Miért kutatnak olyan dolgokat a tudósok, amiknek soha nem lesz semmi haszna az emberiség számára?
"Nem tudom, hogy mi a haszna"
Nézd, az egy dolog, hogy ma a Földön betegesen mindenben a hasznot keressük, ezt a szemléletet kényszeríti ránk a folyamatosan elvárt növekedésre épülő és számító gazdasági környezet.
Viszont esztétikára ugyanúgy szükség van. Gondolj bele: nem volnának sem regények, sem festmények, sem zene, az épületek mindegyike szögletes volna, 100%-ig a célszerűségnek megfelelve, a színekkel nemigen törődnének (legfeljebb olyan értelemben, mi hogyan hat a pszichédre, azaz mi hajt több HASZNOT), az autók mindegyike teljesen egyforma lenne stb.
Szeretnél egy ilyen világban élni? Én nem.
Tény, hogy nagy sz.rrágás folyik némelyik szakon, nekem is voltak olyan tantárgyaim, amelyeknek semmi értelmét nem láttam. Ugyanakkor továbbra is tartom, hogy a művészet közvetve ad annyit, mint sok természettudományos ismeret - sőt, a kettő nem is zárja feltétlenül ki egymást, legfeljebb a tálalási formájuk különbözik. Kinek ez a forma emészthetőbb, kinek az.
A világunkban való eligazodást segítik a humán tárgyak is, mint az irodalom, a történelem, a filozófia.
Az emberek közötti kapcsolat alakulása nagyon fontos az életünkben és a matematika ismerete bármennyire fontos, nem ment ki a depresszióból.
Az elterjedő informatikai szemét kiválogatásához szükséges az alapműveltség, amit nyugodtan fejleszthetsz magasabb szintre, ha kedved tartja.
A korunkban szükséges specializált, vagy nagy mértékben szakosodott tudásunkat illeszti be az általános emberi tudás halmazába és kapcsolódási pontot ad a többi emberhez.
Mindezért a humán tudás is hasznos és szükséges és az, hogy beletartozik e a tudomány kategóriájába, teljesen mellékes.
"Szuóüval több ezer évszámot kell megtanulni ahhoz, hogy szépek legyenek az autók? Miért kötitek a szépséget a múlthoz?"
Itt valamit félreértettél.
Mondandóm lényege csak annyi, hogy a szépség is "haszontalan". Mégis fontos.
"Az évszámok is "haszontalanak", e mégis fontosak?"
Szerintem nem azok, sokkal fontosabb, hogy az ember ismerje a múltját. A történelem ugyanis szereti megismételni önmagát, és bizonyos folyamatokat akkor lehet felismerni, ha tisztában vagyunk azzal, mik történtek/történhettek korábban. És ezt semmilyen matematikai, fizikai zsenialitás nem képes helyettesíteni.
Ilyen formában "haszna" is van a lexikális tudásnak, de csak akkor, ha nem évszámok visszaböfögésén, hanem folyamatok egészén és összefüggések megértésén alapszik.
Legalább fél évszázadig fontos volt a vezetékes telefonhálózat.
Csak ki kellett valahogy találni, hogy hogyan kell adatokat továbbítani… A mobiltelefon-tornyok között most is vezetékeken megy az információ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!