell napfény. amugy is nagyon higan élnek s nagyon könnyen arrébb mennek. nincs fa, tó folyó hegy amihez ragaszkodniuk kell.
2013. aug. 30. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
Úgy van, azok a hülye bálnák is megérdemlik hogy kipusztuljanak, mér nem úsztak arrébb a bálnavadászhajók elől...
2013. aug. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
0%
Aki egy napelem elől sem tud eluszni az meg is érdemli. És mi van ha a hajó alá szorul be?
2013. aug. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 KovA1963 ***** válasza:

Nem tudható pontosan milyen meglepetéssel szolgálhat azért ha terjed - folyamatosan figyelni kell a hatását és kiküszöbölni. Ez a rovaros polarizásciós dolog lehet elvileg ilyen, de alighanem nem nehéz olyan napelemet gyártani aminél nem lép fel.

A földfelszín leárnyékolása miatti hőveszteség sem számottevő - mert szinte minden megtermelt villamos energia is hőként végzi.

Az persze aggályos volna ha a mezőgazdasági területektől veszik el a napfényt komplett.


Hogy ne a levegőbe beszéljünk érdemes néhány sarokkőadatot ismerni. Például azt, hogy a Földfelszínt érő egynapi Nap besugárzás energiája több mint az emberiség egészéves felhasználása.

A másik, hogy a mai olcsó napelemek a napenergiát 10-25% hatásfokkal alakítják villannyá.

A drágábbak több mint 40%-át.

Magyarországi viszonyok közt ezzel a technológiával egy családi ház tetején évente a teljes háztartásnak elég villany termelhető (20 %hatásfok mellett) Mégannyi felületen kb. egy átlagos autós az autóját egész éven át villannyal tankolhatná.


A lényeg az, hogy a nap olyan energiaforrás - temészetes magfúziós reaktor, ami addig amíg a Föld egyáltalán élhető elegendő energiát küld.

Egyébként az atomenergia kivételével szinte minden más is napenergia - a szén a kőolaj régről tárolt napenergia a szelet és a vizeket is a Nap tartja mozgásban.


Kérdéssedre a válasz: a "napelem" a legjobb energiaforrás lehet és alighanem a legkönnyebb úgy megcsinálni és úgy használni, hogy ne okozzon ökológia katasztrófát - ellentétben a kőolajjal és földgázzal.


Alapanyaga olcsó (lehet) szilícium - vagyis homok :-) van bőven. A technológia viszont energiaigényes - jelenleg.

Tömeggyártás sokat segíthetne az áron is.


A probléma - hogy nehezen szabályozható a szükséglethez. Hol süt a nap, hol nem. Az ingadozást kiegyenlíteni pl energiatárolással lehetne - a villanyáram tárolása viszont problémás - nem elég kiforrott. Lehet nemcsak akkumulátorokban hanem más energiahordozóba alakításon (vízboontás vizzé elégethető hidrogénné) is kellene gondolkozni. Másrészt a hálózati elosztásssal, hogy ahol épp túltermelés van onnan elvezetni oda ahol hiány van.

A maradék hiányokat kellene csak más hagyományos módon előállítani.

Szóval lehetne sokmindent csinálni a jelenlegi ismeretek alapján is - a fő akadály sajnos mi magunk vagyunk a profitorientáltság miatt nem a közérdeket szolgáló fejlesztések és kutatások.

Az energiaelőállítás decentralizált módjaiban nem érdekelt a profit sót veszélyes - megszünteti azt a függőséget amin jól keres. Ha neked elszámolja az energiát amit a háztetődről a hálózatba táplálsz annak ellenében amit felhasználsz onnan mikor nem süt a nap - a mérleg nagyjából nullszaldós... csak a hálózati szolgáltatást adja el. Sokkal nagyobb üzlet ha te nem tudsz energiát előállítani, hanem ő adja el neked amit ő gyárt és te tőle függsz. Ezért inkább magfúziós reaktort fejleszt, ami neked nem lesz otthon, amit ő birtokolhat.

Semmint annak módjait, hogy a Nap nevű magfúziós erőmű adta villanyt befogd magadnak... azt nehéz volna privatizálni.

Pióca-garázdálkodási stratégiai kérdések ezek. :-)

Sokan és nagyon meg fogjuk szenvedni az utat amin végig kell menni, amíg a profitérdekek rá nem kényszerülnek tenni azt amit már most tehetnének, tenniük kellene - ha az emberiség javát szolgálnák - a kapzsiság helyett.


Ma is sokféle napelem van.

2013. aug. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!