Miért kutatnak olyan dolgokat a tudósok, amiknek soha nem lesz semmi haszna az emberiség számára?
Mert soha nem lehet tudni, hogy miből lesz haszna az emberiségnek.
Ráadásul a tudósokat érdekli a világ működése akkor is, ha ebből a tudásból amúgy semmi előny nem származik azon kívül, hogy megkapja a kérdéseire a választ.
De érdekelne, te milyen kutatásra is gondoltál, ami szerinted haszontalan.
Egyrészt a kiváncsiság alapvető emberi tulajdonság, szeretnénk megérteni a minket körülvevő világ minden részletét. Másrészt nem lehet előre tudni, hogy egy kutatás eredményének nem lesz-e valamikor a távoli jövőben gyakorlati haszna, gyakorlati alkalmazása.
Kis olvasnivaló:
Bocs az előbbiért.Azt akartamj írni hogy "Hülye kérdés".Miért?Verseket miért írnak?Kétlem hogy Arany János Toldija után bármivel is jobb lett volna a világ.
Ha benned ennyire él a tudásvágy,a felfedezés tudata,és az ismeretlen felé való megértés,akkor csak sajnálni tudlak.És mégis mit mondanál ha rákérdezne valaki hogy mondjuk hogy keletkezett a világegyetem?Rávágnál valami teljesen kitalált,választ mint hogy "hát volt az őstojás és abból egy Paul nevű mókus kihányta a világegyetemet"?Nem.Ezt kutatni kell.
Ja, egy konkrét példa, amiről pont a múltkor olvastam. Amikor Maiman 1960-ban kifejlesztette az első lézert, azt sokan elismerték, hogy ez milyen fantasztikus találmány, csak épp azt nem tudták, mihez kezdjenek vele, mire lehetne egy ilyesmit használni... azt mondogatták, hogy 'Megvan a megoldás, de nincs meg a kérdés'
Ehhez képest ma már több tucatnyi példát lehetne sorolni, mennyi mindenre használják az emberek a mindennapjaikban ezt a találmányt, amivel a feltalálásakor nem tudtak mit kezdeni.
"például hogy tágul-e a kib.szott világűr, ha ebből éreznénk valamit, addigra kihalt az emberiség.vagy hogy kit érdekel hogy jött létre a napunk"
Ja bocs, ezek után nincs több kérdésem. Akkor foglalkozz a saját dolgoddal, ha ennyire begyepesedett vagy, és hagyd azt a sok millió embert, akit érdekel a világ, amelyben él!
A személyeskedést hanyagoljuk.
Mi hasznunk lehet egyszer a Naprendszeren kívüli dolgok kutatásából?
Miért nem mindegy, hogy el tudjuk-e érni 0 kelvint?
Miért kisérleteznek a fénysebesség töredékének elérésével?
Miért figyelik a fekete lyukakat? Mi haszna lehet egyszer egy földműves átlagember számára?
1. Amint kijutunk, elég sok.
2. Alapvető emberi kíváncsiság (még ha ez belőled hiányzik is, a legtöbbekben azért hidd el, megvan). És mint feljebb írtam, sosem lehet tudni, hogy bármilyen irányú kísérletnek milyen vonzata lesz az emberiség szempontjából.
3. Talán hogy tudjunk olyan sebességgel haladni?
4. a, Lásd a 2-es pontot!
4. b, Lásd a 2-es pont második felét!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!