Hol ér véget a világűr?
A mi téridőnkben nem ér véget.
Van élet a világűrben. Pl. a Földön. Másutt nem tudjuk még.
Tudtunkkal nincs vége. Ez jelentheti azt, hogy akármeddig mehetsz, vagy azt hogy a téridő valamilyen körkörös állapotban van, visszafordul magába, vagy valami mást. Menj el elméleti fizikusnak, és találgass. Senki sem tudja a választ.
Itt van persze az, hogy ha az univerzumot nézzük, és ezalatt minden létező dolog összességét értjük, akkor ami azon kívül van, az nem létezik? Akkor hogy lehet ott? Sehogy, szóval az univerzum vélhetőleg végtelen.
Van élet, például mi. Ha kifejezetten az űrre gondolsz, ahol nincs semmi, ott a mi elképzeléseink szerint nem lehet élet. Zéró anyaggal a környezetében nem tudna táplálkozni, szaporodni meg semmi ilyesmit. Olyan létezhet, bár valószínűtlen, ami értelmes lény, de nem számít élőnek a mi fogalmaink szerint. Tehát nem táplálkozik, szaporodik, de mégis bizonyos szempontból él. Ez persze csak találgatás, 99% hogy a semmiben nincs élet. Más bolygókon, csillagokon, meteorokon, porszemeken stb. lehetséges hogy van élet, nem tudjuk.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
A jelenlegi tudásunk alapján az a valószínű, hogy az univerzum határtalan, de véges. Mint a lufi felszíne: bármeddig mehetsz a felszínén, annak nincs határa, viszont mégis véges területű. A világűr is véges térfogatú, de nincs határa.
"De a földön hogy jött létre az élet ?"
Ez is egy egymillió dolláros kérdés. Nem tudjuk biztosan. Vannak elméletek, de még egyik sem bizonyított teljesen.
Az általunk ismert 3 dimenzióban való gondolkodás szempontjából nincs vége az univerzumnak. Elméletben tegyük fel, hogy fénysebességgel utazunk a ma ismert legtávolabbi galaxis felé - ez cirka 13 milliárd fényév. Most gondolj bele, hogy mire eljutnál oda, arra a pontra (ahol induláskor a galaxis volt), akkor az univerzum már 26 milliárd éves lesz, és teljesen más lesz az elrendezése. Így, ha most van is valami "határ", ami után fogalmunk sincs mi van, az is kitolódik, megváltozik.
Természetesen az egész elmélet erősen leegyszerűsítve. :)
Én is hasonlóképpen tudom, mint az előttem szóló.
Azzal szinte mindenki egyetért, hogy a világegyetem folyamatosan tágul.
Tehát végtelen biztos nem lehet, ha csak a tágulás vonaláig tekintjük a világegyetemet világegyetemnek. Az már érdekesebb, hogy azon túl mi lehet. Elvileg semmi nincs, se tér, se idő, se anyag. Tehát a tágulással válig a semmi valamivé. De a mostani tudásunk szerint, ezt soha nem tudjuk meg, mivel a világegyetem fénysebességgel tágul, és mivel ezt a sebességet nem tudjuk elérni soha, ezért nem tudunk kilépni a semmibe. De ez csak a mai tudásunk szerint van így.
Ha viszont a világmindenségen túli semmit is figyelembe vesszük, akkor lehet végtelennek is mondani, de ezt nem tudjuk, hogy mi is van a határvonalon túl.
Nagyon kíváncsi vagyok, és rossz ezen gondolkodni, mert egyre újabb és újabb kérdéseim merülnek fel ezzel kapcsolatban:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!