Ha egy anyag részecskéit fénysebesség közeli sebességre gyorsítanánk akkor milyen halmazállapotú lenne?
11-es: először is valószínűnek tartom, hogy olyan hőmérő sincs, ami akár 1 milliárd fokot mérne. Akkor kimondhatjuk, hogy nincs is ennél magasabb hőmérséklet?
A válaszod amúgy azt jelenti, hogy azéret nincs a Plank hőmérsékletnél magasabb hőmérséklet, mert a tudósok megmondták. Csak én nem ilyen válaszra vagyok kíváncsi, hanem szeretném tudni, hogy pontosan mit és miért mondtak. Érted már?
Szerintem a kérdező azt akarta tudni,hogy a hőmérsékletet okozó részecskemozgás ha fénysebességgel történne,az mit váltana ki a felépített anyagból.
Tehát nem azt,hogy egy kamiont egészében mozgatnánk..
Pedro azt írta, hogy a Plank hőmérséklet felett az anyag megszűnik, és átalakul sugárzási energiává. Ez így elég butaság, mert maga a sugárzási energia is anyag, van neki hőmérséklete, ahogy a háttérsugárzásnak is.
Másrészt Pedro beidézte a magyar wikipedián található 2 sornyi információt, ami számomra megint csak elég kétes. Az angol wikipedia pl. ezt írja:
"At temperatures greater than or equal to TP, current physical theory breaks down because we lack a theory of quantum gravity."
Vagyis:
"A Plank hőmérsékletnél nagyobb vagy azzal megegyező hőmérsékleten a jelenlegi fizika csődöt mond, mert még nem ismerjük a kvantumgravitáció elméletét"
Ez nekem nem egészen azt jelenti, hogy a Plank hőmérsékletnél magasabb hőmérséklet nem létezik.
Akkor a kérdezőnek ugyanúgy fogalma sincsen a fizikáról és arról sem mit ír le, mint pedró, mert az hogy : Ha egy anyag részecskéit fénysebesség közeli sebességre gyorsítanánk akkor milyen halmazállapotú lenne? - Azt jelenti, hogy az anyag pl űrhajó eléri a fénysebességhez közeli értéket. akkor pedig a halmazállapota változatlan marad.
Az sem igaz, hogy az anyagban található részecskék elérnék a fénysebességet, mert az atomban már ehhez közeli sebességen mennek. Magát az egész atomot kellene fénysebességhez gyorsítani, úgy hogy 3-5 szabadsági fokban legyen képesek egymással ütközni, ne pedig lineáris mozgást végezzenek egy irányban, de akkor a kérdés TELJES MÁS LENNE !
Kb most sem tudni a kérdező mit szeretne tudni.
Egyetértek ez a kérdés önmagában zavaros,most akkor döntsük el hogy mire vagyunk kíváncsiak.
Egy anyag pl kalapács részecskéit gyorsítjuk ,tehát az egész kalapácsot mozgatjuk ? vagy a kalapács egy helyben áll és a részecskéit rezgetjük fénysebesség felé amennyire eltudnak mozdulni? nagyon nem mindegy.
Ha a kalapácsot mozgatod ,nem történik halmazállapot változás csak látszólagos hosszkontrakciót szenved és matematikailag megnövekszik a tömege ,kinetikus energiája de nem olvad el vagy ilyesmi.
Ha a kalapácsot részecskeügyileg rezgeted (mechanikai rezgés) pl egy indukciós berendezéshez tartva akkor már van halmazállapot változás.
Szerintem te aki kérdezed nem vagy tisztában a halmazállapot szó mire vonatkozik mert a részecskéknek nincs halmazállapota, legalábbis én nem hallottam olyat hogy az elektron ,vagy a proton,neutron pozitron és a többi hülyeségnek kvarkok leptonoknak halmazállapotuk lenne .Azon a méretszinten pl nyomás sem értelmezhető ,ott csak törvényszerű taszító-vonzó jelenség leíró függvények vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!