Ha egy oldatban mászkálnak A és B molekulák, és a kettő össze is kapcsolódhat, mert az energetikailag kedvező, akkor hosszú idő után mi lesz az egyensúly? Mit kell ehhez tudni?
Jaj te gyerek... Olvasd el, mit alkottunk Dubival. Az első oldal alján leírtam, hogy:
1.: K=r+/r-. (Oda- és visszaalakulás sebességének aránya, úgyhogy ERŐSEN FÜGG A REAKCIÓSEBESSÉGTŐL, sőt mi több, AZ HATÁROZZA MEG).
2.: Ha te egyensúlyi állandó értéket találsz a szakirodalomban, akkor 100% hogy meg van adva melyik egyenletre és irányra vonatkozik. Példa:
A linkelt pdf-ben leírják, hogy 298K hőmérsékleten (25°C) az ammóniaszintézis (ez a N2 + 3H2 -> 2NH3 egyenletet jelenti) egyensúlyi állandója K(1)=6*10^5. Az egyenlet, vagy megnevezés alapján objektíve definiált, hogy a termék az ammónia. Amennyiben mi bontani szeretnénk az ammóniát nitrogénre és hidrogénre (bár törne le a keze annak, aki ezt szeretné), akkor annak az egyensúlyi állandója K(2)=1/K(1) lenne, a termékek pedig N2 és H2.
3.: Az aktivációs energia sok mindentől függ, köztük a kötési energiáktól, sztérikus hatásoktól, intermolekuláris kölcsönhatásoktól, stb. Ezért egzakt módon nem tudjuk megmondani az értékét papíron (hacsak nem valami közelítő becslési algoritmussal), hanem szükséges laboratóriumi kimérése. Az aktiválási energia lényegében az az energia ami ahhoz szükséges, hogy a molekulákban olyan mértékben meg tudjuk változtatni időlegesen, hogy egymással reakcióba lépjenek.
Hát nagyon nem esnek ki... Az oda- és visszaalakulás aktiválási energiája igencsak eltér egymástól.
Nézd csak meg az alábbi, exoterm reakcióra vonatkozó általános energiadiagramot:
Balról jobbra haladva látod az aktivációs energia mértékét (be is van jelölve, Ea). Ez az odaalakításhoz szükséges energiamennyiség.
Na most fordítsuk meg, és a termékekből próbáljuk meg visszanyerni a kiindulási anyagokat. Ugye, mennyivel magasabban van a hegytető? Sokkal nagyobb a szükséges aktiválási energia.
De most... Engem akarsz meggyőzni, amikor te kérdezel? Az aktivált állapot energiaszintje adott, de nem mindegy mennyi energiát kell belefeccölnöd a rendszeredbe, hogy elérd azt. Egy 2 méteres embernek kisebbet kell ugrania egy 1,5 méteres gyerekhez képest, hogy zsákolhasson. Az ugrás nagysága pedig az aktiválási energia.
Az eloszlást pedig nem tudom hogy lehetne ide bevenni, de egyáltalán nem is szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!