Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak-e a fénynél gyorsabb...

Athandir kérdése:

Vannak-e a fénynél gyorsabb részecskék? Ha igen, hogyan keletkeznek, mennyi a tényleges sebességük? Hogyan hat rájuk a közegellenállás?

Figyelt kérdés

2012. dec. 19. 23:24
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

"A mozgási irányban mért távolság és az idő is végtelenhez konvergál. Ahogy közelítünk a fénysebességhez, úgy végtelen távolságot kellene megtenni végtelen hosszú idő alatt."


A relativitáselmélet értelmében a sebesség növelésével a sajátidő épphogy lelassul, valamint a mozgás irányában mért távolság is lerövidül. Ilyen megfontolásból, ha valami (mondjuk egy foton) fénysebességgel halad, a mozgás irányában a tér "végtelenül összesűrűsödik", "nullára rövidül", mintha az egészet összenyomnák, vagyis az előtte lévő táv nullának vehető. Az ezen nulla táv megtételéhez szükséges idő is nulla, hiszen az idő folyása számára megáll, nem telik. Ilyen módon a foton egy nulldimenziós energiakvantumnak tekinthető, amely ugyanabban a pillanatban éri el pl. a Világegyetem másik végét, amikor itt felkapcsoltuk az őt kibocsájtó lámpát. Hozzá képest viszont közel végtelen sebességűre gyorsul az őt körülvevő tér sajátideje. Hogy mennyire közelíti meg a végtelent ez az "időgyorsulás", az a fotonunk által a külső szemlélő számára a kibocsájtás és az elnyelődés helye közti távolság függvénye.

2012. dec. 21. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

A pontos képlet úgy szól, hogy


a test teljes energiája(=m*c^2)=1/{gyök[(1-(v/c)^2)]}


ha ebbe behelyettesíted egy fénysebességgel mozgó, tömeggel rendelkező test sebességét, akkor ugyebár v=c tehát 1/[gök(1-1)]=1/0=> végtelen


(Ha van kedved ezzel játszani, akkor megnézheted, hogy már a fény sebességét megközelítő esetekben is elég extrém számok jönnek ki.)

2012. dec. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 T. Zoli válasza:

Vannak a fénynél gyorsabb részecskék, többféle is, pl a tahionok (tachyon), meg a virtuális részecskék. Az angol wikipédiál rajta is vannak.

A Lorentz trasnformáció képletében a fénysebesség átlépése után a gyök alatt negativ szám lesz, de negativ számból is lehet gyököt vonni (komplex számot kapunk), az ilyen anyagnak a nyugalmi tömege is komplex szám. Az ilyen anyagokat mi nem érzékeljük, de mérni lehet öket.

2012. dec. 22. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Ezt így egy kicsit erős állítani, hogy "vannak a fénynél gyorsabb részecskék". Elméletben lehetnek, a relativitáselmélet matematikai leírása nem szab nekik gátat, ez igaz. Ám ez még nem jelenti azt, hogy biztosan léteznek is; a gyakorlatban pedig még egyetlen egyet sem mutatott ki soha semmilyen kísérlet sem. Tehát a megállapításod hamis, helytelen.

Virtuális részecskék alatt mit értesz?

2012. dec. 22. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 2xSü ***** válasza:

> Vannak a fénynél gyorsabb részecskék, többféle is, pl a tahionok (tachyon), meg a virtuális részecskék. Az angol wikipédiál rajta is vannak.


[link]

„A tachyon ( /ˈtæki.ɒn/) or tachyonic particle is a hypothetical particle that always moves faster than light.”


Kiemelem a lényeges szót: hypothetical

hypothetical = hipotetikus

hipotetikus = feltételezett, felvetett, de tényekkel nem alátámasztott

2012. dec. 22. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

12:01

Ez a válasz zseniális, amennyiben igaz, akkor az a bizonyos részecske egy időben van a múltban és a jövőben.

2012. dec. 22. 20:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!