A fotonnak nincs tömege, de akkor hogyan hat rá a gravitáció? Pl. A nap mellett a távoli csillag elhaladó fénye elhajlik, vagy egy fekete lyukról sem távozik a fény, állítólag a gravitáció miatt.
Ezzel még nem győztetek meg, mert az impulzusmegmaradás a newtoni fizikához tartozik, de most nem az alapján vitatkozunk. Az általános relativitáselméletben más a helyzet:
"Az általános relativitáselméletben a téridő görbült, nincs értelmezve az egyenes vonalú eltolásokhoz és mozgásokhoz kapcsolódó impulzus és annak megmaradása."
( [link] )
Mivel az általános relativitáselmélet szerint a tömeg meggörbíti teret, ezért semmi ellentmondás nincs abban, hogy a tömeg nélküli fotont eltéríti egy csillag vagy bolygó gravitációs tere, miközben annak a helyzete nem változik.
És mi a helyzet a két párhuzamosan, közel futó lézernyalábbal? Ha a fotonnak van tömege, akkor a két nyalábnak valamilyen távolságban találkoziuk kell, sőt oszcillálniuk kellene egymás körül. Akár ki is lehetne számolni az oszcilláció frekvenciáját és hullámhosszát. Ha valamelyikőtök le tudja ezt vezetni, az megtehetné, hogy lássuk, milyen nagyságrendű frekvencia és hullámhossz jön ki. Van ugye két m tömegű objektum, amelyek fénysebességgel haladnak párhuzamosan, és a tömegvonzás miatt egyre növekvő gyorsulással közelednek egymás felé, majd keresztezik egymás útját, kitérülnek a másik irányba, aztán a vonzás miatt az oldalirányú mozgás lassul, majd megfordul. Elvileg ez történik a fotonokkal, ha van tömegük.
De én nem hiszem, hogy valóban van ilyen oszcilláció, szerintetek igen?
"Ezzel még nem győztetek meg, mert az impulzusmegmaradás a newtoni fizikához tartozik, de most nem az alapján vitatkozunk." Ez így nem helyes, az impulzusmegmaradás a newtoni fizikánál általánosabb dolog, ez itt is érvényes. (Az impulzus és a négyesimpulzus is megmarad!)
Az elhajló lézerfény ezért szerintem továbbra is megmozdítja a bolygót.
A párhuzamos nyalábokon még gondolkodok. Valószínűsítem, hogy maradnak párhuzamosak és a longitudinális/transzverzáis tömegeben keresendő az oka. Majd ha rájöttem valamire, megírom.
Amiről te beszélsz, szerintem a foton négyesimpulzusa.
A foton négyesimpulzusa nulla és nulla is marad a bolygókkal való kölcsönhatás során. (a klasszikus impulzusa viszont NEM)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!