Az űrben hány fok van?
Az űrben lévő hideg hőmérsékletet nevezik abszolút nulla foknak. Ez a Kelvin-hőmérsékletskála indulóértéke is. Nagyjából -273 Celsius-fok (0 Kelvin).
Nem is igazán a fény ellen, sokkal inkább az erős sugárzás ellen nyújt védelmet a szkafander. Az űrben ugyanis semmi sem nyújt védelmet a Napból érkező erős sugárzás ellen, amit itt a Földön a bolygó mágneses mezeje biztosít.
Az űrben nem igazán van értelme fokról beszélni. Hősmérséklete az anyagnak van, mégpedig az űrben az nagyon ritka :)
Egy fontos dolgot tanuljunk meg: a vákuum nagyon jó hőszigetelő, mivel a testek a hőt nem tudják leadni, csak hősugárzás formájában: ami lassú folyamat. Egy emberi testben zajló folyamatok egy szép ideig ellensúlyozni tudják a hősugárzással történő kihűlést (van rajta két pulcsi, még meleged is lenne, mivel az jól szigetel). Tehát egyáltalán nem fagynál meg hirtelen. Árnyékban, vagy messze bármilyen hőforrástól szépen lassan lehűlnél kb 2.3K hőmérsékletre: ez a háttérsugárzás "hője". Hívhatod a világűr hőmérsékletének is, de ismét hangsúlyozom: az űr esetében értelmetlen a hőmérséklet.
A Föld felső légkörének a hőmérséklete több száz kelvin - mivel a ritka atomok maguk fel vannak hevülve a naptól, de ettől függetlenül árnyékban lassan megfagynál, mivel hiába forróak az atomok, ha pár köbméternyi térben alig van pár millió atom. Egyszerűen kevés.
Viszont, ha mondjuk űrruha nélkül kikerülnél a Holdra, ahol süt a nap (vagy bárhová, ahol még süt a nap) bizony nagyon súlyos égési sérüléseket szereznél, és nagyon felhevülne a tested, mivel az előbb említett okoknál fogva nem tudnál nagyon hűlni. Ezért is védik az űrszondákat, űrhajókat különböző pajzsokkal (az aranyszín fólia) hogy visszaverje a hősugárzás nagy részét.
Sokkal kevesebb ideig maradnál életben.
A fejed nem robbanna fel, bár az orrod vékony kapillárisai elpattannának (azok nem bírják a nyomáskülönbséget) és a kifolyó vér elpárologna, tehát nagyon gyorsan behegged a seb.
Igazából "mindössze" egyetlen atmoszféra különbség van a földi légnyomáshoz képest, ez pedig nem akkora különbség.
Két komoly bajod lenne: a szemed nagyon fájdalmasan kiszáradna kapásból (a felszínéről minden folyadék kapásból szublimál), illetve, mint írták, nem tudnád a levegőt visszatartani. Ez még a kissebbik gond: a nagyobbik az, hogy a nyomáskülönbségtől (mivel a tüdődben eléggé gyorsan alacsony légnyomás, majdnem vákuum alakulna ki) a véred kapásból leadna MINDEN gázt, ami oldva van benne. És ez pedig súlyos gond: mivel még akkor is, ha hosszú percekig nem veszel levegőt, akkor is valamennyi oxigén oldva van a véredben, tökéletesen nem fogy ki (még akkor sem, mikor elveszted az eszméletedet már, azért pár percnyi életfunkcióhoz elegendő oxigén utána is marad.)
Viszont, ha a világűrben vagy, a véred lead minden gázt a légritka térnek (=tüdődnek) így az agyad, és egyéb testrészeid felé érkező vér nem csak, hogy alacsony oxigéntartalmú, hanem totálisan oxigénmentes.
Vagy abban a pillanatban, hogy a tüdődből a vér elér az agyadig, kapásból eszméletvesztés, és már ketyegne is az a hírhedt 3-5 perces óra, ameddig az agyszöveteid nagyon komoly károsodás nélkül bírják. Az eszméletvesztés pedig attól függ, mennyire kering gyorsan a véred: tehát, ha ideges vagy, alig 5 MÁSODPERC időd van, mire elveszted az eszméleted. Jól képzett űrhajós esetében ez az idő akár 12 másodperc is lehet. De pár perc múlva halott vagy :)
Azt a mindenit! De hogy miért ábrázolják több filmben is megfagyással a dolgot (Mars mentőakció, Napfény), nem értem. Bár ez már csak költői kérdés.
Sokkal durvább ez az ügy, mint gondoltam... :O
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!