Lehet hogy nem is tágul az Univerzum? (illetve egyéb kérdések az űrről)
1. Elméletemet tök naivan arra alapozom hogy mi van akkor hogy ha csak mi mint korlátozott felfogóképességgel rendelkező lények értelmezzük félre a jeleket és jutunk arra a következtetésre hogy az Univerzum tágul, holott lehet ez nincs is így? Mi van ha a vöröseltolódás valami más miatt van és ezt a torzulást értelmezzük félre (a horizonton lenyugvó nap is narancsszínű, mégsem narancs...) Szóval ha a tágulst a Doppler-effektusra alapozzuk, lehet tévedünk. pl.ha a mentőautó szirénáját vesszük alapul, ott is a kocsi távolodik tőlünk és /vagy mi, nem pedig a Föld "püffed" velünk és úgy távolodunk?
Mi van ha csak egyfajta "zárt", statikus rendszerben mozognak egymástól az objektumok és nem is tágul sehova az univerzum.
Mellesleg ha mégis, akkor a fénynek nem kellene vele együtt tágulnia?
2. Szerntetek nem bele lehet őrülni ezekbe a felfoghatatlan méretekbe, ha igazán elképzelitek? belegondoltam a múltkor hogy a legközelebbi csillagtól is 4 évig utazik a fény... a Tejútrendszer közepéről pedig tízezer évek.... a legtávolabbi ismert objektuok pedig évmilliárdok... Úristen, mekkora rohadt nagy izében élünk, komolyan megborzzongok!!! és akkor még nem is beszéltünk a démoni fekete lyukakról amik kilencszázat fordulnak a tengelyeik körül másodpercenként emellett milliószor akkorák lehetnek mint a NAp...
3. Ugyebár "gömbszerű" az univerzum legalábbi az egyik modell szerint önmagába záródok és "nincs vége", "egyenesen haladva" visszajuthatunk a kiindulási pontba. Mi van akkor, ha a legtávolabbi objektum amit észleünk, az pl . a mi galaxisunk, többmilliárd évvel ezelőtti állapotban? Tehát "körbelátunk"
Vagy csupán az még a "horizont" lenne amíg tudunk modern műszereinnkel érzékelni? ez esetben megint megtébolyodom :)
"hát hogy a fény is a tér része, és ahogy tér tágul, a fény is vele együtt nyúlik, mint a gumiszalag... "
A fény az részecskék (fotonok) sokasága, egy diszkrét mennyiség (azaz nem folytonos). Egy gyertya vagy lámpa vagy bármely fényforrás újabb és újabb fotonokat bocsájt ki, nem úgy van mint egy papírszalag vagy egy kőszikla hogy folyamatosan ugyanaz az anyag, egy szobába a lámpa fényének fotonjai másodpercenként sok milliárdszor elnyelődik mindig újabb és újabb részecskékből áll a fényforrás. Nem értelmezhető hogy nyúlik a fény mint a gumiszalag.
"mondjuk nekem már az is sok hogy ugyanannyi szám van a számegyenes egészén mint az 1 és a 0 között"
Pedig egyszerű, minden számhoz hozzá lehet rendelni egy egyedi azonosítót mely a 0-1 intervallumból van és fordítva,kvázi számpárokat alkottam, mindegyiknek tudok egyedi párt találni és egy sem marad pár nélkül azaz ugyan annyian vannak. Minden 1-nél nagyobb szám reciproka 0-1 közé esik és minden szám reciproka különböző, ezt kell továbbgondolni.
"ráadásul ez a végtelen számsor is "megtörik", nem egyenletes"
Ezt meg ki mondta? A számegyenes mindenütt folytonos, kontinuum végtelen sok számot tartalmaz.
a számegyenes "megtörik", mert vannak olyan számok amelyek végtelen tizedesjegyig folytathatók pl. 1,66666666666... így csak megközelíteni leet őket, konkrétan bejelölni őket a számegyenesen nem. és ráadásul végtelen ilyen szám van..
kedves előző, a kérdés pedig arra irányult, hogy te honnan veszed észre, hogy tágul az univerzum?
nem az elavult fizikai magyarázatra voltam kíváncsi
12-es, oké, nagyjából értem ezt a fénydolgot... de akkoris, a fotonok is az univerzum részei is mint részecskék, nyúlhatnak...
:)
"a számegyenes "megtörik", mert vannak olyan számok amelyek végtelen tizedesjegyig folytathatók pl. 1,666666... így csak megközelíteni leet őket, konkrétan bejelölni őket a számegyenesen nem. és ráadásul végtelen ilyen szám van.. "
Nem az a lényeg hogy konkrétan be lehet e jelölni, attól még ugyanúgy létezik mint bármelyik konkrét szám. Mindegyik szám végtelen tizedesjegyig folytatható, pl.: 1=1,00000...=0,999999... Konkrétan semelyik szám sem jelölhető be a számegyenesen, véletlenül amelyik sikerül, pl be akarod jelölni a 10-et egy előtted lévő képzeletbeli számegyenesen, azt hiszed hogy pont fog sikerül eltalálni? Vagy másképp azt hiszed sikerül levágnod pont 10 cm hosszú fonalat a gombolyagból, azt hiszed egy ezred milliméterrel sem lesz több vagy kevesebb? Ha a számegyenesed felosztása diszkrét pl. csak egész számokat tartalmaz akkor be lehet jelölni rajta a 10-et. 1,666666...=5/3 ha 1/3-adonkénti diszkrét felosztású (csak 1/3-ad egész számú többszöröseit tartalmazza) akkor ezt is be tudod jelölni pontosan.
