Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fotonnak nincs tömege, de...

A fotonnak nincs tömege, de akkor hogyan hat rá a gravitáció? Pl. A nap mellett a távoli csillag elhaladó fénye elhajlik, vagy egy fekete lyukról sem távozik a fény, állítólag a gravitáció miatt.

Figyelt kérdés
2011. júl. 7. 21:57
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
94%
A gravitáció miatt hajlik el, de nem azért, mert a súlya miatt hat rá a gravitáció, hanem mert egy nagy súlyú objektum meggörbíti maga körül a teret (talán az időt is). Úgy képzelt el, hogy kifeszítesz egy gumilepedőt, és a közepére teszel egy nehéz golyót. A korábban sík tér meggörbül. Ha egy könnyebb golyót keresztüllöksz a meggörbített síkon, akkor az a sík görbültségének függvényében irányt változtat, hiszen követnie kell az adott síkot.
2011. júl. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
74%

Akkor most én felteszek a kérdésen belül is egy kérdést:

Ha a térnek nincs tömege, elvileg egy nagy üresség, maga a semmi, akkor rá miért hatnak rá tömeggel rendelkező anyagok?

2011. júl. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
91%

"A fotonnak nincs tömege..."

A kérdés már itt elbukott. A foton tömege: h.v/c^2

Nyugalmi tömege viszont tényleg nulla.

2011. júl. 7. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
95%

Előzőként hozzáteszem, ez a görbítéses móka akkor lenne helytálló, ha a klasszikus példában is mutogatott módon sík, 2 dimenziós lenne a tér, nem? Inkább úgy kellene elképzelni, hogy nem a tér hajlik, hanem a sűrűsége változik. Görbítés helyett inkább a torzítás az elképzelhetőbb.

A tér olyan, akár a folyadékok. Ha egy pohár vízbe helyezel egy vasgolyót, akkor kiszorítja a térfogatával megegyező víz mennyiséget, amely szépen kicsordul.

Csakhogy egy nagyobb tömegű test a tömegével (és nem a térfogatával) arányos "mennyiségű" teret szorít ki, amely felgyűrődik, csúnyán megfogalmazva sűrűbb lesz test körül. Ugye az alap fizikából tudod, hogy ha a fény egy közegből, ahol addig haladt, egy nagyobb sűrűségűbe lép, megtörik. Erről van szó a gravitációs lencse esetén is, a fény megtörik és kikerül mondjuk egy egész galaxist, a mögötte található objektumok pedig megduplázódva tűnnek fel annak átellenső oldalain:

[link]

2011. júl. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

3 dimenziós tér is tud görbülni.

Ez a görbület belülről is mérhető: csak háromszöget kell rajzolni. Ha a szögeinek összege nem 180 fok - akkor az a tér görbült.

Jó nagy háromszöget célszerű rajzolni: legrövidebb oldala minimum a Föld-Nap távolság duplája.

2011. júl. 8. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

22:35: nem igaz, a fotonnak nincs semmilyen tömege.

Te az E = m*c^2 = h*f - ből indultál ki, de ez csak a nyugalmi helyzetben igaz, a foton pedig mozog.

Mozgó részecske esetén lásd pl. itt:

[link]


Nomeg te is azt mondod, hogy a nyulgami tömege 0. Ez esetben a súlyos (aka. gravitációs) tömege is annyi, mert ez a kettő ekvivalens.


Végül pedig ha a fotonnak lenne bármilyen kis tömege, akkor végtelen energia kellene a fénysebességre gyorsításához, de nem kell, tehát a tömege 0.

2011. júl. 8. 10:31
 7/25 anonim ***** válasza:
38%

azért mert a gravitáció nem is tömegvonzás, hanem rezonancia alapú kapcsolat? tehát van a fotonnak is rezgésszáma, de tömege nincsen, és a fekete lyuknak is pl. van rezgésszáma x nagyságú, és a rezgésszámok alapján történik meg a vonzás, mint mondjuk a mágnes esetében?


ui.: elnézést nincsen meg a fizikai alapom, lehet rosszul fejeztem ki magam, bízom benne érthető.


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. júl. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

A fotonnak VAN tömege, az energiájából adódóan, de nyugalmi tömege nincs.

Mellesleg a legelfogadottabb leírás, hogy a téridő a gravitáló testek körül elgörbül, de ez a görbület 4 dimenziós, így közvetlenül nem érzékelhetjük, csupán azáltal, hogy pontosan leírja a fotonok pályáját a nagy tömegű testek körül.

2011. júl. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
Az E = mc^2 nem csak nyugalmi helyzetben igaz.
2011. júl. 8. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

13:44

Kicsit utánaolvastam ma, és a fotonnak továbbra sincs tömege.

E=mc^2 csak nyugalmi helyzetben igaz, mozgó részecske esetén: E=sqrt(m^2*c^4 + p^2*c^2), ahol p az impulzus, magyarul lendület. Ebből lehet levezetni a relativisztikus tömeget is, amely így a Lorenz-transzformációhoz hasonló képlettel számolt tömeg lesz, és azt jelenti, hogy nem 0 nyugalmi tömeggel rendelkező részecse tömege mennyire változik, ha valamilyen sebességgel halad.

De fotonra, mivel nyugalmi tömege nincs, ezért E=p*c, ami =h*f. Ebből persze formálisan le lehet vezetni egy "fotontömeg"-et, de csak matematikailag, ami szemléletesnek tűnhet, de nem helyes.

A gravitáció miatt görbült teret végül is el tudom fogadni helyes válasznak, tehát a tér meggörbül a tömeggel rendelkező csillag miatt, és ez hat a környezetében levő dolgokra, akár van tömegük, akár nincs.

2011. júl. 8. 15:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!