Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Határérték probléma: mi a...

Határérték probléma: mi a magyarázata a leírt feladatmegoldásnak?

Figyelt kérdés
A problémám a következő lenne: x tart nullához, akkor az f(x^2) függvény értéke tart nullához, és x tart nullához esetén a sgn(x^2) függvény tart az egyhez. Ez hogy lehet, ha elvileg az x sosem éri el nullát, de az f(x^2) függvény mégis nullához tart. A szignum függvény nem folytonos x=0-ban, de ezek szerint az elsőfajú szakadását jobb és baloldali határértékkel szünteti meg. Egyrészt hogy lehet bal oldali határérték, ha az x^2 miatt, csak pozitív és nulla számok kerülhetnek az argumentumba, és hogyhogy 1?

2013. júl. 23. 21:06
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem igazán sikerült megértenem a problémádat, de íme néhány észrevétel:


A sgn(x^2) egy olyan függvény, amelynek értéke a nullánál 0, a számegyenes többi pontján +1.


A határérték nem azt mondja meg, hogy az adott pontban mennyi a függvény értéke, hanem azt, hogy a -bármilyen kis- környezetében mekkora az értéke (amennyiben az bizonyos korlátok között marad). Itt pedig a 0-tól bármilyen kicsit is eltérve a függvény értéke 1, vagyis a határértéke is 1. ( Kicsit tudományosabban, ha megnézed a definíciót: minden E pozitív számhoz létezik D pozitív szám, hogy 0<|x0-c|<D esetén |f(x0)-A|<E ( Ekkor f(x) határértéke x0-ben: A)

Mivel D pozitív, az x0 beli érték egyáltalán nem befolyásolja a határértéket, csupán az x0 környezetében felvett függvényértékek, ami jelen esetben mindenhol 1.)

2013. júl. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Rendben, de akkor hogy lehet az f(x^2) határértéke x=0 helyen 0, ha bármilyen kis környezetében a nullának nullától különböző értéket vesz fel? Ezt a részt érzem egy kicsit ellentmondásosnak a szignum példájával kapcsolatban.
2013. júl. 23. 21:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Leginkább, mert ahogy közelítesz a nullához, a függvény értékei is úgy közelítenek a nullához.

(Míg a sgn-os példánál ahogy közelítesz a 0-hoz, a függvény értéke végig 1.)

2013. júl. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát a kérdés egy ilyen esetben úgy dől el, hogy a határérték helyének közelében lévő értékek ugyanazok-e, mert akkor az a határérték, és ha nem meghatározható (pl. x^2 esetében), akkor meg a behelyettesítési érték, ha van?
2013. júl. 23. 22:07
 5/7 A kérdező kommentje:
Elég eltérő a logikája, hiszen ha egy bizonyos környezetében állandó, akkor az lesz a határérték, ha pedig nem tudjuk meghatározni egyértelműen, mert minden határon túl megközelíti, akkor jobb ötlet hiányában ráfogjuk, hogy a behelyettesítési érték az, ha van, és kész. Nincs erre valami egyértelmű szabály? Kissé természetellenesnek hat a dolog.
2013. júl. 23. 22:13
 6/7 anonim ***** válasza:
Alapvető különbség a két függvény között - mint azt le is írtad, és utaltál is rá -, hogy az f(x)=sgn x nem (és az f(x)=sgn x^2 sem) folytonos x=0-ban, míg az f(x)=x^2 meg igen. Utóbbi azért, mert a kétoldali határérték (x->0- és x->0+ esetén) megegyezik (mivel f(x)->0+), és ez azonos az x=0-ban vett helyettesítési értékkel. Mivel az f(x)=sgn x ún. előjelfüggvény, ezért értéke 1, ha f(x)>0; és -1, ha f(x)<0 (a 0-nak sem nem pozitív, sem nem negatív szám). Innen egyértelmű, hogy az f(x)=sgn x^2 értékkészlete hogy alakul (csak 1, 0-ban nem értelmezett). Igaz ugyan, hogy a kétoldali határérték itt is megegyezik, de ez nem azonos a helyettesítési értékkel, mivel itt nincs is értelmezve.
2013. júl. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"akkor meg a behelyettesítési érték, ha van?"


Nem! Egy x_0 helyen a függvényérték nincs befolyással a függvény x_0-beli (akármelyik oldali) határértékére. Mi több, még nem is kell értelmezettnek lennie, pl. f(x)=1/x-nek a 0-ban a bal- és jobb oldali határértéke -végtelen, +végtelen.


Tehát, ha a 0 helyen akarod meghatározni az f függvény határértékét, akkor teljesen mindegy, hogy az f függvény a 0 helyen milyen értéket vesz fel. (Ha pedig a felvett érték megegyezik a határértékkel, az már a folytonosság fogalma, de az most nem ide tartozik.)

2013. júl. 30. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!