"de akkoris, a fotonok is az univerzum részei is mint részecskék, nyúlhatnak... "
Te is én is az univerzum része vagy akkor te is vagy én is nyúlok?
"a számegyenes "megtörik", mert vannak olyan számok amelyek végtelen tizedesjegyig folytathatók"
Valószínűleg arra gondolsz, hogy pl. 0 és 1 között végtelen számú racionális szám van, de még ezek közé "beékelődik" ugyancsak végtelen darab irracionális szám is. Az így képzett valós számok halmaza ugyancsak végtelen, miközben még mindig csak 0 és 1 között vizsgálódunk. :)
Ide kapcsolódik:
:)
"Ahhoz mit szólsz hogy 100 különböző golyót többféleképp lehet sorba rendezni mint amekkora a belátott univerzum kerülete miliméterben?"
Nem bírtam ki, számolgattam kicsit.
100 golyó permutációinak száma: 100! ~ 9,33*10^157
Ez kb. egy 1-es és 158 nulla.
Nagyon szűken számolva: 10 milliárd fényév ~ 10^29 mm.
Ez egy 1-es és 29 nulla. De ha a 100 milliárd fényév sugarú gömb kerületét vesszük, akkor is max két nullával lesz több.
Szóval valóban igaz. :)
"a számegyenes "megtörik", mert vannak olyan számok amelyek végtelen tizedesjegyig folytathatók pl. 1,666666... így csak megközelíteni leet őket"
Ez nem így működik. Pl. ha az 1,6666... számot úgy írom fel, hogy "5/3", akkor máris nem végtelen tizedes.
Valószínűleg az irracionális számokkal kevered.
:))
hát a száz golyós dolgon télleg lehalok...
"Te is én is az univerzum része vagy akkor te is vagy én is nyúlok?"
ha az Unniverzum tágul, akkor mindenképp, csak olyan csakély értékű hogy nem vesszük észre
(vagy lehet pont ezért növünk :D )
Azt gondolom csak poén volt hogy ezért növünk.
A Doppler-effektus értelmében nyúlik a fény minél messzebbi galaxisból érkezik hozzánk annál hosszabb hullámhosszú lesz, vagyis annál gyorsabban távolodik tőlünk a fényforrás(, már ha egyáltalán még létezik, mert az meglehet hogy nem létezik de a fénye még jön, hasonlóan mintha egy víztorony tetején elzárom a főcsapot de addig még jön víz amíg van a csőben). Nem lesznek ettől hosszabbak annak a fénynek a fotonjai. A tér tágulására a lufit példát tudom felhozni ahogy egyre jobban felfújjuk azt a rajta lévő ábra egyre nagyobb lesz, a galaxisok viszont nem lesznek egyre nagyobbak mert tágul a tér.Hanem úgy mintha a lufira papír matricákat ragasztanék és azok ahogy távolodnak egymástól.
A fény fénysebességgel jön, a megfigyelőhöz képest változatlan marad annak sebessége, vagyis ha gyorsan távolodsz a fényforrás elől akkor nem fognak lassabban beléd csapódni a fotonok.
Szó szerinti értelemben légüres tér nincs, a teret kitöltik virtuális részecske antirészecske párok, ha 2 tükröt nagyon közel helyezünk egymáshoz akkor fellép egyfajta vonzóerő ezt Casimir effektus-nak nevezik, fel is használják pl. autók lékzsákjának vezérlésére. Érdekes módon ezek a virtuális részecskék nem lesznek egyre ritkábban ahogy tágul a tér.
---------------------------------------
"Ez nem így működik. Pl. ha az 1,6666... számot úgy írom fel, hogy "5/3", akkor máris nem végtelen tizedes.
Valószínűleg az irracionális számokkal kevered. "
Lehet hogy arra gondolt, nem vagyok gondolat olvasó. Irracionális egy szám ha olyan valós szám mely nem írható fel 2 egész szám hányadosaként, pl. gyök 2.
Közelítsük meg máshogy:
Ha a 0-10 intervallumból (a végtelen sok szám közül) találomra kiválasztunk egy számot, igazságosan NEM kedvezve hogy pl. egész számot nagyobb eséllyel választok, minden számnak egyenlő esélye van, vagyis az egyenletességi hipotézisnek megfelelően választok, akkor melyik a valószínűbb hogy irracionális lesz vagy sem?
persze, igen, az poén volt. :)
alighanem belekavarodtunk a témába, részemről elég is ennyi, így is rengeteg mindent fel kell dolgozno,, de naiv, butuska elméletemhez ragszkodom, hogy nem tágul az univerzum :)))
a számelmélet meg nem ide tartozik, de úgyszintén vgtelenül izgalmas kérdéskör :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!