Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen sorrendben villanak...

Sz..Á.. kérdése:

Milyen sorrendben villanak fel a lámpák? Adva van egy 300 km hosszú kéteres villamos kábel. Összesen 4 lámpa van:

Figyelt kérdés
3 sorba kötve: 1-1 a közelebbi két vezetékvégre, a harmadik pedig 300km-re, a másik végén köti össze a két vezetékvéget. A negyedik lámpa a két innenső lámpa szabad kivezetésére van kötve, a többivel párhuzamosan. Ha bekapcsoljuk az áramforrást, a lámpák világítani kezdenek. De milyen sorrendben kezdik ezt el? 300km min. 1 ezredmásodperc késedelem. Elsősorban elméletileg, a fénysebesség "határoló" szerepe szempontjából érdekel ez a gondolatkisérlet engem.
2013. febr. 16. 04:59
 1/8 anonim ***** válasza:

A vezetékben nem fénysebességgel halad az impulzus ,a felületén halad gyorsabban de ott se 300kkm/s al.


A vezetékeidet nem tudom megfejteni de nem is kell a feladat megválaszolásához .


Ugyan úgy a közelebbi villanyok égnek fel hamarább mintha egy vízvezeték lenne és megnyitod a csapot szóval kár túlbonyolítani a dolgot.


Az áram energia impulzusa sima dominóeffektus csak atomi szabad részecskék között.

2013. febr. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az impulzus sebessége egyenlő az elektormágneses hullámok terjedési sebességével, azt pedig a közeg dielektromos állandója határozza meg. Szigeteletlen rézvezeték esetén a fénysebesség 95-97%-a, koaxkábel esetén kb 66%-a. Szóval a lámpák eszerint gyulladnak fel, hogy melyik milyen messze van a táptól. Utoljára a 300 km-re lévő gyullad fel. Ebből a szempontból nem számít, hogy az elektronok melyik irányba indulnak meg.
2013. febr. 16. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A vízvezetékkel nem olyan egyszerű az analógia, hiszen abba az egyik végén elég beküldeni a vizet, és kifolyik a túlsó végén. Az elektromos vezetéknek viszont mindkét végét csatlakoztatni kell.

A második választ úgy kell értelmezni, hogy három sorba kötött lámpa közül a középső később villan fel, mint a két szélső?

2013. febr. 16. 21:18
 4/8 anonim ***** válasza:

De te mit nem értesz , mért villanna fel a középső hamarabb .

Jó akkor tisztázd van egy vezetéked és arra sorba rá van kötve négy lámpa . Most mi a bonyolult abban hogy a távolabbi később villan fel?

Az már részlet kérdés hogy folyik e elekton vagy víz a csőben ,azt se írtad le hogy egyen vagy váltóáram van.

Értsd meg nem feltétlenül az elektron folyik át a vezetéken mint a víz ,az energia láthatatlan megfoghatatlan hullám!


Ha pl váltóáram van a vezetékedben akkor csak ideoda rángatóznak a szabad részecskék a vezetékben amint a hullámimpulzusok végigfutnak rajta te az sem igaz hogy mind a két vége számít a vezetéknek hisz a vezetékben annélkül is lehet felszültség hogy leföldelnéd a végét .Igaz ez esetben nem fog világítani a lámpád egyik sem de feszültség alatt lesz .


Úgy képzeld el a dolgot hogy van egy billiárdasztal tíz golyót egyvonalba raksz , de a tizediket rögzíted valamivel.

Most ha meglököd az egyest akkor visszapattan amivel meglökted azaz nem csillapodott az energia impulzusod , a távvezetékeket is ilyenre próbálják méretezni.

Ha nem rögzíted a tizediket (ez legyen a földelés) akkor ha az egyest meglököd akkor a tizes kigurul azonos energiával mint amivel meglökted az egyest, magyarul ez egy földelt vezeték ahol az áram a földbe folyik.

Most fogyasztónak rakj be egy radírgumit az ötös hatos közé ez fogja modellezni a csillapítást,ez lesz az induktivitásunk mintha egy égő lenne.

Most ha meglököd az egyest ,a tizes már kevéséb fog kigurulni azaz lassabban mivel az energiád egy része a radírgumiban alakult át hőenergiává ,magyarul fénnyé.

