Hogyan lehet megoldani ezt a számomra paradoxonnak tűnő kérdést? (relativitás elmélet)
Tehát a relativitás elmélet alapja, hogy a fény a megfigyelőtől függetlenül mindig kb. 300.000 km/s-el terjed.
Valamint idevág egy elmélet, hogy ha egy álló férfihez képest fénysebességgel haladunk, akkor a csuklóján lévő órát úgy látjuk, mintha lelassulna (ő ugye szintén így látja a mi óránkat és az Iker-paradoxon innen ered, aminek a feloldását szintén nem teljesen értem.)
tehát miért látjuk lelassulni a férfi óráját? A gyorsan növekvő távolság az oka? De akkor miért ugyan ez az effektus, ha közeledünk hozzá? Valamint, ha valaki megtenné akkor örülnék, ha az iker-paradoxont is kifejtené nekem.
A természet ilyen, azt mutatja a tapasztalat, hogy mozgó rendszerben az idő lassabban telik. (Pl. radioaktív részecskék ha gyorsan mozognak, megnő a felezési idejük)
Az előzőhöz: a tömegnövekedéssel magyarázni félrevezető, lásd:
Eredetileg onnan indult az egész, hogy mozgó töltés mágneses mezőt kelt. Pedig ugye hogy mi mozog (egyenesvolanúan, egyenletesen) az relatív, ugyanolyan joggal mondhatjuk azt is, hogy áll. Az volt az elképzelés, hogy a mozgást az EM kölcsönhatás elképzelt közvetítő közegéhez, az éterhez képest kell érteni. Lorentz levezette a Maxwell-egyenletekből a hosszúságkontrakciót, azaz hogy az éterhez képest mozgó testek szügségképpen megrövidülnek. Az elektromágneses tér lesz aszimmetrikus, ennek következtében az elektronfelhő, így az atomok is "belapulnak", emiatt az atomokból álló méterrudak is összemmennek, tulajdonképpen minden, emiatt nem mérhető a jelenség, azaz a nyugvó éterhez képest a mozgásunk és lapultságunk. Valahogy (ez részletesen most nem jut eszembe) a hosszúságkontrakcióból levezethető az idődilatáció. (Pontosabban utóbbiból csak az következik, hogy HA a fénysebesség definíció szerint fix, akkor az idő lassul, de az az értelmezés volt az általános, hogy a fénysebesség változik az éterhez viszonyított sebesség miatt.)
Einstein előállt egy matematikailag ekvivalens elmélettel, ami a fénysebesség állandóságát axiómának vette, és megnézte, mi következik ebből. Ebből következik az idő relatív mivolta. Azóta az Einsten-féle elmélet az elfogadott, több okból:
-maga az éter "lóg a levegőben", nincs hasonló tapasztalatunk, inkább filozófiai, mint fizikai fogalom.
-a Maxwell-egyenletek csak az elektromágneses kölcsönhatásról szólnak, az idődilatáció a magfolyamatoknál is fellép
-a spec. rel. elmétet szép kiterjesztése az általános relativitáselmélet, ami olyan dolgokat is jósol, (gravitációs tér hatása az időre, gravitációs hullámok), amikre már van közvetett vagy közvetlen kísérleti bizonyíték.
Sok a félrebeszélés nem magolni kell hanem megérteni.
Egyszerűen csak azért lassul le a mozgó órája mert közelebb kerül a "fénysebességhez" mármint a saját maximumához . http://www.youtube.com/watch?v=EwOn89-2Up8&feature=player_de..
A relativitás elméletek nem értelmezik ezt mert minden mozgást a másik rendszeréből jelent ki hogy olyan mintha mozogna ,baromira félrevezető ezért nem értik az ikerparadoxont sem de az is mutatja hogy a valódi önmagához képest gyorsabban mozgónak lassult le az ideje . Na ezt az önmagához képestet nem értelmezi a relelm helyette mindenféle baromságot ételt meg elektromágnásmiska mezőket gyárt fölöslegesen.
Ha másképp nem érted kösd be a szemed és próbálj meg tetszőleges sebességgel mozogni ,ha nem veszel fel relatív megfigyelőt akkor is 1c nél a bőrödön fogod tapasztalni hogy bizony a semmihez képest de mozogsz.A semmi az a minden létező dolog gravitációs sugárzása közte a sajátod is ,teljesen logikus hogy ezt nem tudod legyorsulni.
Szerbusz!
Ha van két,egymástól független megfigyelő,mindkettő okkal mondhatja,hogy az ő állítása igaz(Hülye példa,de ,ha a vasúti megállóban a szomszéd vonatra nézel csak,és az lassan eltűnik egy irányba,nem tudod eldönteni,az a vonat indult e el,vagy a Te vonatod.
Ezt már Galilei is elemezte a gyorsulásal kapcsolatban,Övé az első relatívitás elmélet..Einstein felállított egy olyan megfigyelési pontot(a fény sebessége),ami mai tudásunk szerint nem relatív,és eztértelmezzük sokszor félre.Az Einstein-féle koordinációs rendszerben a gravitáció és a gyorsulás egyenértékű!Tehát a Reád ható erőt mindkettő okozhatja,Te nem tudod megkülönböztetni.
És mi van,ha mindkét megfigyelő ugyanolyan erőhatás alatt áll?:egyformán jár az órájuk.DE!amint egyikük gyorsul,meg változik a másikhoz viszonyított idejük,ezt értettem az utolsó válaszomban,és ezért nem sérűl a szimmetria.Ha gondolod,Szívesen kölcsönzök Neked e témájú könyvet,korunk egyik fizikusa írta(csak küldd vissza:-))Üdvözlettel,Vucli!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!