Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Térgörbület paradoxon?

Térgörbület paradoxon?

Figyelt kérdés

Azt tudjuk, hogy a tér a tömeg hatására görbül. Minél nagyobb a tömeg, annál nagyobb a görbület. Ezt kb. úgy lehet elképzelni, hogy van egy gumiasztal (aminek a felülete a teret reprezentálja). Ha erre a felületre rárakunk egy súlyt, akkor az besüpped, eltorzítja a "teret". Egyébként Einstein szerint a gravitáció azonos a tömeg által okozott térgörbülettel, ugyanis ahogy a gumiasztalon is, a tömeg által behorpasztott gumiasztalon egy másik kisebb tárgy a nagyobb felé fog gurulni. Szóval, pl. egy csillag, vagy bolygó körül is kimutatható térgörbület van. Ennek bemutatására jó példa volt a napfogyatkozás, amikor a Nap fénye nem zavarta a megfigyelést, a Nap mellett látszott egy olyan csillag fénye, ami igazából a Nap mögött van, tehát elvileg nem lehetne látni, de a Nap okozta térgörbület miatt mégis ideért a fény (kikerülve a Napot). A fény a térben egyenesen megy, csak éppen a tér van elgörbülve. Na ezzel a jelenséggel kapcsolatosan rajzoltam az alábbi ábrát. A lényeg az, hogy ha a tér azon része, ahol vagyunk görbült, akkor igazából nem biztos, hogy az egyenes út a leggyorsabb. Ha a kék pontból szeretnénk eljutni a zöldbe, akkor a számunkra egyenesnek tűnő utat választanánk (azt, ami a képen feketével van meghúzva). Mivel a tér görbült, a mi szemünkben egyenesnek tűnő út igazából íves. A pirossal jelzett út rövidebb, vagy gyorsabb lenne (legalábbis ahogy én elképzelem), de ez a szemünkben egy jobbra ívelődő útnak felelne meg. Vagyis ha jól képzelem, akkor egy amolyan "szemfényvesztésnek" lennénk szemtanúi, amikor a szemünk és agyunk szerinti hosszabb úton hamarabb érnénk a célba.


[link]



2012. szept. 26. 12:22
 1/6 anonim ***** válasza:

"A fény a térben egyenesen megy, csak éppen a tér van elgörbülve."

Nem egészen így gondolom! A teret éppen azért nevezzük görbültnek, mert egy tömegnek a gravitációja elgörbíti a fénysugarat! Éppen azért láthatod a Nap mögötti csillagot, mert annak fényét a Nap gravitációja meggörbíti.

Görbült térben pedig lehet, hogy az egyenes a rövidebb távolság két pont között, de ha azon akarsz haladni, le kell küzdened azt a gravitációs erőt, amelyik a teret meggörbíti.

(Ez az én egyéni laikus gondolatom, így első látásra.)

2012. szept. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
49%
Háááááááát na... Ha a tér görbült, attól még a legrövidebb út az egyenes (ami mentén a fény is halad). Gondold csak végig. Van egy papírlapunk (2 dimenziós) amin van két pont, 'A' és 'B'. Ezek távolsága mondjuk 20 cm. Az ezen 2 dimenziós "világra" igaz, hogy a legkisebb távolság a 20cm, ami jól ki is mérhető. Ez akkor is igaz, ha a papírlapot úgy meggörbíted, hogy a két pont össze is ér a 3. dimenzión keresztül. Ha kilépsz a 2 dimenzió "fogságából", és a 3 dimenzión keresztül nézed, teljesen más a helyzet. És nincs ez másképp a mi 3 dimenziós világunkban sem. 2 pont távolsága az, amit jól meg is tudunk mérni. Ha ennél rövidebb utat akarsz megtenni, az csak akkor megy, ha a tér maga 4, vagy több dimenziós, és kilépve a 3 dimenzióból a 4. dimenzión keresztül teszed meg. Azonban semmi nem utal rá hogy többdimenziós lenne a tér (illetve igen, a húrelmélet is felveti, de ott is ugye a magasabb dimenziókat felcsavarodva mikro szinten feltételezik, ez meg nagyon "megvadítja" a legrövidebb fogalmát). A matematika nagyon jól le tudja írni a 4. vagy akár magasabb térdimenziókat, de a mi világunkban az anyag tartósan, stabilan 3 dimenzióban létezik. Amíg ezt a korlátozást nem tudjuk feloldani, nem is lesz rövidebb használható út 'A' és 'B' között :(
2012. szept. 26. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A Földgömbön is hiába mennél egyenesen egy másik városba, ha az út a föld alatt menne. Másrészt pedig különböző okok miatt nem is lenne mindig célszerű a főkörívet követni.

Mi a geodetikust is egyenesnek látjuk, mert a görbület kicsi a mi méreteinkhez képest. Úgyhogy lehet, hogy mégis a legrövidebb utat tűzzük ki magunknak.

2012. szept. 26. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2!

"Ha a tér görbült, attól még a legrövidebb út az egyenes (ami mentén a fény is halad)."

Itt valami nagyon nincs rendbe! A relativitáselmélet alapja, hogy görbült térben a fénysugár elhajlik. Különben mitől lenne görbült az a tér?

Szemléletesebben nézd meg itt:

[link]

2012. szept. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves barátaim ne keverjük a szezont a fazonnal. A görbe felületek geometriáját a a gravitációs tér geometriájával. Ez fogalmilag két nagyon eltérő dolog. Az a gumiasztalt a golyóval, valaki nagyon szerencsétlenül találta ki hülyegyerekek számára, hogy érzékeltessen valamit, amit csak matematikailag lehet megmagyarázni.


A tér görbülete egy szemléletes megfogalmazása a gravitációs tér viselkedésének, amelyet a matematika eszköztárával megfogalmazunk úgy, hogy ne legyen ellentmondásban korábbi ismereteinkkel. A térben két pont távolságán azt értjük, hogy az a legkisebb egység, amelyet mérni tudunk, ha azonos feltétetek mellett egyikből a másikba jutunk. Azt a vonalat pedig, amely mentén haladunk, egyenes szakasznak nevezzük. Ennyit tehetünk, más eszközünk nincs a két pont távolságának vizsgálatára. Matematikai eszközökkel megállapíthatjuk, hogy gravitációs térben ez az érték olyan, mintha görbe vonalon haladnánk. Gravitációs térben a relativitáselmélet érvényes, így az idő sem akkora, mint gravitációmentes térben. Tehát a mérésnél ezt is figyelembe kell venni.


Amit itt paradoxonnak neveztek, az nem az. Az ellentmondás abból adódik, hogy egyik esetben minden körülményt figyelembe vesztek, a másik esetben pedig nem. Úgy persze vitathatatlan, hogy látszólag vannak jobb eredmények (rövidebb út) is.

2012. szept. 27. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"A tér görbülete egy szemléletes megfogalmazása a gravitációs tér viselkedésének, amelyet a matematika eszköztárával megfogalmazunk úgy, hogy ne legyen ellentmondásban korábbi ismereteinkkel"

Jól mondod #5!

Csak jelen esetben itt fordított a történet.

Előbb a matematikai görbült tér modell valósult meg minden fizikai tapasztalat nélkül, csupán az alapján, hogy elvetették Euklidész egyik axiómáját. (Gauss, Bolyai, Lobacsevszkíj).

A fizikai modell, majd a gyakorlati tapasztalat csak jóval később, szükségszerűen igazolta a matematikai elmélet valós voltát.

2012. szept. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!