Elméletben lehetséges-e kétszer teljesen ugyanazt a felhőt látni úgy, hogy közben eltelik legalább 24 óra? Másik ami érdekel, hogy milyen hosszú egy felhő maximális élettartama?
Ugyanazt (vízmolekulákra, nézve) biztosan nem!
Nagyon hasonló alakút lehetséges, de kb olyan eséllyel mint ha 2 lottó 5-ösöd lenne.
A felhő élettartama változó. Megmaradhat nagyon sokáig is, meg szétfújhatja a szél igen hamar is. Nőhet és csökkenhet is a benne lévő pára mennyisége.
Mindenesetre az alakja folyamatosan változik, így elgondolkodtató hogy van-e értelme ugyanarról a felhőről beszélni, még ha anyagilag/molekulárisan körülbelül ugyanarról is van szó.
"ugyanazt a felhőt"
Ehhez először is meg kéne határozni a felhő valós alakját. Már ez is nehézségekbe ütközik, ugyanis egy felhőnek nincs éles határvonala, még ha úgy is látszik. Más részről, egy csepp vízben is többszázmilliószor trilliárdnyi vízmolekula van, hát még egy egész felhőben. Harmadrészt pedig a felhőt nem csak víz, hanem por, különböző gázok és mindenféle mikroorganizmusok alkotják. Ezek egyvelege pedig hogy újra ugyanúgy álljon össze egy adott pillanatban, kábé annyi a valószínűsége, mint zsinórban 1000 egymást követő lottó ötösnek. És akkor még nem ugyanazokról a molekulákról volt szó, csak ugyanarról az állapotról.
Egy felhő maximális élettartamáról sem nagyon van értelme beszélni, egyrészt a fentebbiek miatt, másrészt azért, mert egy felhő nem egy állandó, konstans dolog. Folyamatosan változik, egyesülnek és szétválnak, cserélődnek a molekulái, megfagynak és felolvadnak, kicsapódnak majd újra elpárolognak, a mikroorganizmusok megszületnek és elhalnak benne, satöbbi satöbbi. A kérdés kábé hasonló ahhoz, mintha azt kérdeznéd, mennyi egy folyó maximális élettartama. A felhők "élete" lehet hogy nem olyan hosszú, de arányaiban hasonlóan tág határok között mozog.
Az előző vagyok.
Az én elmém sokkal elméletesebb, mint az előttem elmélkedőkéi.
Kicsit filozofikus a kérdés, de nagyjából #1 már megválaszolta. Persze, fizikailag némi roppant kicsi esély van rá, hogy ugyanaz a felhő ugyanazokból a molekulákból összeálljon (és most még az atomnál kisebb alkotóelemeket is említhetnénk, csak hogy csökkentsük a valószínűséget), de ez tényleg roppant valószínűtlen.
Ahogy azt szintén mondták, a kérdésre nem lehet egyértelműen válaszolni azért sem, mert nem definiáltuk, hogy mikortól meddig tekintünk egy kiszemelt felhőt ugyanannak a felhőnek. Ha átalakul más felhővé, akkor az még ugyanaz a felhő? Ha a 90%-át elveszíti, akkor az még ugyanaz? Ha megnő az ötszörösére, attól az még ugyanaz?
Egyébként az, hogy egy felhő meddig "él", az a fajtájától is függ. Egy szokványos nappali gomoly általában pár órát él: dél körül elkezd képződni, a délutáni órákig növekszik (aminek következtében gyakran átalakul más fajtájú felhővé), majd este általában lebomlik. Persze lehet, hogy a képződés után nem sokkal el is oszlik. Nem lenne példa nélküli egy felhő, ami 5-10 percet él csak. Ugyanakkor egy nagy kiterjedésű rétegfelhő napokig is elélhet.
Lassan elér a kérdés és a rá adott válaszok abba a mélységbe, ahol elmaradhatatlanul elérünk a filozófiai gyökerekhez. Aki tud angolul és van kedve érdekességeket, elgondolkodtató elméleteket olvasgatni, annak ajánlom ezt a témába vágó wiki-bejegyzést:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!