a Feladat: Amikor egy szánkót a havon húznak, 0.02 a csúszási együttható. Mekkora erővel lehet ezt a szánkót egyenletesen húzni, ha tömege a rajta ülő gyerek tömegével együtt 75kg? Mekkora súrlódási erő fékezi ezt a szánkót az előbbinél nagyobb sebességű mozgása közben?2012. jan. 25. 16:40
1/1 bongolo válasza:
Amikor állandó sebességgel halad, akkor a rá ható erők eredője nulla. A súrlódás 0,02·m·g = 0,02·750 N = 15 N, ugyanekkora kell legyen a húzóerő is.
A második része biztos, hogy így van a feladatnak? Mindegy, mekkora sebességgel megy, a lényeg, hogy állandó a sebesség. Szóval a húzóerő is ugyanakkora, meg persze a súrlódás is. Ha viszont gyorsulna, akkor a súrlódás továbbra is ugyanakkora, de a húzóerő nagyobb.