Miért kell spórolni az árammal?
Az atomerőművek bővítésével gyakorilatilag kimeríthetetlen forrást biztosíthatnánk, megfelelő működtetés, a hulladékok megfelelő kezelése esetén (persze kérdés, mi a megfelelő) kb. veszélymentesen. Nélkülük jelenleg nem tudjuk ellátni a Földet elegendő energiával, és a jelenlegi alternatív energiaforrásokkal (szél, víz, nap) bizony nem is versenyezhetünk.
Kérdés: miért mégis a napelemet nyomatjuk, sokkal sürgetőbb lenne a kőolaj, földgáz helyettesítése, víztisztaság megőrzése stb...
Ezzel szemben gázzal fűtünk, mert az olcsóbb. Vajon meddig?
A napelemekről. A nagy hatásfokú napelemek olyan ritka elemeket tartalmazó félvezetőket használnak, hogy ha igen nagy tételben gyártanád őket, akkor bár a gyártási költség csökken, de az anyagköltség nőne, mert egyszerűen nem lenne elég ritkaföldfém.
"ha az energiatárolás is olyan mértékben fejlődött volna, mint a technika többi területe, akkor az autók gombelem méretű akkumulátorral rendelkeznének. nyílván ez csak szemléltetés, de megragadt bennem"
Nem feltétlenül egyszerűen, de kiszámolható az elméleti határ is, hogy egy kg-ban és/vagy egy köbméterben mennyi energia tárolható milyen módszerrel. Tippre a gombelem már a nukleáris kategória, az meg sok más problémát fölvet. Az egyik leghatékonyabb "akkumulátor" az elektronfelhőben (molekula kötésekben) tárolt energia. Magyarul benzin, olaj, egyéb. Célszerű folyékonynak lenni és jó sok kovalens kötést tartalmaznia, ami oxidációval felszabadítható. Nem véletlen ám, hogy az akkuk csak ott tartanak, ahol.
"lekapcsolják a hőerőműveket is és kezdik felhúzni az új atomokat"
Ha lekapcsolod a hőerőműveket, akkor miből lesz energia felhúzni a sok atomerőművet?
"egy épkézláb ötletet tudok most hirtelen ami nem tűnik hülyeségnek, a holdra felküldeni rengeteg napelemet(légkör hiányában több energiát tud leadni)"
Minek elvinni a Holdig, amikor Föld körüli pályára is állíthatod közelebb, mint a Hold? Egyébként vannak ilyen tervek, csak az a baj, hogy felvinni a napelemeket igen nagy energiát igényel, amikor visszasugárzod az energiát, elveszíted a légkörben egy részét.
"Egyébként komolyan: mennyire életképes nagy méretű "konditermeket" létrehozni, ahol emberi erővel termelünk energiát? Mennyire volna ez hatékony?"
"Rengeteg mozgási energia vész kárba, amit ilyen-olyan módon különböző rendszerekbe "tölthetnénk vissza", az emberek pedig többnyire mozgásszegény életmódot élnek. Két légy egy csapásra. A kérdés, vajon megéri-e egyáltalán, keletkezik-e annyi energia így, hogy a létesítmény fenntartása mellett számottevő energiaforrásként is üzemelhessen egy ilyen "energiafarm"?"
Szerintem egyszerűsítsük le. Minek konditerembe járni, ha amúgy mindent az ember kézi erővel csinálna? Építenél, mosnál kézzel, szállítanád a kaját kézzel messziről, gyalog járnál, stb. Ennyi a megoldás.
A napelemhez meg annyit, hogy fényes nappal, délben, nyáron, tiszta időben, merőleges felületre kb. 1000 W jut egy négyzetméterre. 50%-os hatásfok esetén ez kevesebb, mint 500 W-ot jelent.
Mi a helyzet azzal a felvetéssel, amit valaki írt korábban, miszerint hozzunk létre olyan konditermeket, ahol az emberek nem súlyokat emelgetnek, hanem valamilyen áramfejlesztő eszközt?
Gondolom a világot nem váltaná meg, de mégiscsak segíthetne az a, Budapesten mondjuk, napi 2000 ember 1.5 órás intenzív fizikai munkája. Nem termelne elég energiát? Nagyon drága lenne a kiépítése?
#48:
Egy ember fizikai teljesítménye a néhányszor 10 Watt tartományban van. Százezer embernek kellene egyszerre tekerni egyetlen nyamvadt megawattért ami még mindig csak a fele egy szélkeréknek és 500-szor kevesebb, mint egy paksi blokk.
(Egyébként az atomerőmű látogatóközpontjában van egy ilyen, generátorra kötött szobabicikli. Kipróbálhatod, hogy te mennyit tudsz.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!