Vannak-e a fénynél gyorsabb részecskék? Ha igen, hogyan keletkeznek, mennyi a tényleges sebességük? Hogyan hat rájuk a közegellenállás?
Jelenlegi ismereteink szerint légüres térben a fény sebességét nem lehet meghaladni.
De létezik egy Cserenkov-sugárzásnak nevezett jelenség amikor a vízben a sugárzás gyorsabban terjed mint a fény vízben. Ezért van lidérces kék fény az atomerőművekben.
Meg kell különböztetni a fénysebességet, mint állandót, és a fénynek, mint részecskének az adott sebességét. A fénysebesség a fénynek a vákuumban történő terjedési sebessége. De ha nem vákuumban terjed a fény, akkor a sebessége sem fénysebesség. Lásd fénytörés.
Ha nem vákuumról van szó, hanem valamilyen közegben, akkor lehet olyan részecske, ami gyorsabban halad, mint a fény. (Lásd: #1 válaszát, ami gyakorlatilag #5 válaszában leírt jelenség egy megnyilvánulási formája.)
#3: Ha két állítás között nincs ok-okozati összefüggés, akkor az egyik állítás igaz, vagy hamis voltából semmilyen módon nem adódik a másik állítás igaz, vagy hamis volta. Legalábbis a logika tudománya szerint.
Annyiban igazad van, hogy a tudomány természetesen fejlődik, néhány esetben újra kell gondolni dolgokat. Viszont a fénysebesség, mint univerzális sebességkorlát a speciális relativitáselméletből fakad. Lehet, hogy meglepő, de a speciális relativitáselmélet az egyik legjobban ellenőrzött elmélet a fizikában. Ha lesz is egy elmélet, ami egyszer „leváltja”, annak magában kell foglalnia azokat a megfigyeléseket, amelyeket a speciális relativitáselmélet is kimond, mint ahogy a speciális relativitáselmélet is úgy helyezte „hatályon kívül” a Newton-törvényeket, hogy kis sebességre bizonyos pontosságon belül gyakorlatilag megegyezik vele, a képletekből az elhanyagolható mennyiségek elhagyásával Newton törvényeit kapjuk vissza. Ha van valami, ami esetleg a fénynél gyorsabban mehet, az valami nagyon speciális esetben lehetséges csak, általánosságban nem.
"Nincs, ugyanis azoknak végtelen lenne a tömege."
Mi vann, ha nincs is relatív tömegük, mint ahogyan a fotonoknak sincs, és lehet, hogy még attól is kissebbek.
#9: Itt a részecske nyugalmi tömege számít. A klasszikus értelemben vett fotonnak nulla a nyugalmi tömege.
De nem csak a tömeg problémás, illetve nem elsősorban a tömeg. A mozgási irányban mért távolság és az idő is végtelenhez konvergál. Ahogy közelítünk a fénysebességhez, úgy végtelen távolságot kellene megtenni végtelen hosszú idő alatt. (Persze ez így elég leegyszerűsítése a dolognak, de így talán érthető.)
Anno a neutrínóról gondolták, hogy nincs tömege, így fénysebességgel mozoghat. Ma már úgy tudjuk, hogy a neutrínónak is van nyugalmi tömege.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!