Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet hogy nem is tágul az...

Lehet hogy nem is tágul az Univerzum? (illetve egyéb kérdések az űrről)

Figyelt kérdés

1. Elméletemet tök naivan arra alapozom hogy mi van akkor hogy ha csak mi mint korlátozott felfogóképességgel rendelkező lények értelmezzük félre a jeleket és jutunk arra a következtetésre hogy az Univerzum tágul, holott lehet ez nincs is így? Mi van ha a vöröseltolódás valami más miatt van és ezt a torzulást értelmezzük félre (a horizonton lenyugvó nap is narancsszínű, mégsem narancs...) Szóval ha a tágulst a Doppler-effektusra alapozzuk, lehet tévedünk. pl.ha a mentőautó szirénáját vesszük alapul, ott is a kocsi távolodik tőlünk és /vagy mi, nem pedig a Föld "püffed" velünk és úgy távolodunk?

Mi van ha csak egyfajta "zárt", statikus rendszerben mozognak egymástól az objektumok és nem is tágul sehova az univerzum.

Mellesleg ha mégis, akkor a fénynek nem kellene vele együtt tágulnia?


2. Szerntetek nem bele lehet őrülni ezekbe a felfoghatatlan méretekbe, ha igazán elképzelitek? belegondoltam a múltkor hogy a legközelebbi csillagtól is 4 évig utazik a fény... a Tejútrendszer közepéről pedig tízezer évek.... a legtávolabbi ismert objektuok pedig évmilliárdok... Úristen, mekkora rohadt nagy izében élünk, komolyan megborzzongok!!! és akkor még nem is beszéltünk a démoni fekete lyukakról amik kilencszázat fordulnak a tengelyeik körül másodpercenként emellett milliószor akkorák lehetnek mint a NAp...


3. Ugyebár "gömbszerű" az univerzum legalábbi az egyik modell szerint önmagába záródok és "nincs vége", "egyenesen haladva" visszajuthatunk a kiindulási pontba. Mi van akkor, ha a legtávolabbi objektum amit észleünk, az pl . a mi galaxisunk, többmilliárd évvel ezelőtti állapotban? Tehát "körbelátunk"

Vagy csupán az még a "horizont" lenne amíg tudunk modern műszereinnkel érzékelni? ez esetben megint megtébolyodom :)


2013. márc. 12. 15:52
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Amikor távolodunk egy galaxistól, akkor két dolog történik, és nem szabad keverni a kettőt.


Egyrészt maguk a fotonok sebessége fénysebesség lesz, tehát nem fog változni, akár közeledik, akár távolodik a forrás. A klasszikus relativitás alapján akár ebből is következtethetnénk a relatív sebességre, de a fénysebességnél sajnos nem így van. Ezt az általános relativitás-elmélet magyarázza meg.


A másik a hullámhossz, ami nem azonos a fotonok sebességével. Erre igaz lesz a Dopler-effektus, ahogy a hanghullámokra is. A fény hullámhossza persze ettől még nem változik, de a relatíve mozgó megfigyelő más hullámhosszt (színt) fog észlelni(!), mint ami a fényforrásból valójában kilépett.

A mentőautó sziránája sem lesz valójában méllyebb hangú, attól hogy távolodik, csak mi méllyebbnek halljuk. Ha egy álló emberhez közeledik, egy másiktól meg távolodik, akkor egyszerre két hangmagasságúnak kellene lennie, de persze ez nem lehet. :)

2013. márc. 14. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 Wadmalac ***** válasza:

nos a kérdés vagy ráérzés, vagy eltitkolt utánaolvasás eredménye. Ép nemrég jelent meg egy hipotézis, miszerint a világegyetem nem tágul, csak energiaszintje növekszik folyamatosan és a vöröseltolódás annak az eredménye, hogy a távoli égitestek korábbi, alacsonyabb energiaszintű kisugárzását látjuk és azok minél messzebb vannak, annál régebbi, annál alacsonyabb energiájú, ezért annál vöröseltolódottabb állapotát látjuk.

Mivel ez az energiaszint-növekedés egyetemesen igaz minden létezőre, ezért viszonyítási alap nélkül lehetetlen ezt kimutatni.

Ez is ugyanolyan bizonyíthatatlan elmélet, mint sok másik.

2013. aug. 22. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:

a kérdés eszmefuttatás volt. érdekel egyszerűen Univerzumunk Nagysága (minden értelemben) és utánagondoltam e régebbi kérdésemnek és frissítettem.

igen, bizonyíthatatlan... mint ahogy egyik averom mondta egyszer:

"... honnan tudod, mi van ha az egész Világegyetem csak ekkora?" <- és az ujjaival kb egy centit mutatott

át lehet neki van igaza, olyan nagy, hogy már szinte kicsi :D

2013. aug. 22. 20:55
 24/25 anonim ***** válasza:

A tér tágulását úgy képzeld el, mint a szokásos koordináta rendszer ábrázolását az x,y, és z tengelyekkel, melyeknek a végére nyilacskát is odarajzolunk rendszerint. Na ezek a nyilak azt mutatják, hogy a tengelyek merre felé hosszabbodnak illetve még inkább "nyúlanak". A lufis hasonlat helytálló és elég jó képet ad. A vöröseltolódás oka meg persze lehet bármi más fantasztikus dolog, amit még el sem tudunk gondolni, de a táguló világegyetem elég jó magyarázat rá, és amig nincs rá racionális okunk rá nem kell elvetni. A statikus modell pedig már a Newtoni logika alapján sem állja meg a helyét, valahol olvastam, hogy miért nem, de nem nagyon értettem meg, emlékezni meg pláne nem tudok rá.

A Wadmalac által említett "energiaszint-növekedés" nekem nem tűnik értelmesnek, ill. számomra nem értelmezhető ugyanúgy, mint a korábban alternativ magyarázatként felvetett "fénysugár öregedés, vagy fáradás" sem.

2013. aug. 22. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 A kérdező kommentje:

hehehe, nem is vagyok egyedül véleményemmel


[link]

2014. jan. 19. 17:25
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!