A példában persze földeletlenül is világítana a radír de ez csak az eltúlzott anyagválasztások miatt . A villanynál ugye más az impulzussebesség és kb azonosak a vezető anyagok is ,ott nem fordulhat elő, bár hallani egy vezetékes áramkörökről ha Egely Györgyöt ismered ő pl torziós hullámokkal magyarázza.


Ezért van az hogy pl a nagyteljesítményű ledszallagokat mind a két végéről meg kell táplálni 12V al ha 2,5méter hosszú mert baromi nagy a csillapítás és a 12V túl kicsi feszültség a sok sorba kötött fogyasztónak .

2013. febr. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mármint hármasával vannak sorba és így párhuzamosan kötve természetesen de ezeknek a csoportoknak a nagy fogyasztása azaz a csillapítása révén 1m re az a 12V már csak 10 ,ezért kell a két végéről betáplálni. Csak mielőtt még valaki belekötne a ledszallagok lelki világába.
2013. febr. 17. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Mint említettem, a kérdés engem elméletileg érdekel, szeretnék eltekinteni a valóságban meglévő kapacitásoktól, induktivitásoktól, az lámpák felvillanásának, a detektálásnak a késedelmétől.

Megpróbálom leírni, úgy hogy én is értsem. Fogok 3 lámpát, ami van egy-egy foglalatban. Mindhárom lámpának van 2-2 kivezetése. Fogok 3db, darabonként 3m-es drótot. Az egyikkel összekötöm két kiválasztott lámpa egy-egy kivezetését. A másik dróttal pedig összekötöm a szabadon maradt egyik kivezetést a harmadik lámpa valamelyik kivezetésével. Tehát a három lámpa sorosan van kötve, a középsőt 3-3m vezeték köti össze a két szélsővel. A szabadon maradt két kivezetést valami rövid vezetékkel rákötöm az áramforrásra. Először az egyik pólusra az egyiket, azután a másik pólusra a másikat. Amikor a második pólust is csatlakoztatom, elkezd folyni az áram.

Szokásos gyakorlati körülmények között úgy vesszük, hogy egyszerre kezd folyni az áram, egyszere kezd világítani a 3 lámpa. Azonban, ha a középső lámpát távolabbra viszem, az leghamarabb csak fénysebességgel "szerezhet tudomást" arról, hogy zártam az áramkőrt. Természtesen 3m-es, de 3mm-es vezetékekkel is ugyanez a helyzet, a 300km-t azért írtam, mert az 1 ezredmásodperc már nem annyira rövid idő, hogy figyelmen kívül kelljen hagyni. A magam részéről azt gondolom, hogy az áram azon a végen "kezd el folyni", amelyiket később csatlakoztatok az áramforrásra.

2013. febr. 19. 14:16
 7/8 anonim ***** válasza:

húha ez már kvantumfizika.



Az biztos hogy a vezeték végének kapcsolásakor elindul egy lökéshullám visszafelé az áramkörön ,legyen szó váltó vagy egyenáramról ,ill hidraulikus vezetékről szó.


A kérdés itt az hogy ez a visszaható hullám képes e annyira megmozgatni az elektronokat vagy lyukakat vagy akármiket amik megmozdíthatóak hogy az akkora indukciót hozzon létre az izzószálban hogy az világítson.


Van egy 100m csövünk és egy vízturbinánk , a turbina a cső elején van , a csövet feltöltjük vízzel majd mikor nagy benne a nyomás ill feszültség elengedjük a 100m es végét.

A lökéshullám elindul a végétől az elejéig majd az összenyomhatatlan folyadék elkezd áramolni így megforgatja a turbinát.

Ergó ha a turbina középen vagy a végén lenne akkor sem merném azt állítani hogy megmozdulnának a visszafutó lökéshullámra ,hanem csak a folyadék áramlására mozdul meg az pedig kötött irányú mindíg a nagyobb nyomás felöli.


Az áramos példád nem tiszta mert ha váltóáram lenne akkor a történet leírható húzó nyomó erőkkel és így már lehet hogy ha a húzó periódusban kötöd le akkor a vége felől igaz hogy azok az égők gyulnak fel , ha viszont a nyomó periódusban kötöd rá akkor az elején lévő égők izzanak hamarabb fel.


Egyenáramnál is nem mindegy hogy töltés hiány van a veztékben vagy elektron többlet ,amikor a végét lekötöd.

2013. febr. 20. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Így van, azon a végén kezd el hamarabb világítani az izzó, amelyiket később csatlakoztatod. Ilyenkor visszafelé halad a hullám.
2013. febr. 20. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!