Mit jelent ez? G-gravitáció
Két test, melyek sem elektromos, sem mágneses állapotban nincsenek, egymásra vonzó erőt gyakorolnak; ezen jelenség neve G.
A vonzó erő arányos a két test tömegével, m1 és m2-vel, s amennyiben a két test méretei a távolságukhoz képest elhanyagolható, fordítva arányos a távolság négyzetével.
A másik mondatot nem értem, főleg annak másik felét.
A választ előre köszönöm.
Köszönöm!
Még egy kérdésem lenne, ez már tényleg az utolsó.:)
Gravitáció középpontja
Ha valamely test gravitációs vonzását bármely, a testen kivül fekvő pontban helyettesíthetjük egy ugyanazon pont vonzásával, abban a test tömegét összpontosítva, akkor az illető pontot a G.-nak nevezik. Homogen gömb G. egyszersmind annak geometriai középpontja. Bármely testnek vonzó ereje a testtől elég messze fekvő pontokra vonatkozólag a G. egybeesik a tömegközépponttal.
Az első mondat, vagyis ez:
Ha valamely test gravitációs vonzását bármely, a testen kivül fekvő pontban helyettesíthetjük egy ugyanazon pont vonzásával, abban a test tömegét összpontosítva, akkor az illető pontot a G.-nak nevezik.
Meg tudnátok/tudnád mondani, hogy ez mi?
Arról van szó, hogy kívülről a gravitációs tér pontosan olyan, mintha az egész tömeget egy pontra sűrítenéd, és ezen objektum által létrehozott gravitációs mezőt néznéd.
Írok egy példát, abból megérted:
A Földre hat a Nap gravitációs mezeje. Ha a Nap összes tömegét összesűrítenéd a Nap középpontjába, akkor lenne egy Nap tömegével egyező, de nagyon pici tested. Ennek a testnek a gravitációs mezeje a Föld helyén ugyanolyan, mint a Napé, azaz a Föld ugyanúgy mozogna tovább, mert ugyanaz a gravitációs erő hatna rá. A Nap és ez a kicsi objektum pontosan ugyanolyan hatással van a Földre.
Nos, a szemléltető példádat értem.
Értem ezt is:
"Arról van szó, hogy kívülről a gravitációs tér pontosan olyan, mintha az egész tömeget egy pontra sűrítenéd, és ezen objektum által létrehozott gravitációs mezőt néznéd."
Viszont amikor az ebben foglaltakat erre - "Ha valamely test gravitációs vonzását bármely, a testen kivül fekvő pontban helyettesíthetjük egy ugyanazon pont vonzásával, abban a test tömegét összpontosítva, akkor az illető pontot a G.-nak nevezik." - próbálom kivetíteni, akkor valahogy nem teljesen áll össze a kép.
Azt pl meg tudnád mondani, hogy mit jelent az, hogy "egy ugyanazon pont vonzásával" ?
Remélem, azért nem vagyok túlságosan fárasztó.
Pontosan a fentebb leírtakat, azaz azt a pontot, amibe koncentrálod a test tömegét. Az "egy ugyanazon pont" itt úgy olvasandó, hogy "egy olyan pont". Azaz a mondat átfogalmazva:
"Ha valamely test gravitációs vonzását bármely, a testen kívül fekvő pontban helyettesíthetjük egy olyan pontnak a vonzásával, amiben a test tömegét összpontosítjuk, akkor az illető pontot a Gravitáció középpontjának nevezik."
Tehát a testet kicserélheted erre az egy pontba (a gravitáció középpontjába)koncentrált tömeggel, a gravitációs vonzás nem változik. A Naphoz hasonló, gömbszerű testek esetén ez a pont (a gravitáció középpontja) megegyezik a gömb középpontjával. Tehát az előző válaszomban írt példában a "test" a Nap, a gravitáció középpontja (az "egy ugyanazon pont") a Nap középpontja, a "testen kívüli pont" pedig a Föld.
Meg kell hagyni, tényleg elég furcsán van megfogalmazva, mondhatni régiesen.
Az írás valóban régies, de az aktualizált változatod nagyban megkönnyíti számomra annak megértését. Legalábbis nagyjából.
Még egy valami. A példádban a "bármely, a testen kívül fekvő pont"-nak biztosan a Föld felel meg?
Én ezt alapvetően úgy értelmeztem, hogy pl a Napot lekicsinyíted, de az így nyert pontot bárhova kihelyezed.
Mondjuk nem biztos, hogy ennek lenne valami értelme.:)
Az előbb elég félreérthetően sikerült megfogalmaznom a kérdésem.
Szóval a "bármely, a testen kivül fekvő pont" az szabadon megválasztható viszonyítási pont, amihez képest az eredeti testnek és az összetömörített, a test teljes tömegét tartalmazó pontnak egyenlő hatást kell kifejtenie ahhoz, hogy az összetömörített pont a gravitáció középpontjának legyen tekinthető?
Vagy a "bármely, a testen kivül fekvő pont" az a pont, amelybe az összetömörített, a test teljes tömegét tartalmazó pont szabadon kihelyezhető, elmozdítható?
"Szóval a "bármely, a testen kivül fekvő pont" az szabadon megválasztható viszonyítási pont, amihez képest az eredeti testnek és az összetömörített, a test teljes tömegét tartalmazó pontnak egyenlő hatást kell kifejtenie ahhoz, hogy az összetömörített pont a gravitáció középpontjának legyen tekinthető?"
Azt hiszem, itt jóra gondolsz. Tulajdonképp a "bármely"-t kicserélheted "minden"-re, azaz minden testen kívül fekvő pontban igaznak kell lennie, hogy az ott érvényes gravitációs erő a két objektum esetén ugyanakkora. Nézheted akárhol, a Nap fölött, alatt, mellett, a Holdnál, a Földnél, a Szaturnusznál, ha kicseréled az egy pontban összpontosított tömegre, abban az adott pontban nem változhat a gravitáció.
"Vagy a "bármely, a testen kivül fekvő pont" az a pont, amelybe az összetömörített, a test teljes tömegét tartalmazó pont szabadon kihelyezhető, elmozdítható?"
Nem, a gravitációs középpont nem áthelyezhető.
Szeretném megköszönni neked ennek a dolognak az elmagyarázását.
Most már csak egy megerősítésre várnék.
Ha valamely test gravitációs vonzását helyettesíthetjük a test teljes tömegét magába foglaló pont vonzására úgy, hogy a test vonzása és a test teljes tömegét magába foglaló pont vonzása minden/bármely, a testen kívül fekvő pontban megegyező legyen, akkor az illető pontot a gravitáció középpontjának nevezik.
Ez így jó, ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!